Beyaz Gemi-Cengiz Aytmatov

beyaz-gemi-cengiz-aytmatovKitabın Adı : Beyaz Gemi
Kitabın Yazarı:Cengiz Aytmatov
Kitap Özetini Hazırlayan :Elvan akkaş
Kitabın Yayınevi: ELİPS KİTAP
Kitabın Basım Yılı: 2003
Sayfa Sayısı:144
Kitabın Özeti:
çocuk san-taş vadisinde mümin dede (yani çocuğun dedesi), kocakarı (yani çocuğun üvey ninesi),büke teyze (yani mümin dedenin büyük kızı),urazkul (yani büke teyzenin kocası),gülcemal , seyit ahmet (yani gülcemal’in eşi),gülcemaller’in bebeği hep birlikte burda yaşamaktadırlar.san-taş vadisinde adı ıssık göl olarak adlandırılan bir göl bulunmaktadır. bu insanlarda bu gölün yakınlarında yaşamaktadırlar. çocuğun vadide yaşamasından dolayı hiç arkadaşı yoktur.daha okula başlamamıştır. ama yakında başlayacaktır.bu çocuğun vadide ” kurt,deve,eğer,tank” olarak adlandırdığı 4 tane taşı vardır.en büyük zevkleri bu taşlarla konuşmak,dedesinin ona setlerden yaptığı gölette yüzmek,dedesinin ona verdiği dürbünle dağa çıkıp etrafa bakmak ve dedesinden masal dinlemektir. dürbünle etrafa bakarken her defasında 5-6 dakikalığına beyaz gemiyi görmektedir.anne ve babası çocuğu daha çok küçük yaşlarda iken terkedip gitmişlerdir ve çocuk o zamandan itibaren dedesi ve kocakarıyla yaşamaya başlamıştır.çocuğun anne ve babası evlenerek kasabada kendilerine yeni bir hayat kurmuşlardır.çocuk diğerleri birgün konuşurken babasının beyaz gemide çalıştığını duymuştur. bu yüzdende her zaman insan başlı bir balık olmayı hayal etmiş .birgün insan başlı bir balık olup beyaz gemiye kadar yüzerek babasıyla konuşucağına inanır.çocuğun dedesi sesiz sakin ve ezilen biridir. urazkul ise çok kaba saygısız, çabuk sinirlenen,içmeyi seven biri ve koruyucu başıdır.büke tayze urakul’un kısır karısıdır ve hep bu yüzden urazkul eve içip geldiğinde onu dövmektedir.mümin dede , urazkul’un emirlerine uyar ve tomruk kesmesinde yardımcı olur.birgün vadiye her zaman gelen “kamyon-dükkan” adı verilen bir kamyon gelir.çocuk her zamanki gibi ondan önce giderek vadidekilere haber salar.bunu duyanlar hemen paralarını sakladıkları yerlerden çıkararak , kamyonun yanına gelirler. fakat birşey almazlar.bunu gören satıcı sinirlenir ve herkeze laf söylemeye başlar . daha sonra mümin dede de gelir ve çocuğa yakında okula başlayacağı için adamın zoruyla bir çanta alır ve bunu çocuk gelince ona verir.dedesi çocuğa hep “geyik ana” adında olan masalı anlatmaktadır. .çocuk artık masalı ezberlemiştir.çocuk artık okula başlamıştır ve daha hiç geç kalmamıştır. okulda vadinin ötesinde yani çok uzaktadır.birgün mümin dede ile urazkul ormana gidip tomruk keserler ve zorlu yollardan,zorluklardan geçerek tomruğu nehirin kenarına kadar indirirler.indirirken mümin dedi geyik ananın soyundan geldiğine inannılan bir maral görür.tomruk nehire takılır kalır ve mümin dedenin gidip çocuğu alması gerekmektedir.bunun için urazkulla tartışırlar ve mümin dede çekip gider. çocuğu almaya gider fakat çok geç kalmıştır. çocuk üzgündür ve ağlamaktadır.dede çocuğa bir maral gördüğünü söyler ve çocuk çok mutlu olur.o gece müthiç bir tipi çıkar.vadidekilerin tanıdıkları birkaç kişi vardır ve bunlardan tipiden etkilenmişlerdir.dağda kalmaktansa vadidekilerin yanlarında kalmayı yeğlerler.
orada gece kalırlar.sabah tanıdıklardan biriyle urazkul tomruğu çıkarmaya giderler.dün mümin dedinin çekip gitmesinden dolayı kavga ettikleri için urazkul hala sinirlidir ,fakat dün akşam büke teyzeyi çok kötü dövmüştür. bugünde dede belki beni urazkul affeder düşüncesiyle peşine takılır.
bunlar kütüğü çıkarırlar ve eve gelirler. fakat çocuk hasta olduğu için bugün okula gitmemiştir. o gece ziyafet olacağı için urazkul dededen marallardan birini vurmasını ister. çünkü maralları görmüşlerdir.dede istemeye istemeye maraldan birini vurur ve gece ziyafet çekerler. ziyafette herkez deli zurna şarhoştur ,buna dede dahildir. çocuk yatağından bu manzarayı görünce kalkar.çocuk balık olup babasına ulaşacağını düşünerek koşar ve kendini dereye atar. Hızla akan su çocuğu alıp götürür fakat çocuk hiç bir zaman balık olmayacaktır.

Bu Özeti ; kitap Özet Yarışmamıza katılan Elvan akkaş’ adlı arkadaşımız hazırlamıştır .. Kendisine teşekkür eder , yarışmada başarılar dileriz..

Bu kitabı satın alabilirsiniz..

bora
Aralık 27th, 2009at2:14 am

cok guzel omus okuldan ozet ıstediler kitabı bitirdim kaya isimlerini unutmusun kitabıda kaybettim burdan oraya baktım tesekkur ederiz

06€zqi
Mayıs 1st, 2010at9:10 am

okumadım ama bence güzel…………:::::

saol
Mart 31st, 2011at9:26 am

saol sen olmaysaydın şu kitabı mal mal ggünlerce okuyacaktım

Bekir
Nisan 4th, 2011at12:45 am

arkadaşlar bir kitabı anlamak için en güzel kitabı hepsini okumaktır..Mal mal demiyelim bunu desen sana gülerler.Sonucta sen bir kitabı kessinlikle hepsini okumuşsundur..

ali
Kasım 28th, 2011at10:14 am

işin ras gessin kardeşş

ceren
Mayıs 21st, 2012at10:10 am

gerçekten çok güzel olmuş yarışma ödülü tablet olduğundan bana çok yardmınız dokundu çok tşk aynı zamanda başarılar …

ahmet
Kasım 20th, 2013at10:40 am

ii

ertuğrul
Nisan 17th, 2014at12:41 am

kitabı okumadan buraya bakmak cok ayıp okuyanlara küfür sayılır

ertuğrul
Nisan 17th, 2014at12:42 am

kitabı okumadan buraya bakmak cok ayıp okuyanlara küfür sayılır
yazan ertuğrul……………………………………………

adıma gerek olduğunu pek sanmıyorum..
Mayıs 25th, 2014at7:42 am

Bence gayet güzel olmuş ve kitabın içeriğini iyi yansıtmış. Tebrik ederim.(Artım kim yazdıysa…)

Yorumunuzu bırakın