Bir Gün -Ayşe Kulin

bir_gun_ayse_kulinKitabın adı :Bir Gün
Kitabın yazarı:Ayşe Kulin
Kitabın yayın evi :Everest Yayinlari
Yayın tarihi :208 Sayfa
Sayfa sayısı:205
Kitap hakkında inceleme yazısı :

Ayşe Kulinin Bir gün adlı kitabı tarafsız bir açıdan Türk – Kürt sorununa yaklaşmaya çalışıyor . Kürt’lerin yoğun yaşadığı doğu ve güneydoğu anadolu bölgelerinde halkın terör örgütlerine bakış açısını yöre insanının devlet-asker- ve dağdakiler arasında gidip gelen ilişkileri Kürt ve Türk halklarının birbirine karşı önyargıları konu ediliyor. İki tarafada eğilim göstermeden tarafsız bir gözle anlatılmaya çalışan olaylarda iki kadının birbiri ile konuşması tartışması konu ediliyor ; Babasının işi dolayısı ile hayatını doğuda geçiren gazeteci bir kadın ile (Nevra Tuna) ,aşiret içinde büyüyen daha sonra politikaya atılarak tutuklanan güçlü bir karakter (Zelha Bora).Leyla Zana yı andırmıyor da değil hani ..
Yazar Türklerin daha dogmatik ve  sığ düşündüğünü zaman zaman vurgulaması tarafsızlığı konusunda okuru sekteye uğratsada iki kadın tartışmanın sonunda sorunun doğudaki eğitim sorunu olduğunu vurgulaması bakımından güzel bir final olarak nitelendirilebilinir..
Kitap Ayşe Kulin severler , Doğu (Türk -Kürt ) sorununa açısız bir şekilde bakmak isteyenler için okunabilecek akıcı bir kitap

Yorumunuzu bırakın