87 oğuz-Rakım Çalapa-Kitap özeti

87_oguz

Kitabın Adı:87 OĞUZ
Kitabın Yazarı:RAKIM ÇALAPALA
Kitabın Yazılma Yılı: 2006
Kitabın Yayınevi: ATLAS KİTABEVİ
Kitabın Basım Yılı: Ocak 1995
Sayfa Sayısı:140 sayfa
Kitabın Konusu: oğuz 4. sınıf öğrencisidir. zeki , yaramaz , sevimli , şiir okumaya ve tarihe meraklı sosyal faaliyetleri olan bir çocuktur ve kitap oğuzun okulda ve aile hayatındaki yaşantısını anlatır..

Kitabın Özeti:
Oğuz’un annesi Hanİfe Hanım, sabah uykusundan bir zil sesi ile uyanır, kapıya koşar, kimse yoktur. Sesin Oğuz’un odasından geldiğini anlayınca yukarı çıkar. Oğuz mışıl mışıl uyuyordur, onu uyamdırır. Oğuz hemen yataktan fırlar ve çantasını hazırlamaya başlar, çünkü artık okul başlıyordur. Yaramazlığı ile ün yapmış oğlunun okul için böyle sorumluluk bilinci içinde hareket etmesi, Hanife Hanım’ı hayrete düşürmüştür. Ama ne olursa olsun her türlü yaramazlığına rağmen, Oğuz hiçbir zaman okulunu ihmal etmemiştir.. Hanife hanım bundan çok mutluluk duyar.

Oğuz çok mutludur artık okula başlamıştır. Dördüncü sınıfa gidiyordur. Kalabalık sokaklardan geçerek okulun bahçesine gelir. Hemen herkes hep bir ağızdan “Oooo 87 Oğuz!” diyerek etrafını çevirirler. Oğuz’u tanımayan öğrenci yoktur. Fakat özellikle kızlarla hiç geçinemez, her fırsatta onlara karşı muziplikler yapar.

Öğretmen Nezihe Hanım sınıfa girer. Tek tek çocuklara bakar.
Nezihe öğretmen hemen dersleri başlatmıştır. Çocuklar en çok tarihe ilgi duyuyorlardı. Oğuz dersleri can kulağı ile dinliyordur, öğretmenin sorduğu her soruya önce cevap verir.

aradan üçgün geçer Oğuz’da defter, kitap yoktur ancak öğretmen hep sorular sorduğu, Oğuz da iyi dinlediği için dersleri iyi oluyordur. Yaramazlık ise aynı şekilde devam ediyordur

daha sonra El bebek gül bebek Selim isimli bir çocuk geldi, etti kırk dokuz. Annesi, Nezihe öğretmene rica üstüne rica ediyordu
Genç öğretmen, yeni öğrenci Selim’in annesi ayrıldıktan sonra, kendi kendine şunları düşünüyordu: “Ne yaparsın, ana kalbi, böyle söylemek lâzım.. .Halbuki bir çocuğa, başka bir çocuktan daha çok önem vermek olur mu hiç?!.. Okul çocukların dünyasıdır. Orası onu kendine uydurur. Böyle üstüne üflene üflene büyütülen bir çocuk; yarın zayıf, pısırık bir adam olacaktır. Halbuki Türkiye Cumhuriyeti’ni yük­seltmek İçİn atılgan, cesur, çelik vücutlu ve çelik kafalı gençler lâzım!…”

Yeni Bir Arkadaş: 351 Selim:
Nezihe Hanım, arkasında ür­kek ürkek duran Selim’le beraber sınıfa girdiler. Nezihe Hanım Selim’i arkadaşlarına tanıttı ve nereye oturtacağını düşünmeye başladı. Nihayet, Oğuz’un yanında karar kıldı. Varlığın, İtinanın ve büyük bir sevginin meydana çıkardığı incecik boyunlu, bembeyaz yüzlü, çekingen fakat çok kibar giyimli çocuğu aldı… Yoksulluğun, ihmalin ve kırbaç gibi bir hayatın meydana çıkardığı yanaklarından kan fışkıran, sert bakışlı, dik sesli, fakat pantolonu dört yamalı ve suratı çamurlu çocuğun yanına oturttu.
Derste olsun, bahçede olsun öğrencilerin yeni ilgi odağı Selim’di. Öğretmen tahtaya kaldırmış, bazı sorular sormuştu. Selim’in bilemediği soruların hepsini, Oğuz biliyordu.

Okulda öğle yemeğinde bütün öğrencilerin ufacık paketlerine baktığınızda toplam şu dört çeşit yiyeceği görüyordunuz: Peynir, zeytin, yumurta, helva. Bugün öğle yemeğinde de hep bunlar vardı. Ama o da ne? Bir hizmetçi kız gelmiş. Kız önce Selim’in oturacağı yerin altına bir bez sarmış ona hitmet etmiş
Her gün gürültü ve iştahla zeytinlerini yahut helvalarını yiyen çocuklara acı bir sessizlik çökmüştü… Bütün çocuklar iki dakikanın içinde yemeklerini bitirip sessizce dışarıya çıktılar.

Fatin’in elinde bulunan top, Oğuz kapmaya çalıştığı için birden fırlayıp, su birikintisine düşerek oradan geçmekte olan Selim’in üzerine çamurlu suları sıçratmış, güzelim elbiseleri çamur deryası olmuştu.

Ertesi Sabah Oğuz, türkü söyleye söyleye okula geliyordu. Birden, hizmetçi kız ile birlikte gelen Selim’i gördü. Üzerindeki elbise dünkünden de şıktı….Derslerde Selim hiçbir şey bilemiyordu. Öğretmen arkadaşlarına sormasını istiyordu. Mecburen Oğuz’a sordu. Oğuz ise ona yanlış cevap Öğreterek, bir bakıma intikam aldı. Öğretmen bu duruma çok kızdığını, Oğuz’a bakışlarıyla belli etti.

Günler geçip gidiyordu. Selim’in annesi sık sık okula gelip çocuğunun durumunu soruyordu. Çelişkiye bakın ki, çocuğunu sormayan velilerin çocuklarının durumu iyi, çok ilgilenenin çocu­ğunun dersleri ise kötü idi. Nezihe Hanım, Selim’in durumunu annesine anlattı ve çok çalışması gerektiğini söyledi.
Bir gün Cumhuriyet Bayramı gezisi için Taksim Meydanı’na gideceklerdi. Öğretmen tembihlediği için, herkes cicili bicili gel­mişti. Bir tek Oğuz aynı. Öğretmen, aldı elini yüzünü yıkadı. Elbi­selerini fırçaladı, sağını solunu düzeltti. Oğuz rahatsız olmuştu ama biraz da adama benzemiştİ.
Tramvaya binip Taksim’e geldiler. Hayranlıkla Atatürk ve yanındakilere bakıyor, birbirlerine “Bak Atatürk, bak yanındaki İsmet Paşa, bak Fevzi Paşa!” diye gösteriyorlardı.
Birdenbire herkes durdu; çünkü Oğuz heykelin üstüne tır­manmış ve marş söylüyordu. Marş bitince, öğrenciler, öğretmen, bütün halk Oğuz’u alkışladılar. Nezihe Öğretmen çok duygulan­mış ve çok gururlanmıştı….
Havalar bozmuş, mevsim kışa dönmüştü. Oğuz yine aynı ta­banı delik ayakkabılar, sağı solu yırtık pantolon ve ceketle okula gelip gidiyordu.
Bir gün öğretmen onları Sultanahmet’e müzeye götüreceğini, ancak bedava tramvay olmadığı için yürüyerek gidip gelecekleri­ni söyledi. Selim’in annesi bunu duyunca, gelip Nezihe öğretmen­le konuşmaya çalıştı. Nezihe Öğretmen: “Sizin Selim, bizim Selim yok… Biz burada çocukları sadece okutmuyoruz… İnsan yapıyoruz. Okul bir insan fabrıkastdır. Oranın mühendislerine biraz da güvenmelisiniz.” Selim’in annesine, girmekten başka bir yol kalmamıştı, Son bir kez dönüp, “Selim’in babası tramvay paralarını ödemek istiyor.” dedi. Öğretmen “Öğrencilere sorayım.” deyip, sordu. Hep bir ağızdan “Yürüyeceğiz !” dediler.
Müzeyi ilgi ile gezdiler. Her eser için öğretmenlerinden ayrı ayrı bilgi aldılar…
Sene ortasında karneler dağıtılmış, öğretmen Oğuz’a Türkçe dersinden orta not vermişti. Oğuz buna çok içerledi…
Ders yılı sonu yaklaştıkça müsamere hazırlığına başladılar. Öğrenciler, velilere gösteri yapacaklardı… Ve o gün gelip çattı. Oğuz’un annesi ve babası da en önde seyredenler arasındaydılar.
Çok güzel oyunlar oynandı. Gecenin yıldızı Oğuz’du. Nezi­he Hanım da oyunun sonunda velilere bir konuşma yaptı. Herkes Çok memnun kalmıştı.
Günlerdir Selim okula gelmiyordu. Sebebi anlaşıldı, babası ölmüştü. Çocuk öğrenmesin diye onu başka yere göndermişlerdi. Nihayet günler sonra gelebildi. Bütün çocuklar Selim’in acısını ve üzüntüsünü hafifletmek için ellerinden geleni yaptılar. Hele O-ğuz, Selim’in en iyi arkadaşı oldu. Artık hiçbir şeyleri kalmadığı İçin fakirleşen Selim’i hizmetçi kız getiremediği için, Oğuz her gün evinden alıyor, birlikte okula geliyorlardı.
Oğuz’da da bayağı değişmeler başlamıştı. Artık, üstüne ba-Şina özen gösteriyordu. Bu arada, her gün Selim’e ders çalıştırı­yordu. Selim’in annesi bu durumdan çok hoşnuttu. Selim’e say­gıyla karışık bir sevgi besliyordu.
Oğuz’un bu yardımları boşa gitmemiş, Selim derslerinde epeyce ilerlemişti. Sene sonunda sınıflarını geçtiler. Karneler dağı­tıldığında öğretmenleri çok güzel bir konuşma yaptı ve sınıf bi­rincisini de açıkladı; 87 Oğuz…
Sevinç içinde önce Selim’in evine, sonra da Oğuz’un evine koştular, herkes çok sevinmişti…

Kitabın Yorumu:Okuldaki arkadaşlarımızı sevmeli ayrım yapmamalı , yardımlaşmalı,kimseye kötü şeyler yapmamalı,öğretmenlerimizin sözünü dinlemeliyiz

kadriye
Kasım 25th, 2008at7:18 pm

bu bölümde tom sawyer buldum ama neden pocahontas hiç bir yerde yok pocahontas ingilizce özetinide eklerseniz sevinirim
saygılarımla

kadriye
Kasım 25th, 2008at7:21 pm

kikaye arama bölümü olursa daha iyi olur sanırım
saygılarımla

admin
Kasım 26th, 2008at2:54 am

Sevgili Kadriye Sitenin üst bölümünden aramaya tıklayarak hikayeleri bulabilirsin

büşra
Kasım 26th, 2008at12:00 pm

yaaa site harika ama ben bu ödewerden bıktım 8.sınıfa gidiorum yıl 2008 ama hala ödevle uğraşıoruzzzz

aybüke
Kasım 27th, 2008at12:26 pm

ya bu site harika her ardığımı bulabiliyorum ödevlerede yardımcı oluyor baya bi ama biraz daha kapsamlı olabilir:=)

ayşemine
Kasım 28th, 2008at9:14 am

87 oguzun özetini biraz daha kısa tutarsanız çok memnun olurum ve daha bütün hikayelerin özetini kısa tutarsanız çok memnun olurum ayrıca sitenizi çok seviyorum bşş

admin
Kasım 29th, 2008at2:36 am

İlginize teşekkür ederim Ayşe hanım… Tavsiyelerinizi dikkate alacağız.. teşekkürler.

burak
Kasım 29th, 2008at8:34 am

herşey çok güzel ama özdetini biraz kısa tutsaydınız iyi olusdu

minnoş
Kasım 30th, 2008at6:33 am

çok uzun pek beğenmedim******

lady**
Kasım 30th, 2008at6:34 am

ya hoca ödev vermiş olmasa hiç okumam**

gözde
Kasım 30th, 2008at6:36 am

ya herşey çok güsel de yani özeti bu kadar mı?????keşe daha uzun olsaydı da neyse yinede iyi…..

lady
Kasım 30th, 2008at6:36 am

o kadar da güzel değil damla damla diye bi kitap daha güzel

irem
Kasım 30th, 2008at6:39 am

ya herşey çok güsel..ellerinize sağlık ta —zeytin dağı— diye bi kitap özeti yok mu???

biriis
Kasım 30th, 2008at11:39 am

irem cim bende o kitabı özetledim google ye kıitabın adını yaz bulursun o zaman ok

Orhan
Aralık 1st, 2008at12:19 pm

Cok güzel ama ingilizce özeti we 1 az daha kısa olsa tek favorim olur 😛 😉

sedef
Aralık 2nd, 2008at10:14 am

bence çoooooooooooooooooooooook güzel ama daha kısa olsa süpeeeeeeeeeeeeeeer olurdu

melıs
Aralık 2nd, 2008at3:57 pm

bencede cok gusel omus thank youuu?:) bu bızım odev degıl ama ben merak edıodum guzel bence

aşkın nur
Aralık 6th, 2008at7:41 am

çok güzel ama kısa olsaydı daha ii olurdu

mehtap
Aralık 9th, 2008at12:13 pm

ya çok güzelde ben b ödewlerden bıktımm ya iiki böle siteler var bizi kurtarıyo çok güzel;)

ibrahim
Aralık 10th, 2008at6:00 am

güzel bi kitap beğendim herkese tavsiye ederim

ibrahim
Aralık 10th, 2008at6:01 am

manyak bisey

tuğçe
Aralık 10th, 2008at9:25 am

bu site çok güzel ama bu ödevi yapmak zorundamıyız:(

aslı
Aralık 10th, 2008at10:01 am

bende tuğçe ye katılıyorum sizler katılmıyormusunuz….

tuğçe
Aralık 10th, 2008at10:02 am

bu site çoq güzel ama bunları yapmak zorundamıyız

BAHA
Aralık 10th, 2008at10:36 am

GÜZEL AMA ÖZET BİLGLERİ YOKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKK

serap
Aralık 11th, 2008at11:55 pm

87 oğuz adlı hikaye çok güzel lütfen onun ingilizce özetini verirseniz çok sevinirim. herkese slm by

gül
Aralık 12th, 2008at7:14 am

yuh abicim biz biraz az bi özet için giriyoruz bize ne gösteriyorlarrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr öööööööööffffffffffff aaaaaaammmmmmaaaaaaaaaannnnnnnn yha şimdi şunu okumam lazım hadi herkese good bye bye

ceren
Aralık 12th, 2008at7:16 am

yha abicim şu öğretmenler neden akıl etmiyorlar ki şu kitapları bizim buradan okuyacağımızı 😀

Alise
Aralık 12th, 2008at11:01 am

Bence süperrrr….

kübra
Aralık 13th, 2008at10:52 am

çok guzel ellerınıze sağlık odevde cok yardım cı oldu saolun ama ödev yapmaktan sıkıldım ya neyse herkeze byyyyyyyyyy

ferah
Aralık 14th, 2008at9:45 am

güzelmiş tam bana göre mnyak bişey bu yha :D;)

rock music
Aralık 14th, 2008at10:06 am

ilk olarak size teşekkür ediyorum yani bu siteye…çok güzel özet ama özet kitaptan çıkardığımız ve konusuda içine aldığımız kısa ve öz yazılardır…yalnız siz kitabın tamamını yazmışsınız nerdeyse.benim işime yaradı ama bazı yerleri ben 8.sınıfa gidiyorum bu sene sbs ye hazırlanıyorum bu kitaplar bizim için çok ince ve hikaye kitapları

ankaralı selim
Aralık 16th, 2008at11:39 am

çççoookkk gggüüüzzzeeelll

aslan
Aralık 17th, 2008at6:25 am

çooook teşerkürler ödevime
çook yardımcı oldu

kübra
Aralık 17th, 2008at8:08 am

yha çok güsel çok işime yarıo ama bazı kitaplar yok inş hoca çakmaz netten yazdımı xD :d….

ankara güzeli kbra
Aralık 17th, 2008at8:12 am

hoca çakarsa yerim ayvayı amaaaaan onlarda bizi çok sıkmasın cnm ödevi yabdıma dua etsinler abi kölemiyiz yha biz :):):) haksızmıyım amaa;P

başkentli kız
Aralık 17th, 2008at8:20 am

güsel ama destan gbi yhaa bunuda kısaltarak yazdım:D:D:D….

başkentli kız
Aralık 17th, 2008at8:30 am

abi allah bu siteyi yapanı en güsel mertebesine alsın inş ne güsel yha ama destan resmen hoca netten yazdımı çakarsa…. amaaaaaaaaan onlarda bizi sıkmasın dmi yha kölemiyiz biz iiice bıkdırıolar 8.sınıfa geldik hala hikaye kitabı şu üniversteye bi gitsem oh özgür kız moduna geçerm yha hayat akar gide ama ankara dışı ailemden uzak :D:D:D
haksızmıyım yarınız bunu istiodur eminim hocalarda ödevi yaptımıza dua etsinler dimi ama !!;P
bende destan yazdım sanırsam nese bb xD

elif
Aralık 17th, 2008at12:23 pm

87 oğuz süper bence bazı öğrenciler okumamak için burdan alıyorlar ama bence okuyun tavsiye ederim çünkü okumaya değer ve çok güzeL. 🙂

flora
Aralık 18th, 2008at7:41 am

ya bence süper bir kitap ama daha kısa olsaydı daha da iyi olurdu ama yinede ellerinize sağlık by

flora
Aralık 18th, 2008at7:43 am

offf be hocalar ödev vermekten bıkmadılar ama biz ödev yapmaktan bıktık değilmi arkadaşlar :):)

ösqe
Aralık 18th, 2008at1:11 pm

yha amann uzun uzn bide kitap mı okucaz burası bile uzun yaw nese yaw yazıyım barii…!!!…:d:D

ösqe
Aralık 18th, 2008at1:13 pm

ama belkide oqusaq gerçqten güseldir bilemiorum=))

süper girllss
Aralık 18th, 2008at1:18 pm

la bunlar ne yha kitap hiç alışık olmadım şeydir ama mecbur yazıcam haocada çakmaz işnş çkarsa fena olur yhaa:d=))

seafightçı
Aralık 18th, 2008at1:27 pm

yyhha bu ne böle yha çoqq uzun biz özet istedik siz özet değilde sanki bi kitap yazmışınız ama ellerinize ÇOQQQQQ sağlık çoq hoş bi sitee hoşumda gitti aslında

seafightçı
Aralık 18th, 2008at1:30 pm

çok güzell bii siteymiş ellerinize sağlık walla çok beğendm hiçde kısa olmamış:d:d

Ahmet
Aralık 18th, 2008at1:50 pm

bu siteyi bize sunan hekese çok teşekürler

can
Aralık 18th, 2008at1:56 pm

çoookkkkk güzel ama özeti kısa tutup birde ingilizcesi olsaydı daha güzel olurdu

elif 06
Aralık 21st, 2008at4:49 am

çok güzel bi site çok teşekkür ederim çok lazmdı kitap zaten çok güsel

emre i
Aralık 21st, 2008at5:04 am

allah razı olsun ne deyim beni büyük biir derten kuratardınız

ORHAN BABA
Aralık 21st, 2008at11:27 am

arkadasım gayet güzel olmus eliniz dert görmesin daha fazlasını bekliyoruz…

ORHAN BABA
Aralık 21st, 2008at1:22 pm

KARDEŞ SENDEN ANNA SWELL YAZARI SİYAH İNCİ KİTAP ÖZETİNİ BEKLİYORUZ ACİL GALİYE ALAACANI ZANNET MİYORUM AMA SANSIMIZI DENİYELİM Bİ BAKALIM DEDİK…

merve
Aralık 23rd, 2008at4:41 am

8 e gidiyorum performans ödevi aldım roman özetleri diye 87 oğuz bana lazım ,zeytin dağını çok aradım ama başka yerde buldum. damla damlada var onu da yazdım bitek 87 oğuz kaldı ama bu da çok uzunmuş yaa biraz kısaltın olmazmı. analiz edin lütfen bana acil lazım.

melek
Aralık 24th, 2008at8:13 am

bence bu özet değil kitabın ta kendisiiiiiiiiii

naime
Aralık 28th, 2008at9:30 am

gerçekten çok ihtiyacım vardı bu bana ilaç gibi geldi harika bir site

bLack
Aralık 28th, 2008at11:21 am

abi bu ne yhaa..coq uzun olmus ben bunu yazanan kadar kitabı okurum pfff..:(

şeker
Aralık 29th, 2008at12:23 pm

yhaaa bu kitabınn kısa bir ömzeti yoqmuuu yhaaa kısa diyorum ne çıkıyooo ooffff yhaaaaa:(:(
acil bulmama gerek bu kitabın özetini yhaaa

melis
Aralık 30th, 2008at7:47 am

ben bu siteyi beğendim ödevleri hep buradan yapıyorum ama özetler birazdaha kısa olsa çok daha iiii olur bunun için çok teşekkürler

nazire
Ocak 1st, 2009at6:14 am

yha köroğlu koçyiğidin özetini bulamadım yha

emre
Ocak 1st, 2009at1:17 pm

süper bi site site sayesin de kitap okumaktan kurtuldum

emre
Ocak 1st, 2009at1:18 pm

özetleri biraz kısa yapın lütfennnn

Aishia
Ocak 1st, 2009at2:09 pm

süper 1 kitap

ÇİĞDEM
Ocak 3rd, 2009at12:06 pm

çok beğendim

MÜSLÜM
Ocak 4th, 2009at11:56 am

sitesi çok beğendim ama özetler çok uzun

sena
Ocak 8th, 2009at5:56 pm

kitap züpper ama biras daha kısa olsaydı keşke

çiğdem
Ocak 11th, 2009at10:30 am

BEN BU SİTEDE YETERLİ BİLGİ BULAMADIM ZATEN SİTEDE İŞE YARAYAN BİŞE DE YOK BU SİTEDE 87 OĞUZ KİTABININ ÖZETİ OLSAYDI DAHA MUTLU OLACAKTIM:d

çiğdem
Ocak 11th, 2009at10:33 am

ayyyyyyyyyyyyy cok pardon özetini görmedim özür dilerim yaaaaaaaa bu sitede özeti görünce az kalsın bayılıyodum süper bi site kutlarım sizi

cat girl
Ocak 11th, 2009at2:06 pm

süperrrrrrrrrrrrrrrrr manyak öküz deli manda bi şeyyyyyyyyy ya

emre
Ocak 12th, 2009at7:41 am

tanısalım yaknasalıımm:D

hasan
Ocak 12th, 2009at10:44 am

deli manyak salak gerizekalı manda kazma olmuş ve iğrenç bi kitap ööööööööööö

iLker
Ocak 13th, 2009at2:36 pm

Kardeş BU kadar özet olurmu be ben güngörenden iLker (sarı iLkeR) okmu beyler qelin gungörene

elvan
Ocak 14th, 2009at9:55 am

iyikide özeti çıkarmışsınız ama birşey unutmuşsunuz oda kitabın türü

billur
Ocak 14th, 2009at2:05 pm

saolun çok işime yaradı ama fazla uzun olmuş yaaa naptınız yinede süper kitap ın konusuda güzeldi tşk rakım çalapala

mert
Ocak 15th, 2009at4:46 am

gerçekten mükemmel benşm gerçektende çok işime yaradı biz bi daha böyle güzel kitab çıkmasını istiyoruz gerçektende teşekkür ederiz

seda
Ocak 15th, 2009at3:29 pm

süperrrr bayıldım çoqq işime yaradıııııııııı

cok güsel
Ocak 21st, 2009at10:21 am

çok beğendim walla yha

hilal
Ocak 26th, 2009at3:16 am

SİZLERE COK TŞK EDRM. BU OZET SAYASINDE KITABI OKUMAMA GEREK KALMADI. AMA GENEDE OKUMAM GAREK…

gzl kıss
Şubat 7th, 2009at8:31 am

bence biras daha kitap özeti koyun

saygılar!!!!!!!

admın
Şubat 8th, 2009at4:58 am

önerileriniz incelemeye alınmıştır teşekkürler…

kedicik
Şubat 8th, 2009at5:19 am

ya vallahada güzel olmuş bu siteler bizi kurtarıyo ohoooo kitabı oku oku anlama gel bu siteye oku kısa özeti işlem tamam sayılır ama kitebın kahramanlarını maddeler halinde verseniz dahada süperrrr olur

selda
Şubat 8th, 2009at12:26 pm

kitap çokk güsel di. herkesin okumasını tavsiye ederm.

sevgii
Şubat 8th, 2009at12:36 pm

bence güzel degil diyenler utansınnnnnnnnnnn

eda
Şubat 9th, 2009at3:23 pm

ya çok fazla uzun ana fikir filanda yokkk konu kahramanlar??? nerede???

yücel
Şubat 10th, 2009at8:14 am

merve msn adresini verirmisin tanışmak istiyorum:)
eda senin taa…
sevgi senin o güzel diyen dilini yiyim:)
seda ben senin işine daha çok yararım:)

tülay
Şubat 11th, 2009at12:18 pm

ya çok güzel ama ana fikri kahramanları yer ve zamanı yazmıyo ya offfffffff

tülay
Şubat 11th, 2009at12:19 pm

ya çok güzel ama ana fikri kahramanları yer ve zamanı yazmıyo ya offfffffff ya olmaz onlarıda yazmam gerekiyodu

esen dal
Şubat 22nd, 2009at2:12 pm

çok güzel özetler ne çok kısa ne de çuk uzun

musa
Mart 1st, 2009at1:57 am

çok güzel miş yorumlara göre fena değil bence

ilkay
Mart 3rd, 2009at1:17 pm

allah razı olsun turkceci proje odevi vermişti işime yaradı hıııı 😀 saolun

furkan bolatr şeye yar dım
Mart 31st, 2009at12:09 pm

ben furkan öde vime cok yardım cı olu yor ama bir şeye yardımcı et miyor oda aşkım ben le tanışmak isteyen kızlar eklesin msn::::: aglama_kizim@hotmail.com ekleyin

mertcan
Nisan 2nd, 2009at12:14 pm

bu yazarların hayatları niye yok kaç saattir anna swell i arıyp duruyom 🙁

yeliz_01
Nisan 10th, 2009at12:33 am

Bence çok güzel herkeze tavsiyem olur. Ama çok pahalı

deva büşra
Nisan 24th, 2009at2:08 pm

Bence çok güzel.İnsanlara çok fazla bilgi ayrıcaders veriyor.Keşke bizim ülkemizde yaşayan insanlar aynı oğuz gibi çok çalışsalardı.O zaman değil Amerika bize hiçbir kimse ellerini süremezdi.Ben şahsen bu hikayeyi çok beğendim.Ve herkese okumalarını tavsiye sederim.

tuğçe
Mayıs 12th, 2009at5:25 am

ya teşekkurler sbs yılındayım bide kitap mı okucuğım insaallah türkçeci yeeerrr

şeyma
Mayıs 21st, 2009at5:59 am

benim bildiim kadarı il eözet kısa ve öz olur ama bu baya bi uzunmuş

oktay
Eylül 27th, 2009at3:20 am

yha çok uzun az daha kısa olsa çok guzel olurdu bunu yazanda pek sabırlıymıs allah peygamber sabrı vermiş maşallah ama yine de guzeldi thank you verry mach deperim geri kaç bööööööhttttt yanın ellerine sağlık yazanında yazdıranında alllah tuttugunu altın etsin inşlalllahhhhhhhhhh amiiinnnnnnnnnn 😀

oktay
Eylül 27th, 2009at3:22 am

baktıgından memnun olmusundur insallah :@

oktay
Eylül 27th, 2009at3:23 am

saol allah razı olsun neresi gusel bi sus:@

bedirhan
Eylül 29th, 2009at5:37 am

mükemmmel kitap dehşete vahşet gibi

nazire
Ekim 29th, 2009at3:12 am

karne oyunu çok güzel

ilhan
Kasım 2nd, 2009at6:40 am

çok güzel ama atatürk ün yok mu?

furkan
Aralık 13th, 2009at3:52 am

ben daha 14 yasindayim ama bu kitep harika.Yayında ve yapımda emeği gecen tüm herkese tesekkürler.(özet az daha kisa olabilirdi)

ırmak
Aralık 28th, 2009at11:19 am

Gerçekten çok güzel ve sürükleyici bir kitap . Herkesin okumasını öneririm.

jacobım
Aralık 29th, 2009at11:18 am

tamda kitabın kendisi olsada ii çünkü sonunu okumamıştım

EMRE KIRATÇEKEN
Ocak 11th, 2010at1:37 pm

her kesin okumasını tavsiye ediyorum HERKESE İYİ GÜNLER EMRE KIRATÇEKEN 1458 MERAM MEHMET KATIRCI İLKÖĞRETİM OKULU SAYGILARLA

Emrullah ACAR
Ocak 12th, 2010at6:49 am

saol bn kitabı yarısına kadar okumuştum öğretmen hemen getirmemizi istedi buradan yazdım kitap çok zevkli benim okuduğum bölüme göre buradan da baktım gerçekten güzelmiş EMRULLAH ACAR 2085 MELEK ÖZEN İ.Ö.Ö

TUBA DEMİR
Ocak 22nd, 2010at7:17 am

gerçekten güzel herkese TAVSİYE ederim…..herkesin okumasını dilerim**** sevgi ve saygılarımla TUBA DEMİR ORHANGAZİ İ.Ö.O.

halil
Şubat 4th, 2010at2:26 am

bu kitabı bitirmedim ama oğuz 87 yani 351 selimi hep kısanıyor

bilal
Şubat 11th, 2010at9:17 am

kim yazdı buranın hepsini yazan varsa delirmiş

Berkay
Mart 31st, 2010at11:34 am

neden lakabı 87 !

serdar akyurt
Nisan 11th, 2010at6:12 am

keşke sonuda olsaydı

OZGE
Mayıs 8th, 2010at6:17 am

COK GUZEL VE MANYAK Bİ SEY YANİ

nursima
Mayıs 24th, 2010at11:10 am

çok teşekkürler kim yazdıysa allah razı olsun!!!!! =))

emre dinçer
Ağustos 26th, 2010at6:54 am

kitap çok güzeldi

ela
Kasım 1st, 2010at4:59 am

kitabın özetinde insan hiç sonını vermez mi yahu

çağla
Kasım 1st, 2010at5:10 am

aynenn katılıyorum

lale
Kasım 1st, 2010at8:16 am

çok yardımcı oldu sağolunn:)

aylin
Kasım 2nd, 2010at10:07 am

çok teşekkür ederim acayip işime yaradı

Ali Karakuş
Kasım 6th, 2010at4:45 am

romanın kahramanlarını da yazabilirmisiniz

jale
Kasım 27th, 2010at12:21 am

ben bu kitabı 1 günde okudum çünkü çok güzel

kitap kurdu
Aralık 6th, 2010at3:26 am

bu kitabın tamamını okumak istiyorum ama yok.birsürü siteye girdim ama bulamadım bulan varsa siteninn linkini yazsın lütfen. (acil)

tuğbişş
Aralık 6th, 2010at7:57 am

çoqq tşk yarın sınav vardı bu kitaptan we bn okumamıştım buradan okuyunca çoq ii anlalrdımmmmm tşşkklerrrr emeği geçenleree

deli kız
Aralık 15th, 2010at8:51 am

süperdiiiiiiii

deli kız
Aralık 15th, 2010at11:58 pm

bugün sınavım vardı eyer bunu bulamasaydım ynardmxd..

ramazan
Aralık 25th, 2010at4:46 am

iyi günler..
İlker selmanın çamurlu su adlı kitabının özetini arıyorum,
yardımcı olursanız sevinirim.

smyra
Aralık 29th, 2010at11:36 am

ilker selman ın çamurlu su adlı kitabının özeti lazımm yardımcı olabilecek biri varsa ve yardımcıı olursa sevinirim!!!

mine
Ocak 9th, 2011at9:41 am

herkesin okumasını tavsiye ediyorum gerçekten ççookk güzel bir kitap :))

ayşe
Şubat 9th, 2011at9:23 am

bn oğuza delllliilllller gibiiiiiiiii aşşşşşşıkkkk oollllllllldum galiba

eren
Şubat 10th, 2011at11:55 pm

arkadaşalar niye bunun lakabı 87 orayı yazmamışlar kitabın asıl yeri ora !!!!!

muhammed
Şubat 13th, 2011at4:22 am

ben bu kitabı okudum ve kitabın özetini yazıyorum

muhammed
Şubat 13th, 2011at4:23 am

kocaeli valiliği söyledi bir yarışma düzenledi

muhammed
Şubat 13th, 2011at4:24 am

kim aşık olmuş?

muhammed
Şubat 13th, 2011at4:24 am

ayşe mi?

redbull
Şubat 15th, 2011at12:32 pm

çok yardımcı oldunuz saolun kitapta çok güzel mutlaka kitabın tamamını okuyun

öyküm
Nisan 6th, 2011at11:40 am

süperr performans ödevime yardım etti

alp
Nisan 6th, 2011at11:41 am

ewet süperr aşkimmm

umurtopcu
Mayıs 14th, 2011at6:46 am

o kadar çok güzel ki çok güzl

Başaak =)
Eylül 19th, 2011at10:43 am

Özeti buysa. Normal kitabı düşünemiyorum 😀

pfff off
Ekim 30th, 2011at10:33 am

off ne kadar stupıd sınz 87 okul numarası

pfff off
Ekim 30th, 2011at10:34 am

se nsalaksın okul nuamarası 87

owyeahhh
Ekim 31st, 2011at8:55 am

Yaa kitabın ana fikri kitabın yoreumı mu oluyo
????????????????????????????????????????

tanem istanbul
Kasım 10th, 2011at4:07 am

bence bu kitp çok ii yarında türkçeden yazılı var,hadii bakalımm:):P

baha
Kasım 10th, 2011at11:29 am

ya kitabın yorumu ana fikir bi oluyor ?

demet
Kasım 17th, 2011at10:05 am

bunun kitabı varmı eğer varsa nerden bulabilirim??????????????

heLen
Kasım 17th, 2011at12:46 pm

çok mal olduunu farkındasın dimii………..ergen şey

Emin Arif
Kasım 26th, 2011at3:53 am

Kitabı beğendim ancak yazarın saçmalığından birisi, Selim’in babasının ölümü…

yasin
Kasım 28th, 2011at11:37 am

yanlışın var eğer hepsini okuduysan sonradan en iyi iki arkadaş oluyorlar !

yasin
Kasım 28th, 2011at11:39 am

yukarıda varya !

vefasız asık
Aralık 3rd, 2011at4:44 am

çok işime yaradı çok tesekür edrm performans ödevime

ByLogin
Aralık 4th, 2011at6:23 am

87 oğuz demelerinin sebebi okul numarası 87
kitabı okumadım ama biraz kafayı çalştrınca anlaşılıyo
sizde böyle bi potansiyel göremedim yazıyım dedim
SaygıLar…

ensar
Aralık 16th, 2011at4:48 am

süper olmuş teşekkürler

admin
Aralık 31st, 2011at3:06 am

kötü laf kullanılmaz

admin
Aralık 31st, 2011at3:07 am

herkez beyensin

ceren
Ocak 1st, 2012at8:17 am

çünkü okul numarası olduğu için 87 oğuz demişler anladın mı

isim vermesem iyi olur(ahmet)
Ocak 9th, 2012at10:31 am

cok saolun hep kıtab okuma formunu burdan yapıom hoca kendını bısey sanıor neymıs ben anlarmısım

tatlı kız
Nisan 5th, 2012at9:50 pm

bu yazı güzel ama bazı hikayeleri yazmamış galiba ben burdan bakacaktım 1 günüm vardı özet vermem için kitabı okudum gerek kalmadı ama yinede teşekkür ederim

seda
Eylül 2nd, 2012at4:38 am

güzelllllllllll ama sıkıcı

yasemen
Eylül 30th, 2012at11:47 am

bu kadar uzun özetmi olur yaa D:

nur yılmaz
Şubat 4th, 2013at8:19 am

süperrrrrrr saollun

ceren
Nisan 28th, 2013at11:48 pm

Bu özeti bide 😀

anıl
Ekim 20th, 2013at11:41 am

çok güzel olmuş ellerinize saglık

Emre
Kasım 4th, 2013at11:02 am

HOCAYA HEP BURDAKİ ÖZETLERİ SÖYLÜYOM HEPDE SINIF 1. CİSİ OLUYOM LAN 😀 asdada

dilay
Kasım 11th, 2013at9:37 am

çok süper lmuş

sanane
Kasım 18th, 2013at7:22 am

çok güzelll tşkkr edrm 🙂

sanane
Kasım 18th, 2013at7:22 am

çook güzel tşkkr edrm 🙂

LaNoVeR
Şubat 14th, 2014at1:32 am

Siteyi beğendim. Eski bir site olduğu belli. İlk mesaj 2008 de. Neyse, sınav olacağız. Kitapları okudum (87 Oğuz, Gümüş Kanat, Vatan Yahut Silistre). Tavsiye ederim. Saygılarımla (Lana Del Rey dinleyin).

jhsdja
Şubat 20th, 2014at2:04 pm

nmfk<ömdc

özlem
Mart 6th, 2014at5:07 am

bok gibi olmusssssssssssssssss

ebrar
Nisan 6th, 2014at5:06 am

mütiş bu site özlem sağı olmasa bide

iremnur
Nisan 8th, 2014at11:25 am

çok gzl bir site ama çok uzun.. olmuş .. yazamdım okadar fazala .. öğretmenlerde okadar ödev vermesinler köle gibi çalıyışoruz onlara ….. sitenizi çok beğeniyorum ve tüm özetlerime buradan bakıyorum arkilerime önerdim onlrda burdan bakıyor..

ELİF
Nisan 11th, 2014at12:16 am

çookkkkkk gözel

ELİF
Nisan 11th, 2014at12:16 am

güzeel

mert
Nisan 16th, 2014at2:12 am

çök güzel tavsiye ederim

mert
Nisan 21st, 2014at11:11 am

yazılıma çok yardımcı oldu ama 56 aldım

berivan
Nisan 23rd, 2014at3:40 am

acayip beğendim.87 oğuz kitabını alsaydım,şimdi
kaç haftada okurdum.özet hem kısa hem de çok
iyi.bu siteyi öğrenmem iyi oldu.

emrullah
Mayıs 24th, 2014at2:08 am

çok güzel olmuş ellerinize sağlık:)

nurullah
Mayıs 24th, 2014at2:10 am

bravo çok güzel olmuş

emrullah
Mayıs 24th, 2014at2:11 am

ellerinize saglık çok begendim

Admin
Haziran 2nd, 2014at12:32 am

yok normal

enes
Haziran 3rd, 2014at11:15 am

biraz daha kapsamlı olabilirdi ama güzel

adfghjklş
Aralık 1st, 2014at11:08 am

arkdslr yazarlar nimet calapalayla rakım calapala

Yorumunuzu bırakın