Aşk-ı Memnu kitap özeti 2

Halit Ziya Uşaklıgil - Aşk-ı Memnu Romanının Özeti

Kitabın Adı:AŞK-I MEMNU
Kitabın Yazarı: Halid Ziya UŞAKLIGİL
Kitabın Yayınevi: İnkılap Kitabevi
Sayfa Sayısı:405
Kitabın Konusu: Eserde 1900’lü yılların başlarında İstanbul’da geçen,toplum yapımıza pek normal gelmeyen bir yasak aşk ve bu yasak aşkın getirdiği ağır cezalar anlatılmaktadır.
İzlenme rekorları kıran Bir kaçkere  tv dizi  ve  sinema  olarak  beyazperdeye  taşınan  bu eserin  2.   ve  farklı  bir kitap  özetini sizlere sunmaktayız..
Kitabın incelemesi:
Firdevs Hanım ile kızları bir sandal gezintileri sırasında Adnan Bey adında iki çocuklu dul bir adamla karşılaşırlar.Firdevs Hanım’ın iki kızı vardır:Peyker ile Bihter.Peyker zaten evlidir.
Adnan Bey,aralarındaki yaş farkına bakmaksızın Firdevs Hanım’ın küçük kızı Bihter ile evlenmek ister.Evlenirler.Adnan Bey’in kızı Nihal bir türlü yeni annesine alışamaz.Kendi alemine çekilir.Nihal ile kardeş çocuğu olan bir de Behlül vardır.Behlülün de Nihal’le evlenmesi söz konusudur.Behlülün amacı ise çok farklıdır.Çapkın bir kişiliğe sahiptir.Önce Firdevs Hanım’ın büyük kızı Peyker’I ister ve kolayca onu elde eder.Fakar onun için bir anlık bir zevktir.
Bir gün Bihter bir bahane ile ile Behlül’ün odasına girer.Biraz konuşurlar.Sonra Behlül ona karşı olan duygularını ifade eder.Ondan hoşlanmaktadır.Bihter onu Peyker ile beraber gördüğü için ilk başta ona inanmaz fakat Behlü onu baştan çıkarmak için elinden geleni yapar ve başarır.
Bihter ile Behlül’ün ilişkileri devam ederken Behlül’ün Nihal ile evlenmesi yeniden ortaya atılır.
Nihal’i seven bir de Beşir vardır.Beşir onların evde büyütülmüş zenci bir gariptir.Ona çok temiz duygularla aşıktır.Bu karşılıksız sevgisi onu verem bile etmiştir.
Bir gün Nihal bir raslantı sonucu üvey annesinin bu gizli macerasını öğrenir.Bihter’in nefti çarşafını giyer ve Behlül’ün yanına gider.Artık işin içyüzünü öğrenmiştir.Bir akşam onları merdiven başında konuşurken gördüğünde ince,narin vücudu buna dayanmaz ve bayılır.
Öte yandan Bihter de onların evliliğini engellemek istemektedir.Çünkü onu kıskanmaktadır.
Nihal uğradığı şokla beraber yataklara dşmüştür.Beşir onu bu halde görünce datanamaz ve o güne kadar gördüğü ,sezdiği her şeyi Adnan Bey’e anlatır.karısının kendisini aldattığını öğrenen zavallı adam deliye döne rve Bihter’I aramaya koyulur.
Bihter artık kendisi için bir çıkar yol kalmadığını anlamıştır.Mutluluğu artık kurtulmayacaktır artık kocasına dönmesi de mümkün değildir.Artık insanların yüzüne bakamayacak haldedir.Odasına kapanır ve eline mini bir tabanca alır artık yaşamamalıdır.Onun için iki yol vardır:Ya nursuz bir hayata razı olmak veya razı olmamak…Razı olmayacaktır.Tetiği çeker.
Bihter’in intiharından bir süre sonra Nihal iyileşir.Behlül,insan içine çıkmaya yüzü kalmadığı için çekip gitmiştir.Bu acı hayat tecrübesinden sonra baba-kız artık birbirleri için yaşamaya karar verirler.
Kitabın anafikri
İnsanlar hiç bir zaman hiçbir şekilde birbirlerini aldatmamalıdırlar.Çoğu zaman ufak zevkler insanlara çok pahalıya patlar.Herşeyden önce dürüst olunmalıdır.

Kitaptaki şahısların değerlendirmesi
Firdevs Hanım:Kızlarının mutlu olasını isteyrn iki kızlı dul bir kadındır.Bihter ile Peykerin annesidir.
Adnan Bey:Onun da iki çocuğu vardır ve duldur.Bihter’kendine yakın hissettiğinden evlenir fakat mutluluk ona uzaktır.Yaşı da Bihter’den hayli fazladır.
Behlül:Çok çapkın ve de insanları kolayca kandırabilen bir yapıdadır.İstediğini elde edebilir.
Nihal:Çok güzel sarışın ve de ailesinden bulamadığı sevgiyi başkalarında aramaktadır.Yeni annesine birtürlü alışamamıştır.
Bihter:Genç taşta evlendirilmiş güzel bir kızdır. Aldatması ise tamamen onun saflığından,tecrübesizliğinden kaynaklanmaktadır.
Kitap hakkındaki şahsi görüşler
Toplumumuzun uzun yapısına aykırı olan olaylar gelişmektedir. Olaylardaki ilk yanlış aralarında yaş farkı çok olan iki kişinin evlenmesidir.Bihter genç ve güzel olduğundan gözü dışarıda kalmıştır Sonuçta aldatanların zararlı çıktığı da görülmektedir.En başta yapılan bir hatanın sonu da çok ağır olur.Dürüstlük herşeyden daha önemlidir.

Aşk-ı Memnu kitap özeti

Aşk-ı Memnu kitap incelemesi

serpil
Ekim 1st, 2009at10:43 am

bu film mi çok seviyorum ben de filmde oynamak istiyorum

sezel
Ekim 3rd, 2009at6:58 am

Bu dizinin tanıtım afişi yani yukarıda gördüğümüz twingliht kitabının aynısı değilmi ?…

Ayrıca diziyi çok saptırmışlar arkadaşlar.. kitap özetiyle Aşk-ı memnu dizisinin pek bi alakasını göremedim siz gördüyseniz yazın..

merve
Ekim 9th, 2009at7:55 am

he oynarsın sen

asu taşdemir
Ekim 12th, 2009at4:45 am

bencede çok saptırmışlar ayrıca uzatmalarının hiçbir anlamı yok zaten bihterin yaptığı terbiyesizlizlikler iyice çığrından çıktı

sinan
Ekim 17th, 2009at5:21 pm

bencede arkadaşlar kitapla dizinin alakası kalmıyor 2 bölüm daha nasıl fazla çekeriz onu düşünüyorlar

esra
Aralık 9th, 2009at9:24 am

bence bunlar öğrencilerin dikkatini çekmesini istiyor çünkü o dizi uyarı aldı kanal d proramından

Aycan
Aralık 20th, 2010at3:14 am

birde sınavda bu kitaptan sorumluyuz çok saçma bence.. Bence bu kitabın okuyucuya pek fazla bir getirisi yok

SeLin
Aralık 20th, 2010at3:16 am

aycana katılıyorum 🙂 bence okul için hatta okumak için öğretici ve hayata dair kitaplar okutulmalı..filmiyle hiç alakası yok zaten.. günümüze uydurmaları gereksiz olmuş

gülnaz özkök
Kasım 16th, 2011at5:41 am

çok ğüzel bir eser

Yorumunuzu bırakın