Akşam Güneşi – Reşat Nuri Güntekin

Akşam Güneşi - Reşat Nuri Güntekin

Kitabın Adı:Akşam Güneşi
Kitabın Yazarı:Reşat Nuri Güntekin
Kitabın Yayınevi: İnkilap Yayınevi
strong>Kitabın Türü: Çocuk kitapları
Kitabın Basım Yılı: 1981
Sayfa Sayısı:116
Kitabın Konusu: Eser küçük yaşta yetim kalmış ve amcası tarafından büyütülmüş olan Nectinin hareketli bir hayattan sonra yaşadığı sıkıntılı hayatı anlatmaktadır.

Kitabın Özeti:
Romanın kahramanı Necati çok küçük yaşta yetim kalmıştır. Büyük annesi ile birlikte Büyükada’da yaşar. Daha sonra amcası onu İstanbul’a yanına alır Necatinin amcasının iki kızı vardır ve necati amcasının kızları ile büyür. Necati orta okulu bitirdikten sonra askeri okula girer. Buradanda mezun olduktan sonra amcasının yardımıyla Fransa’ya askeri akademiye girer.Buradan mezun olduktan sonra İstanbul’a döner. İstanbul’dan Şam’a tayini çıkar. Şam’da sıkıcı iki yıl geçirir ve sonra Bulgaristan’a tayini çıkar. Bu göreve gitmeden önce bir aylığına izin alır. Amcasının yanına gider. Bu arada amcasının büyük kızı kocası ile olan sorunları nedeni ile intahara kalkışır ve kendini vurur daha sonsa birlikte babasının yanına taşınırlar. Bu tatil sırasında Necati gönlünü komşu kızı Zehra’ya kaptırır ve kendisini beklemesini söyler ve daha sonra İstanbuldan bulgaristana yolculuğa çıkar.
Necati Bulgaristan’a giderken bir Türk çetesi treni durdurur. Necati’nin subay olduğunu anlarlar ve çeteye dahil ederler. Bu Türk çetesi Rum çeteleri ile çatışmaya girmektedir yine böyle bir çatışmada Necati yaralanır ve yolunu kaybeder dört gün gibi bir süre terk edimiş değirmende kalır.Daha sonra onu bulurlar ve bir hastahaneye götürürler. Değirmende kalırken çok kan kaybeder ve yarası mikrop kapar. Doktorlar, Necati’ye bundan sonraki yaşamında heyecan yaşamamasını, eğer çok heyecanlanırsa öleceğini söylerler.Necati İyileştikten sonra hastahaneden ayrılır ve İstanbul’a amcasının yanına döner. İstanbul’a gidince durumu Zehra’ya açıklar ve ondan ayrılır. Necati’nin amcası görev sırasında ölmüştür ve bundan Necatinin yeni haberi olur. Nilgün, Necati ile ilgilenir ve ona bakar. Bir süre sonra Nilgün, Necati ile evlenir. Hastalığından dolayı düzenli bir hayat sürmek için babasından miras kalan Büyükada’daki çiftliğe yerleşir. Bir süre sonra Leyla çifliğe ziyarete gelir. Leyla büyümüş ve genç bir kız olmuştur. Necati ve Leyla çiftlikte gezerler, ata binerler, beraber dolaşırlar. Bu sırada birbirlerine bağlanırlar. Ve bir gün baloda Leyla ile dans ederken aşırı heyecanlanır ve hayatını kaybeder.
Kitabın Anafikri:
Her zaman planlı ve yerinde bir hayat yaşamalı yapacaklarımızı ölçüp biçmeliyiz.

Kitaptaki kahramanlar:

NECATİ; gençliğini dolu dolu yaşamış, istegiği herşeyi yapmıştır. Geçirdiği hastalıktan dolayı eski hareketliliği kalmamıştır.
LEYLA; sevecen, çok güzel bir kızdır. Gönlünü genç yaşta Necati’ye kaptırır.
NİLGÜN; yardımsever ve iyi kalpli bir kızdır. Necati’ye çoçukluğundan beri aşıktır, fakat bunu söyliyemez.

ayse
Mayıs 20th, 2010at1:05 pm

Ben bu romanı 2 kez okudum. Resat Nuri Guntekin’in en sevdiğim eseridir.Benim okudugum romanda isimler farklıydı. kızın adı jülide’ydi. ayrıca asıl konu jülide’nin eniştesine olan aşkıydı.Isimler neden farklı?? yukarıdaki özet bence hiç bir sekilde konuyu yansıtmıyor.

betul
Haziran 19th, 2013at11:25 am

Özette bir hata olmalı. Bu kitabı okudum, konu farklı, kahramanlar farklı. Anlamadım.

B
Ağustos 23rd, 2014at5:39 am

Ben yeni okumaya basladım biraz sıkıcı geldi yorumları okudum herkes başlarının biraz sıkıcı gerisinin akıcı oldugunu düşünüyor sizce doğru mu ( okuyanların dikkatine )

Yorumunuzu bırakın