Beyaz Geceler -Dostoyevski E-Kitap

beyaz_geceler
Kitabın Adı:Beyaz Geceler
Kitabın Yazarı:Fyodor Mihailoviç Dostoyevski
Kitabın Konusu: Bu romanda, yalnız adam diye tabir edilen kişi Petersburgda yaşamaktadır ve neredeyse hiç arkadaşı yoktur.Bir gün işten eve dönerken bir bayanla tanışır , mektuplaşmaya başlarlar adam kıza masum ama romantik duygular beslemektedir. kızın yaşadığı acılar ve kızın iyimserliği onu çok etkilemiştir. Artık hergün onu düşünmektedir ve mektuplar yazmaktadır.. fakat bir gün Kız onu başka birisi ile evleneceği için bırakmak zorunda kalır..


Kitabın Özeti:
Yalnız bir adam, bir gece sokakta yürürken kanala dayanmış bir kadın görür. O esnada sokakta yürüyen yaşlı sarhoş bir adam, kadını tedirgin eder. Yalnız adam, kadına yardım eder. Biraz ilerledikten sonra, kadınla adam bir banka otururlar. Adam, ona hikayesini anlatmaya başlar. Adamın hikayesi bittikten sonra, Nastenka yani kadın hikayesini anlatmaya başlar.

Nastenka, babasıyla kalan fakir bir kızdır. Yaramazlık yaptığı için babasının eteğine, iğneli olarak gezmektedir. Babası ona Fransızca öğretmiştir. Nastenka kiracılarından aldığı güzel kitapları babasının gözleri görmediği için ona okur.

Opera mevsimi boyunca, Nastenka kiracısıyla operaya gider. Opera mevsimi bitince, kiracıları eve gelip gitmeye başlar. Nastenka ve kiracısı birbirine aşık olmuştur. Ancak kiracı Moskova’ya gitmek zorundadır. Bir yıl sonra geri dönüp evlenmek üzere ayrılırlar.

Bir yıl sonra, kiracı geri dönmesine rağmen Nastenka’yı aramaz. Nastenka, çok üzgün olduğu için kanalın üzerinde ağlar. Bu esnada zaten yalnız adamla karşılaşırlar. Yalnız adam Nastenka’nın üzüntüsünü gidermek için kiracıya mektup yazmayı önerir. Yazılan mektubu kiracının arkadaşlarına ulaştırır. Ancak kiracıdan haber gelmez. Nastenka çok üzülür. Yalnız adam kiracıyla bizzat görüşmeye karar verir.

Nastenka yalnız adamdan, kiracıyla ilgili haber almak için buluşma yerine iki saat önceden gider. Adam, kiracı ile Nastenka buluşmuştur diye, haber almaya gitmez. Nastenka haber getirmediğini görünce üzülmesin diye, yalnız adamın kendisine yalan söylediğini düşünür. Nastenka üzüntüden ağlama krizine girer.

Yalnız adam, Nastenka’ya aşık olduğu için onu teselli etmeye çalışır. Konuşarak sokakta yürürler. Nastenka, yalnız adamın kendisine gösterdiği dostluktan dolayı minnettardır. Aslında kiracıyı hiç sevmediğini, hep yanında olanın, yalnız adam olduğunu söyler. Yalnız adam, Nastenka’ya onu sevdiğini söyler. Nastenka bunun üzerine şaşkına döner.
Yalnız adam, Nastenka’nın kiracıyı sevmesinden dolayı oradan uzaklaşmaya karar verir. Fakat Nastenka, buna izin vermez. Nastenka konuşmaya başlar. Onu kiracıyı sevdiğinden daha çok sevdiğini söyler. Yalnız adama “siz beni nasıl seviyorsanız, bende sizi öyle seviyorum.” der. Yalnız adam ve Nastenka çok mutlu olurlar.

Yalnız adam, Nastenka’nın evine kiracı olarak taşınmaya karar verir. Gece boyu sokaklarda çocuk gibi dolaşırlar. Yalnız adam, Nastenka’yı evine bırakmak için birlikte yürümeye devam ederler. Mutlu bir şekilde yürürlerken, önlerinden bir delikanlının geçtiğini ve tam olarak uzaklaşmadığını fark ederler. Delikanlı gittikçe onlara yaklaşır. Yalnız adam, Nastenka’ya sessizce o delikanlının kim olduğunu sorar. Nastenka, “O” diye cevap verir.

Nastenka, hemen kiracının yanına koşar. Yalnız adan onlara bakakalır. Ertesi sabah yalnız adama, Nastenka’dan bir mektup gelir. Mektupta onu bıraktığı için üzgün olduğunu ve kendisini affetmesini söyler.

Kitaptaki şahısların değerlendirilmesi
Baş kahraman yalnız adamdır. Fiziki özelliklerinden pek fazla
bahsedilmemiştir. Genelde ruhsal özelliklerinden bahsedilmiştir.

Yalnız, içine kapanık, hayalperest, mutsuz,kadınlara hiç yaklaşmamış bir insandır. İçindeki yalnızlığı, binalar vb. cansız varlıklarla gidermeye çalışan kendisine hiç güveni olmayan bir adamdır. Yalnız adam içine kapanık olduğu kadar fedakardır da.

NASTENKA Esmer, on yedisine yeni girmiş güzel bir genç kızdır.
Dostoyevski, Nastenka’nın fiziki özelliklerini pek fazla anlatmamıştır. Davranışlarında tutarsız, karar vermekte zorlanan kültür seviyesi düşük bir kızdır. Üzüntüsünü ve sevincini abartarak yaşamaktadır.

YARDIMCI KARAKTERLER

KİRACI : Kültürlü, iyi eğitim görmüş, geniş bir kütüphanesi olan
bir gençtir. Yardımsever olduğunu Nastenka’ya
kitaplarını ödünç vermesinden anlıyoruz.

BABUŞKA : Çok yaşlı, gözleri görmeyen, dilsiz, topal bir kadındır.
Nastenka’nın hayattaki tek yakınıdır.

Kitabın Yorumu:Bu roman beni çok etkilemiştir.. Kendi halinde bir dünyası olan romantik ve içene kapanık ama çok duygusal ve kalben çok temiz bir adamın yaşadığı duygusal gel gitler..Duygularındaki değişmeler ve acılar yazar tarafından çok etkileyici bir şekilde anlatılmakta…
Romanı ( E-Kitap ) İndirmek için lütfen tıklayınız..

Not :Bu roman Dünya Klasiklerinden olduğu için telif hakları yoktur , yani paylaşılabilir..
Ancak hiç bir e-kitabın sayfaları karıştırarak ve kokusunu alarak gerçek kitap okuma zevkini almayacağını siz değerli kitap severlere iletmeyi , biz kitap severler için bir borç biliyoruz.. İyi okumalar..

Bu kitabı satın almak için tıklayınız

ali fırat
Haziran 1st, 2010at12:52 am

arkadaşlar bu kitabı ben daha önce okudum ve burdaki özet,le kitaptaki aynı değil + bu kitabın şuanki özeti kitabın ortasından başlamış buna özet denilmez 🙂

Yorumunuzu bırakın