Aile ile İlgili kompozisyon örnekleri

Aile toplumun temel yapısını oluşturur.Toplumun değer yargılarını, kültürünü ,ahlak anlayışını, görgü kuralları hep aileden topluma yayılmaktadır. Toplumu oluşturan bireyler ailelerinde bebeklik ve çocukluk dönemlerinde nasıl yetiştirildiler ise o şekilde davranış geliştirir ve toplum ile iletişim içine girerler bu nedenle aile çok önemlidir. Aile çekirdek ve geniş olmak üzere ikiye ayrılabilir geçmiş zamanlarda köy yaşantısı ile birlikte çocuklar anne baba ve dede, annane ve babannelerden oluşmaktaydı birinci derece akrabaların bir arada yaşaması geniş aileyi oluşturuyordu ancak zamanla köyden kente geçiş evlerin küçülmesi yaşam şartlarının zorlaşması ile birlikte aile yapılarıda değişmeye başladı.Artık çekirdek aile dediğimizde anne ve baba ve çocuklardan oluşan aile tipi aklımıza gelmekte ve ailerin çocuğu artık bu şekilde yaşamakta. Bunun bence olumsuz yanları bulunmakta zira huzurevleri ve yaşlı bakım evlerinde pek çok dede ve ninen olumsuz ve sağlıksız en önemliside sevgisiz ve ilgisiz bir şekilde hayatlarının son dönemlerini yaşıyorlar oysa onlar çocuklarına en muhtaç oldukları zamanda kol kanat gerip besleyip büyütüler. Aile yapısı kültürümüzün korunması geleneklerimizin nesilden nesile talınması için çok önemli bu nedenle özellikle anne ve babanın çocuklarını yetiştirirken bunları gözönünde alması aile kavramını yozlaştırmaması çok önemli, boşanmaların günümüzde sık yaşanmaya başlaması çocukların anne yada babadan bazende ikisinden de ayrı yaşaması sağlıksız ve sorunlu nesillerin ortaya çıkmasında malaesef büyük bir etken.

Aleyna
Eylül 24th, 2011at4:12 am

Çok işime yaradı çok teşekkürler

alperen
Mayıs 12th, 2013at11:11 am

aile bizi bütün yapan bir varlıktı. Biz aileyle herşeyimizi paylaşırız. Mutluluğumuzu, üzüntümüzü ama ailemiz her zaman bize yardım eder . Ailemizden en önemlilerinden biri babadır baba bizi ayakta tutar ve birliğimizi sağlar kısacası baba ailenin temelidir.Sonra en önemlisi anne bizi sever yemek yediririr her sırlarımızı annemizle paylaşabiliriz .Bazı çocuklar anne sevgisinden mahrumdur o yüzden ailemizin ve annemizin kıymetini iyi bilmeliyiz.

şvl
Nisan 19th, 2014at10:49 am

aile sorunlarını birlikte çözme ile ilgili

sena
Mayıs 21st, 2014at5:24 am

Aleyna sen kimsin kaça gidiyorsun şuben ney hangi okul sanki seni tanıyo

sena
Mayıs 21st, 2014at5:30 am

ailemiz bizim için en önemlidirler en başta babamız işte çalışıp bizler için para kazanıyorsonrada annemiz annemiz bizim bütün ihtiyacımızı karşılıyorsonrasıda kardeşimiz o , bizim için en önemlidir eğer tek kardeşsek tek kardeşimiz olduğundan ona önem veririz ve başına başka birşey gelmesini istemeyiz kısacası ailemiz bizim için çok önemlidir allaha şükürler olsunki neredeyse herkezin bir ailesi var

sena
Mayıs 21st, 2014at6:01 am

alperen teşekkürler çok işime yaradı

Yorumunuzu bırakın