Anna Karenina -Tolstoy- Roman Özeti


Kitabın Adı:Anna Karenina
Kitabın Yazarı: Lev Nikolayeviç Tolstoy
Kitabın özeti:Rus aristokrasisinde yer alan Anna Karenina, hoş ve çekici bir kadındır ve gerek kibar, gerekse de saygıdeğer yanı ile tüm çevresindeki insanlar üzerinde hayranlık yaratmaktadır. Kocası devlet bünyesinde memur olarak görevli olan Anna Ka-renina’nın evlilik yaşamı ise O’nun adına oldukça sıradan ve sıkıcı sürmektedir. Yaşamda O’nu en çok mutlu eden şey evi ve çocuğudur.

Günün birinde Anna Karenina, yengesi ile abisinin aralarındaki ilişkide sorun yaşamakta olduklarına dair aldığı bir haber nedeni ile, onların aralarını düzeltmek için gittiği Moskova’da genç ve de aynı zamanda yakışıklı bir kont olan Vronski ile tanışır. Zira, tanıştığı Kont Vronski’nin Anna’nın genç yaştaki bir kız akrabası ile ilişki yaşadığına dair bir söylenti çevrede yayılmaktadır. Kont Vronski’nin henüz ilk gördüğü andan itibaren kendisine olan ilgisine ve kurlarına ilkin kayıtsız kalmatı tercih eden Anna, daha sonraları bu tavrına daha fazla koruyamaz ve Kont’un kendisine olan ilgisine ve duygusal yaklaşımına olumlu yanıt verir. Bu, her ne kadar pek çok söylentiye sebebiyet verse de, Anna bunların hiçbirisine ilgi göstermez. İçinde bulunmakta olduğu mevcut bu durumdan, dedikodudan oldukça çekinen ve ağırbaşlı bir karaktere sahip olan kocasına bahsetmeye karar verir Anna. Kocası, her ne kadar Anna’nın kendisine aktardıkları karşısında müthiş bir şaşkınlık içine düşse de bunu karısına hissetirmez ve etrafındaki insanlarca görmekte olduğu saygının zarar görmemesi için boşanmayı da istemez. Her ne kadar Anna’nın kocası, çocuklarının ileri yaşantısının iyiliği adına Anna’dan bu beraberlikten vaz geçmesini istese de, Anna, Kont Vronski ile beraber İtalya’nın yolunu tutar ve ikisi birlikte herkesten uzak bir yaşam sürerler. Moskova’ya geri döndüklerinde ise tam anlamı ile yalnız kalmış olduklarını görürler, çünkü artık kimse kendileri ile ilişki içinde olmayı istememektedir. Bu sebepten ötürü sinirsel olarak sıkıntı yaşamaya başlayan Anna, sevgilisi Vronski ile de sorunlar yaşamaya başlar. Vronski ise içe dönük ve ilgisiz bir kişiliğe bürünmüştür; dolayısı ile bu durum, Anna’nın O’nun artık kendisini sevmemekte olduğu hissiyatını vermektedir ve Anna bunalım dolu zamanlar yaşamaya başlar. Yaşamayı seçtiği bu hayattan ötürü son derece pişman olan Anna, bu duygulara daha fazla karşı koyamaz ve intihar ederek yaşamına son verir. Anna’nın ölümünün ardından manevi olarak yıkılmış olan Vronski ise çıkış yolu olarak orduya katılmayı seçer.
Kitap hakkında yorum görüş:Anna Karenina, Rus Edebiyatı içinde meşhur bir roman ve aynı zamanda gerçekçi bir yapıttır. Bu yapıtı içindeki tüm bireyleri Tolstoy ruhsal açıdan bir bir irdeleyerek, romanına psikolojik bir nitelik eklemiştir. Yalandan uzak bir evlilik yaşantısının sağladığı huzur ile evli iken yaşanan bir diğer aşkın ve ilişkinin neden olduğu büyük çaplı problemlerin yansıtıldığı Anna Karenina, 19. yy Rusyası aile yapısı ile ilgili çarpıcı ipuçları içermektedir.

Yorumunuzu bırakın