Araba Sevdası – Recaizade Mahmut Ekrem

araba-sevdasi
Kitabın Adı:ARABA SEVDASI
Kitabın Yazarı: Recaizade Mahmut EKREM
Kitabın Yazılma Yılı:1923
Kitabın Yayınevi: Antik Yayınları
Kitabın Basım Yılı: 2008
Sayfa Sayısı:240
Kitabın Konusu: Bir görüşte aşık olan Fransız hayranı savurgan bir şahsın, kendi kendine gelin-güvey olarak yaşadıklarını anlatmaktadır.

Kitabın Özeti:
Bihruz Bey zamanındaki İstanbul’da yaşayan, pek şık giyinmesini seven ve validesinin yardımıyla geçinen, kibirli ve kendini dekolte gören, genç bir beydir. Her yıl olduğu gibi, baharın gelmesiyle Bihruz Bey’in de içi hoş olur ve sık sık gezintilere çıkar. Bir gün gelir ve lando diye tabir edilen ve bir o kadar da şık olan sarı renkli at arabasına biner. Arabasından indiğinde güzel bir lando daha gelir ve içerisinden iki hanım iner. Biri Periveş adında güzel, yirmi yaşlarında, sarışın bir hanım ve diğeride Bihruz Bey’in sarışın hanımın hizmetkarı sandığı yaşlıca bir kadındır. Bihruz Bey, blond diye tabir ettiği sarışın hanıma gönlünü kaptırır. Bu hanımların arakalarından yürür ve hanımların bu yere bir sonraki Cuma geleceklerini öğrense de gelecekleri saati öğrenmek nasip olmaz. Bir anda Keyfi Bey’in çıkması ile Periveş hanım hızlıca kaçar ve Bihruz Bey her ne kadar takip etmeye çalışsa da izini kaybeder. O günden sonra bu sarışın güzel, Bihruz Bey’in aklından hiç çıkmaz.

Bihruz Bey sarışın hanım için bir mektup ve alıntı bir şiir yazıp, gönderir. Fakat daha sonra şiirde anlamını bilmediği bir sözcüğün, ona değil de sarışın yerine esmere hitap ettiğini öğrenince kahrolur. Bu sırada borçlarının kabarması üzerine paraya ihtiyaç duymaktatır. Bu yüzden köşkü satmayı düşünse de validesi buna izin vermemektedir. Keyfi Bey ile konuşurken Keyfi Bey’in yalandan söylediği sarışın güzelin (blondun) öldüğü haberini alır. Bunun üzerine Bihruz Bey sanki çok büyük bir aşk yaşamışlar gibi kendini kahreder, günlerce ağlar.
Daha yeni kendine geldiği anda dışarı gezintiye çıkmıştır. Üsküdar vapuruna yaklaşır fakat onu kaçırır. Vapur henüz iskeleden ayrıldığı anda Periveş hanımın vapurda oturduğunu görür. Bir anda büyük bir heyecana kapılır ve sevinçten gözleri ışıldar. Keyfi Bey’in yalanını suratına çarpmak hevesiyle Keyfi Bey’in yanına gider fakat Keyfi Bey ikinci bir yalanla o gördüğü kişinin Periveş hanım olmadığını ve ona çok benzeyen bir çalışanı olduğunu söyler. Bunu üzerine Bihruz Bey tekrar yıkılır. Bu esnada alıcaklılar Bihruz Bey’i sıkıştırmaktadır.
Bihruz Bey’in arabacısı olan Andon bir gün Bihruz Bey’in emri üzerine onu bekler ve Bihruz Bey’in geri dönmemesi üzerine köşke doğru yola koyulur. Bu esnada arabayı çizdirerek ufak bir kaza yapar. Bundan Bihruz Bey’in haberi olmadan kurtulmak amacıyla arabayı tamir fabrikasına götürür. Fabrikasında Bihruz Bey’in arabasını gören Kondaraki, onca uyarılara rağmen Bihruz Bey’in borcunu ödememesi üzerine arabaya ve hayvanlara el koyar. Bunun üzerine Andon çaresiz köşke gider ve olanları Bihruz Bey’e anlatınca işten kovulur. Kondaraki daha sonra Bihruz Bey’e nisbet olurcasına Andon’u işe alır.
Bihruz Bey validesinin isteği üzerine İstanbul’dan ayrılmayı düşünürken bir yıl daha burda geçirmeye karar verir. Bu esnada Müsyü Piyer ara sıra gelmekte ve beraber çalışmaktadırlar. Bir gün Bihruz Bey çarşıda gezerken o sarışını tekrar görür ve blondunun çalışanı olarak sandığından aşık olduğu sarışın kadının mezarını öğrenmek maksadıyla hanımın peşine koyulur. Ara bir sokaktan geçerken nazik bir şekilde durumu izah eder. Sonra da aşık olduğu o sarışın hanımın aslında o çalışan kadın olduğunu ve o gün geldikleri güzel arabayı kiraladıklarını diyer bir tabir ile zengin olmadıklarını öğrenir. Bunun üzerine yalan aşkından dolayı Bihruz Bey bir daha yıkılır. Sarışın hanım da alay ederek yoluna devam eder.

Kitabın Anafikri: Bu eserden dış görünüşün insanı yanıltabileceği ve dış görünüşe fazla aldanılmaması gerektiği yargısı çıkarılmaktadır. Bunun yanında insanın olayları kendi istediği gibi agılamayıp gerçeği görmesinin gerektiği, o zamanlarda görülen ve yabancı hayranlığından kaynaklanan Fransızca ile karışık bir dil kullanma durumunun kişilerin anlaşmasında zorluklar yarattığı ve önyargılı davranışların insanı ne derece hataya sürüklediği anlatılmaktadır.
Kitabın Kahramanları:
BİHRUZ BEY: Şık görünmeyi seven, valide parasını yiyen tutarsız ve savurgan bir gençtir. İnsanların dış görünümüne önem verir. Kendi kendine gelin ve güvey olur. Olayları işine geldiği şekilde algılar. Umursamaz ve düşüncesiz bir karaktere sahiptir. Gittiği heryerde tanıştığı her insanla Fransızca konuşarak tiraj yapmaya çalışır.
PERİVEŞ HANIM: Bihruz Beyin zengin bir hanım sanıp, gönlünü kaptırdığı kişidir. Gerçekte zengin değildir. Alaycı bir karaktere sahiptir. Sarışın, yirmi yaşlarında, orta boylu ve güzel bir kızdır.
KEŞFİ BEY: Bihruz Bey’e yalan söylemiştir. Şakacı bir yapısı vardır.
MİŞEL: Bihruz Bey’in hizmetkarıdır. Her zaman kibar görünür ve Bihruz Bey gibi Fransızca ile karışık bir dil konuşur.
ANDON: Bihruz Bey’in arabacısıdır. Bihruz Bey’in sarı renkli şık arabasını verilen emirler doğrultusunda kullanır. Bihruz Bey’den oldukça korkar.
MÖSYÖ PİYER: Bihruz Bey’e öğretmenlik yapan, ona kitaplar getirip, okuyan orta halli bir profesördür. Geçimini biraz da Bihruz Bey’in yardımıyla sağlar.
KONDARAKİ: Araba tamir fabrikasının müdürüdür. Bihruz Bey’in arabasını pek beyenmiş ve göz koymuştur.

Kitabın Yorumu: Kitap yazılan ilk realist roman olmasına rağmen okuyucuyu dili yönünden zorlamaktadır. Kitapta yabancı hayranlığı, dış görünüşe önem verme, maddiyatçılık, önyargılı davranma vb. gibi toplumda o zamanlarda sık görünen sorunlar ele alınmıştır.

büşra
Ekim 17th, 2008at5:42 am

ben bu kitabı almak istedim ama arkadaşlarım kendileri okuduklarıiçi çok iğrenç dediler ben de almak istemedim am internetten özetini okudum hiçde öyle değil çoooooooooooooooooooooooookkk güzel evet

MELİKE
Ekim 21st, 2008at11:35 am

bncede cok guzel bn okudum onlar baska bı gozle bakıolarda ondan.. cok gercekci bakınca sacma bunlar dıınce kıtabın tadı kacar..hayalde onmelı bnce:Dklasık bı o kadarda akıcı bı kıtap:Dzevk werio:Dsıkıcı dııl yhanı entrikalı dizilere cok benzettm wala nb guzel okudum:D

CEM
Kasım 4th, 2008at3:50 pm

KİTAP ÇOK GÜZEL OKUNMASINI TAVSİYE EDERİM

büşra
Kasım 26th, 2008at12:03 pm

ÇOKKK GÜSEL Bİ KİTAP BENDE TAM Bİ ARBA SEWDALISIYIM

ecem
Aralık 1st, 2008at1:45 pm

iğrennnnççççççççççççç neresi güzel siz güzel kitap okumamışsınız çok saçmaaaaa berbatttt yarın yazılım var ve ben hala okumadım:S istemiyorum da

Melis
Aralık 2nd, 2008at8:02 am

Bence çok güzel bi kitap ben okudum ve çok beğendim….

Melis
Aralık 2nd, 2008at8:03 am

yaprak dökümü süper bi kitap bence herkes okumalı…….

erdem
Aralık 22nd, 2008at12:27 pm

ahmet mithat efendinin felatun bey ve rakım efendi kitabı bundan daha güzel herkese tavsiye ederim

gülçin
Aralık 25th, 2008at9:42 am

ya benimde yarn yazılım var ve ben bitiremedim çok sıkıcı bi kitap

belli değil
Aralık 28th, 2008at7:46 am

okumadım okumamda kitabı

seçici
Ocak 18th, 2009at9:00 am

bence iğrençti siz güzel kitap okumadınız galiba kendinizi geliştirmeniz lazım

fırat
Ocak 20th, 2009at12:48 pm

zuper oldu beaaaaaa tam ödeve lasımdı yhaww ama kitabi okumadımm ama fırsatım olunca okucam anlık bir kitap özetii lasımdıı öseti buldum ama kaynakları bılamamıştım onuda buldum :D:D

BEYZA
Ocak 26th, 2009at11:36 am

çok güzel okuma dan irenç demeyin 🙁
bence çok güzel anlamlı bir hikayemiş bence irenç diyen okumadan yorumlar yapandır çoook güzel okumasıda çok zefklii zaten ben kitap okumasını çook seviyorumm:):):)

isyan ateşi
Şubat 4th, 2009at5:15 am

şu anda okuduğum kitap ama çok da güzel değil

gzl kıss
Şubat 5th, 2009at1:29 pm

beyza sana katılıom:D:)

yusuf
Şubat 7th, 2009at7:36 am

ben araba lara hastayım bunu okumadım ama güzel olduna zannediyorum

aysheee
Şubat 7th, 2009at9:51 am

güzel bir kitap ama gereksiz tasvirler var.sürükleyici kısımları da var tabi ama daha çok sıkıcı.kitap okuken zevk alırım ama çoğu kitapta aldığım zevki bunda almadım.ama yinede başarılı bir ilk.OKUMAYA DEĞER.HERKESE TAVSİYE EDRİM

aysheee
Şubat 7th, 2009at10:07 am

başarılı bir ilk.OKUMAYA DEĞER.HERKESE TAVSİYE EDRİM

caqLar
Şubat 8th, 2009at6:39 am

ZevkLer ve RenkLer TartışıLmaz…

rahman
Şubat 19th, 2009at2:39 pm

kitap zararlıdır bence.boşverin.google sağolsun özetler var.ordan bakın herkes ders çalışarak okur kitap okuyarak değil ama araba sevdasını okuyabilirsiniz biraz güzel kitap.herkese iyi akşamlar.çağlar arkadaşımın zevkler ve renkler tartışılma z yorumuda güzelmiş

onur öner
Şubat 24th, 2009at4:41 pm

evet bizde okuyacaz kitabı üniversitede hoca ödev verdi

BüŞrA
Mart 16th, 2009at9:19 am

Çoooooooooooooook güsel bir kitap………..
Harika!!

ÇağRı BaBa
Mart 30th, 2009at10:18 am

slm arkadaşlar ben çağrı.bu kitabın adı araba sevdası ancak arabayla ilgili hemen hemen hiç bir konu yok hep bihruz beyin aşkından ve bataklarından bahsediyor kesinlikle tavsiye etmiyorum kitap demek başlıkla birleşmiş bir unsur demektir ve bundan dolayıda bu kitap konuları birbirine çeliştirmektedir o yüzden size bu kitabı tavsiye etmiyorum…saygılarımla…

ayçelen
Mart 31st, 2009at11:13 am

kitap gsl deqil ama öqretmen kitapları daqıtırken ßna ßu qeldi kitaßın özetini ßurdan alıom choq yararlı oluoo tşk sınıf=6. sınıf

ENES
Mayıs 11th, 2009at6:54 am

bence roman çooook güzel.bunu daha önce hiç okumamıştım.roman hakkında araştırmam olduğu için tesadüfen okudum ve çooooook beğendimm.herkese iyi akşamlar…….

melisa
Aralık 6th, 2009at1:31 pm

hiç kimseye tavsiye etmiyorum.roman bakımından hiç de başarılı degil .çok sıkıcı bi kere olay yok ortada

nermin
Nisan 28th, 2010at10:08 am

bence çok güzel bi roman 1 kere okudum ve tekrar okumayı düşünüyorum

Mino
Mayıs 6th, 2010at8:33 am

Ben bu kitabı okudum çok iğrenç bir kitap berbat .Ben bu tür kitapları sevmeme ve haz almam.Macera ve korku ve aksıyon türlerini severim.Bu kitabı okumayı daha yarısına gelmeden bıraktım iğrenc hiç önermem.Bu arada bu özeti yazandan Allah razı olsun cok saolsun o olmasa dusuk not alırdım odewden.

Araba
Ağustos 13th, 2010at10:59 pm

Cok sagolun bu arabayla alakali olay icin her zamanki harika tarzda deneme yollamissiniz.

mahmut
Kasım 27th, 2010at5:57 am

çok güzelll bir roman bence herkese tavsiye ediyorum

fato
Aralık 5th, 2010at4:53 am

bence hiç güzel değil ama iyiki şu özeti yazmışsınız thankssss

belma
Aralık 19th, 2010at3:31 am

bu kitaptan bende var fakat bana heyecanlı gelmiyor bence aşk ı memnu çok güzel

semra
Ocak 3rd, 2011at6:12 am

bence çok igrenç bir kitaptı çok saçma kimseye tavsiye etmiyorum

sünger Bob
Ocak 8th, 2011at9:07 am

Kitap özeti güzel ama “diğer” sözcüğünü “diyer” diye yazmışsınız dikkatimi çekti, imlanıza özen gösterirseniz sevinirim.

Mehmet
Ekim 30th, 2011at11:02 am

Gerçekten harika bir kitap insan okuduğu zaman anlıyor ve bu özette tamamen doğru gerçekten iyi iş yapıyorsunuz dilerimki {Ç}Alıntı değildir…

( seo|seo analiz|seo danışmanı|google 1. sayfa)
Kasım 2nd, 2011at11:42 pm

Just wish to say your article is as amazing. The clearness to your publish is simply excellent and that i can suppose you’re an expert in this subject. Fine together with your permission allow me to snatch your RSS feed to stay updated with forthcoming post. Thanks 1,000,000 and please carry on the gratifying work.

nazlı
Kasım 17th, 2011at1:28 pm

tanzimat dönemine ait çok harika bi kitap, yanlış batılılaşmadan bahsediyor.. aslında bu bazı insanların dış görünüşe bakarak yorum yapmaları günümüzde de var. yani kitap yabancı sözcükler olsa da günümüze hitap ediyor aslında.. zaten tanzimat dönemi çok da uzak bir tarih değil.. siz daha eski olan divan edebiyatı dönemi hatta ondan da önce olan islamiyet öncesi türk edebiyatıyla ilgili şeyler okusanız eminim ne biçim kitap dersiniz ve daha çok sıkılırsınız.. bence kitap çok zevkliydi.. kitabın vermek istediği bir mesaj var.. iğrenç demiş biçok kişi ama.. sizin sevdiğiniz kitaplar hiçbir mesaj içermeyen kitaplar olsa gerek..

ferhat aktaş
Kasım 23rd, 2011at10:28 am

ne biçim kitap yaw fransızca kelimelerle dolu bu kitabı hiç kimseye tavsiye etmiyorum

Enes YILMAZ
Aralık 18th, 2011at9:05 am

Arkadaşlar kitap bence harika ama Tanzimat döneminde yazılmış ve dili biraz ağır olduğu için sıkıcı gelebilir. Ayrıca ilk Realist romanımız olarak tarihimizde yer alıyor.

hacire
Aralık 22nd, 2011at7:36 am

ooofffff çok sıkıcı ya inanın zevk almaya çalışıyorum ama bi türlü zevk alamıyorummm ne yapayım…… tavsiye etmeye gelince TAVSİYE ETMİYOM MALESEF…Onun yerine Mehmet Raufun ” EYLÜL ” romanını tavsiye ederim

sameet
Aralık 22nd, 2011at9:27 am

bence çooooook sıkıcı bu özet ödevini veren tüm edebiyat hocalarını kınıyorummmm…

enes
Ocak 3rd, 2012at11:42 am

tamamen 100 temel eser saçmalığında olcağı için aldım bu kitabı kitabı okumadım ilk 20 sayfada sıkıldım… (!) >^)

Yorumunuzu bırakın