Bezelye prenses masalı

Evvel zaman içinde bir diyarda bir prens varmış. Bu prens, artık evlenmesi gerektiğine karar vermiş ve ona göre evleneceği kişi ise bir prenses olmalıymış. Prens tüm dünyayı gezip, evlenmek istediği gibi gerçek anlamda bir prenses aramış durmuş. Fakat prenses olduğunu söyleyen kızların gerçek birer prenses mi olduklarını, yoksa yalan mı söylediklerini anlamakta çok zorlanıyormuş. Tam anlamı ile prenses olduğundan emin olduğu birisini bulamayan prens, sonunda çok üzgün bir şekilde ülkesine geri dönmüş.

Daha sonra bir gece, çok şiddetli bir fırtına başlamış. Gök gürültüleri, şimşeklerler ve yağmur hiç durmadan devam ediyormuş. Bu sırada sarayın kapısı çalınmış ve bunun üzerine kapıyı açmışlar. Bir de bakmışlar ki, yağmurdan ve fırtınadan sırılsıklam olmuş, elbiselerinin üzerinden sular akan bir kız varmış kapıda. Ve bu baştan aşağı ıslanmış olan bu kız, bir prenses olduğunu söylemiş ve kendisini içeri almalarını istemiş. Kızı içeriye almışlar fakat kraliçe, kızın gerçek bir prenses olduğuna ikna olmamış. Gerçeği öğrenmek için ise bir plan yapmış. Prenses olduğunu söyleyen bu kızın yatması için bir oda hazırlatmış ve odanın ortasına bir adet bezelye tanesi koymuş. Daha sonra bu bezelyenin üzerine 20 kat döşek, döşeklerin üzerine de kaz tüyünden 20 kat yatak koydurmuş. Sonra da prensese bu yatakta uyuyacağını söylemiş.

Sabah olmuş ve prensese nasıl uyuduğunu sormuş kraliçe. Prenses: “gece boyunca bir an bile uyuyamadım, yatağın içinde sert bir şey vardı ve gece boyunca vücuduma battı, her yerimi acıttı ve çürüttü. Hiç rahat edemedim, çok kötü bir gece geçirdim”, demiş.

20 kat döşek ve 20 kat yatağın altındaki tek bir bezelte tanesini hissedebilecek kadar narin olabildiğine göre bu gerçek bir prenses olmalı diye düşünmüş kraliçe ve prens, bu prenses ile evlenmiş. Bezelye tanesini ise bir müzeye koymuşlar. Dilerseniz gidip o bezelyeyi görebilirsiniz.

merve
Temmuz 20th, 2014at1:40 am

mükemmellllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll

Yorumunuzu bırakın