Ankara Ekspresi (Esat Mahmut Karakurt) Kitap Özeti

Kitabın Adı:Ankara Ekspresi
Kitabın Yazarı:Esat Mahmut Karakurt
1 – Kitabın Konusu: Türk istihbaratı ile Alman ajanları arasında gerçekleşen bir casusluk hikayesi.

2 – Kitabın Özeti: Binbaşı Seyfi, Türk Ordusu’nun cesur istihbarat ajanları arasında yer almakta olan bir subaydır ve kitap, O’nunla Alman ajanlarının İstanbul – Ankara hattında gerçekleşen casusluk hikayesini konu edinmektedir. Devrin kuvvetli ülkesi Almanya, Türkiye’yi ele geçirmeyi arzulamaktadır. Bu hedef doğrultusunda, çok güzel ve çekici bir kadın olan Frolein Hilda’nın da içinde olduğu en iyi Alman ajanları İstanbul’a yola çıkarlar. “Ankara Ekspresi”, harekat başlatacak olan şifredir.

Seyfi, Almanya’nın harekatlarını engellemekle görevlendirilir ve güzel Alman ajan Frolein Hilda ile ilk olarak Alman Hastahanesi’nde karşılaşır. Hastahanenin aslen bir cephane deposu olduğuna dair alınan haberin doğruluğunu tespit etmek amacı ile Seyfi, doğum gerçekleştirme evresi içindeki bir kadın ile hastahanede kalmaktadır. Hilda ise, aynı hastahanede bir kadın doğum uzmanı olarak yer almaktadır.

Seyfi , çevresi tarafından havalimanı inşaatları gerçekleştiren bir müteahhit olarak bilinmektedir. Alman ajanlarının başında yer alan bir albay, pek çok ingiliz ile ilişki içinde olan Seyfi’nin bir ajan olduğu kanaati içindedir. Hilda’yı ise bu kanaati doğrulaması için görevlendirmiştir. Albay, Hilda’nın Seyfi ile Ankara Palas Otel’de bir araya gelmelerini sağlar. Hilda, Seyfi ile karşılaştığı an, bu adamın hastahanede ğörmüş olduğu kişi olduğunu hemen anlar ve böylelikle albayın kanaatlerinin doğru olduğu açığa çıkar.

Almanlar, kamplarında verdiği eğitimlerle yetiştirmiş olduğu askerlerini gizli yollarla Türkiye’ye sokma uğraşındadırlar. Seyfi, bu girişimlere mani olmak amacı ile, almış olduğu bir ihbar doğrultusunda Karadeniz’de yüzen bir Alman şilebini durdurduğunda, Frolein Hilada’nın da şilepteki askerler arasında bulunmakta olduğunu görür. Gemi ile birlikte askeri Almanya’ya geri gönderen Seyfi, Frolein Hilda’yı alıkoyar. Evvelce Almanlar’ın esir olarak almış oldukları bir İngiliz ajanını onların elinden kurtarmayı amaçlamaktadır. İngiliz ajanının salıverilmesine karşılık olarak, o da Hildayı’nın gitmesine izin verir. Fakat Hilda Seyfi’ye deli gibi aşık olmuştur.

Takasın ardından tüm Alman ajanları ele geçirilirler ve bir tren, onları Almanya’ya geri göndermek üzere tahsis edilir. Alman albayın planları bozulmuştur ve bu nedenle Seyfi’ye karşı çok büyük bir hırs duymaktadır. Bu yüzden Hilda’dan, Almanya’ya geri gönderilmelerinden evvel Seyfi’yi öldürmesini söyler. Dönmek üzere oldukları akşam Hilda’nın Seyfi’ye kendisi ile son bir kez görüşme arzusunu dile getirmesi üzerine Seyfi bu dileği geri çevirmez. Her ne kadar Seyfi’yi öldürmek amacı ile Hilda O’nun evine gitmiş olsa da, Seyfi’ye duymakta olduğu aşk nedeni ile O’nu öldürme cesaretini kendinde bulamaz. Yanı sıra, Seyfi’ye kendisi ile evlenmesi teklifinde bulunur; lakin Almanya’ya geri döndüğünde üstlerinin kendisini öldürteceklerini düşünmektedir. Seyfi de Hilda’nın çekiciliğinden ve güzelliğinden oldukça etkilenmiştir. Hilda’nın aşkına karşılık veren Seyfi, Hildan’nın evlenme önerisini kabul eder ve evlenirler.

3 – Kitaptaki Hadiselere ve Kişilere İlişkin Değerlendirme: Seyfi, oldukça iyi düzeyde Almanca konuşabilen, kültürlü, zeki ve aynı zamanda da oldukça yakışıklı bir Türk subayıdır. Hilda ise, soylu bir aileden gelen idealist bir fert olmakla birlikte, aynı zamanda vatanına bağlı, güzelliği ve çekiciliği ile dikkatleri üzerine çeken bir kadındır.

4 – Kitabın Ana Düşüncesi: Türkler kararlı, gözüpek ve şerefine önem veren bir millettir.

5 – Kitap Hakkında Kişisel Düşünceler: Betimlemelerle bezenmiş olan kitapta olay örgüleri oldukça başarılı bir şekilde düzenlenmiştir. Yanı sıra, kaleme alınmış olan ilk casusluk hikayesi olması açısından da herkesin ilgisini çekebilecek ve keyifle okuyabileceği bir romandır.

merve
Şubat 5th, 2014at9:55 am

çok teşekkürler çok işime yaradı

Yorumunuzu bırakın