Amcanın Rüyası-Dostoyevski – E Kitap

amcanin_ruyasi

Kitabın Adı:Amcanın Rüyası
Kitabın Yazarı:Dostoyevski
Kitabın Konusu: Marya aleksandrovna kızı zina’yı yaşlı ama zengin prensle evlendirmek için girdiği oyunları anlatır.
Ayrıca kitapta prens unutkan olmasından dolayı yakınlarının prensin servetine konmak istemeleri nedeni ile onu deliler hastanesine atmak istemektedirler.. Hiç kimse amacına ulaşamaz .. Zina kaçar ve Prenste ağır hastalanmıştır zaten..


Kitabın Özeti:
Marya aleksandrovna hiç kimse tarafından sevilmeyen , bencil ,servet ve ihtişam düşkünü bir kadındır.. herkes ondan çok korkar. Onun da istediği budur zaten. Prens K . ise yaşlı görünmemeye son derece dikkat eden ama ona bir baksanız her an dağılıvereceğini sanacağınız yaşlı ama zengin bir adamdır..Tanınmış bir aileden gelen ve istese kasabada büyük bir etki yaratabilecek olan bir arazi sahibinin, muhteşem evinde keşiş hayatı sürmesini çok garip buluyordu herkes. Çok eskilere kadar uzanan gençlik yıllarında Prens, sosyeteye girip çok hareketli bir yaşam sürmüş, para saçıp savurmuş, kadın peşinde koşmuş, birkaç kez yurtdışına çıkıp aşk serüvenleri yaşamış. Pek dikkat çekecek bir zekâsı olduğu söylenemezmiş. Marya aleksandrovna kızı Zina yı Prensle evlendirmek istemektedir ve Zinayla konuşmaktadır..

-Annen sana utanılacak bir şey öğretmez Zina. Bunu onun hayatını kurtarmak için yapacaksın, her şey normal! Umut verecek, onu yaşama döndüreceksin, o zaman sağlığına dikkat etmeğe başlayacak, tedavi görecek, doktorların dediklerini yapacak. Mutluluğunu yeniden kazanmak için kalkmaya gayret edecek. İyileştiği zaman, sen onunla evlenmesen bile onu kurtarmış, hayata döndürmüş olacaksın! Ona merhamet duyacaksın! Belki de kader onu daha olgun biri yapmış, değiştirmiştir. Sana layık biri olduysa, dul kalınca neden onunla evlenmeyesin ki! Zengin ve özgür olacaksın. Onu sağlığına kavuşturunca bir de işe girer. O zaman onunla evlenmen şimdikinden daha mantıklı olur. Şimdi böyle bir düşüncesizlik yapacak olsaydınız neler olurdu? Herkesin küçümsemesi, yoksulluk, işi gereği çoluk çocuk sesleri, karşılıklı Shakepeare okumalar, hep Mordasov’da yaşamak, sonunda beklenen ve kaçınılmaz ölümü. Onu yeniden canlandırırken aynı zamanda da güzel ve erdemli bir yaşam sağlamış olacaksın, onu bağışlamakla kendisine saygı duymasını başaracaksın. Yaptığı kötü hareketler yüzünden kendisine işkence ediyor, onu bağışlayıp, yeni bir hayat sağlamakla, ümit verecek, kendi kendisiyle barıştıracaksın. Kim bilir belki hükümette iş bulup, yükselir. İyileşmese bile senin kollarında sen yanında olacaksın mersin ağaçlarının, limonların ve egzotik gökyüzünün altında mutlu, kendisiyle barışık ve senin aşkından emin bir şekilde ölecek! Ah Zina! Bütün bunlar senin elinde! Her şey senden yana ve bunlara Prens’le evlenerek sahip olabilirsin.”

Ama tüm çabalara rağmen , ve kasabalıların ısraları ve dedikoduları okadar mektuplaşmaya rağmen zina kaçar ve evlenmez.. Ayıca Prensin unutkanlığından yararlanmak isteyen akrabaları onun deli olduğunu ıspatlamaya ve bunun için bin bir oyuna girmeye çalışırlar… Ancak bunda başarılı olamazlar…Prens te zaten ağır bir hastalık geçirmiştir..Marya aleksandrovna ve ksabalıların tüm dedikoları , evlendirme çabaları boşa gitmiştir..

Kitaptaki şahısların değerlendirilmesi
Marya Aleksandrovna:Zinanın annesi; Güçlü olmaya çalışan bencil ve entrikacı bir kadın.
Prens:Çok yaşlı ,zengin , hassas bir adam
Zina: Annesi tarafından Prensle evlendirilmeye çalışan , güçlü bir kişilik

Kitabın Anafikri:Çıkar uğruna insanların neler yapabileceğini ,nasıl ahlaksızlığa düşebileceklerini anlatıyor..

Kitabın Yorumu:Roman konusunda gelmiş geçmiş en iyi yazarların başında olan Dostoyevski çağının rusyasının , entrikalarla geçen günlerini , insanların kendi çıkarları uğruna nasıl kişiliklerinden ödün verdiklerini çok etkileyici bir dil ile anlatıyor..

Romanı ( E-Kitap ) İndirmek için lütfen tıklanıyız…

Not :Bu roman Dünya Klasiklerinden olduğu için telif hakları yoktur , yani paylaşılabilir..
Ancak hiç bir e-kitabın sayfaları karıştırarak ve kokusunu alarak gerçek kitap okuma zevkini almayacağını siz değerli kitap severlere iletmeyi , biz kitap severler için bir borç biliyoruz.. İyi okumalar..

Bu kitabı satın almak için tıklayınız..

nur
Aralık 1st, 2009at8:58 am

bencede çok güzel bir kitap :D:D:D:D:D:D:D

nur
Aralık 1st, 2009at9:00 am

bu kitapt
an sonra kimseye tam anlamıyla güvenmemem gerektigini daha iyi anladım

birkan
Aralık 1st, 2009at10:53 am

ya bu çok güzel bir yarışma ben katıldım böyle bir yarışma yapan bütün emek verenlere teşekkürler

birkan
Aralık 1st, 2009at10:55 am

bu hayatta herkese güvenirsen seni yarı yolda bırakırlar

hazal
Mayıs 12th, 2010at11:17 pm

arkadaşlar nasıl ndireceğiz

gül
Nisan 20th, 2011at11:18 am

çok güzel birşeymiş çok işime yaradı yazana çok teşekkürler

Yorumunuzu bırakın