Bir Kadın Düşmanı – Reşat Nuri Güntekin

bir-kadin-dusmani

Kitabın Adı:BİR KADIN DÜŞMANI
Kitabın Yazarı: Reşat Nuri GÜNTEKİN
Kitabın Yazılma Yılı:1927
Kitabın Yayınevi: İnkılap Kitabevi
Kitabın Basım Yılı: 1982
Sayfa Sayısı:172
Kitabın Konusu: Kitabın konusu, başından geçen kötü evlilik sonucu, tüm kadınlara karşı bir önyargıya kapılan ve tüm kadınları küçümseyen İskender karakterinin başından geçen olayları anlatıyor…

Kitabın Özeti:
Bir Kadın Düşmanı romanı, İskender adlı orta yaşlı ve dul olan bir adamın hayatının bir kısmını anlatmaktadır. İskender, ilk öğrenimini Ankara‘da, orta öğrenimini Amasya ve Niğde ‘de yapmıştır. Babasının mesleği nedeniyle birçok yere gitmiş ve çeşitli insanlarla tanışmıştır. Okul yıllarında genellikle sakin bir yapıya sahip olan İskender askere gidip geldikten sonra tanıştığı Zeynep adlı kadın yüzünden sert, sinirli bir kişiliğe bürünür. Bunun böyle olmasının sebebi kadınla yaşadıkları değişik olaylardır.
Zeynep ile İskender mutlu bir ilişkiye sahiptiler fakat daha sonraları Zeynep, İskender‘i Mesut adlı bir gençle aldatır. Zeynep eve geç gelmeye, İskender‘ e karşı ilgi göstermemeye başlar. Zaman içinde İskender buna katlanamaz ve boşanırlar. Böylece İskender ‘ in kadınlara karşı bir fobisi oluşur. Her kadını

Zeynep gibi görür ve hiçbirine güvenemez.. Kendine, bir daha kimseyi sevmeyeceğine dair söz verir. İki sene sonra İskender başka bir yerde çalışmaya başlar. Çalıştığı ofiste yan masada çok güzel, çalışkan ve çekici bir kadın vardır. Gittikçe bu kadına karşı bir şeyler hissetmeye başlar fakat önceki deneyimi yüzünden uzun süre kendini engeller. Kadına karşı soğuk davranır, hatta bazen tersler ama bunları tamamen isteksiz olarak yapmaktadır. Kafasındaki düşünceler onu bir kadın düşmanına çevirir. Kadınları dünya için gereksiz görmeye başlar. Yan masada çalışan Belgin isimli güzel kız İskender’ e aşık olur ve onun garip tutumunu anlayamaz. İskender de zamanla içindeki sevgiye karşı koyamaz ve Belgin’ e hissettiklerini anlatır.

Kitabın Anafikri: Kitaptaki anafikir; önyargının zararları ve neden insanlara karşı önyargılı olmamak gerektiğidir.
Kitabın Kahramanları:
İSKENDER : Başarılı, insanlarla olan ilişkileri iyi, duygularıyla hareket eden, değişken fikirlere sahip olan orta ayşlı biri.
ZEYNEP : Çekici, güzel, çalışkan, deli dolu, çapkın ve eğlenmeyi seven bir kişilik.
BELGİN : Genç, uzun boylu, iyi niytli, utangaç, duygularını tam yansıtamayan biri.
MESUT : Yakışıklı, zengin, kibirli, insanları umursamayan bir kişilik.

Kitabın Yorumu: Kitapta
Kitapta insanlar arasındaki ilişkiler son derece detaylı anlatılmış. Sürekli gelişen olumsuzluklar bazen okuyucuyu sıkabiliyor. Yazar, kişileri iyi tasvir etmiş ve olaylar akıcı bir şeklde ele almış.

yeşim
Aralık 2nd, 2008at9:36 am

bencede çok güzel iğrenç diyenler romandan anlamıyor ayrıca sanata saygılı olun siz bir roman yazında sizide görelim

admin
Aralık 2nd, 2008at2:49 pm

Güzel yorumun için teşekkürl Yeşim Gençler Olarak DUYARLI Olmalıyız.. Sanata Sanatçıya He zaman Saygı..

melisa
Ocak 1st, 2009at4:02 pm

çoooooooooooook teşekkür ederim edeler size beni kurtardınız

piç
Ocak 5th, 2009at6:28 am

çok güzel lmus tsk

esentepeli
Ocak 5th, 2009at6:29 am

kızlar msnemi ekleyin konsuruz belki vedatyolas@hotmail.com

dsdasd
Ocak 5th, 2009at6:30 am

çok güzel olms

cansu
Ocak 14th, 2009at12:58 pm

bence süper romanları çok severim kitap okumayıda

gzl kıss
Şubat 5th, 2009at6:30 am

spr çok sewiom bu siteyi bi ara açılmadı çok korktum sakın kapatmayın olurmu!!!!!!!!!!!!

esin
Şubat 7th, 2009at12:22 pm

süper bir roman bayılıyorum dizileride çok güzel

nursen
Şubat 13th, 2009at8:45 am

bi yanlışlık var burda özeti verilen kitap bir kadın düşmanı değil.
bu kitabı okudum ve hayatımın kitabıdır diyebilirim.Oyüzden yanlış özeti gördüğümde üzüldüm doğrusu.
gerçek kahramanları sara ve homongolos (ziya)durve anlatılanın tersine roman kötü bir sonla bitiyor.özellikle homongolos karakteri …..
bu kitabı okumaısınız bambaşka bir dünyayla karşılaşacaksınız bunun garantisini verebilirim
alışılagelmiş reşat nuri nın dışında bir yazarla karşılaşacaksınız

filiz
Şubat 20th, 2009at4:47 pm

süper bi kitap okumayan kalmas1n

tugba
Şubat 24th, 2009at12:24 pm

evet nursen e katılıyorum kitabı ben de okudum bu özet bu kitabın özeti değil arkadaşlar. ödevi olanlara uyarı!!!

tugba
Şubat 24th, 2009at12:28 pm

kitabın gerçek özeti:
Sara hanım çok güzel fakat biraz yalancı bir kızdır. Babası Erzurum da kendisi annesi ile beraber İstanbul da yaşamaktadır. Babasının çağırması üzerine annesi de Erzurum a gider fakat sara hanım Marmara da bir zeytinliğe dayısının kızının düğününe gitmek istemektedir. Bu nedenle doktoruna zorla, sağlık problemi olduğuna dair babasına gönderilmek üzere bir mektup yazdırır. Bu mektupta sara hanımın hava değişimi için Marmara da ki düğüne gitmesinin iyi olacağı yazmaktadır. Sara hanımın babası razı olur. Kızının Marmara ya gitmesine izin verir. Sara hanım Marmara da ki zeytinlikten İstanbul da yaşayan Nermin adlı arkadaşına mektuplar yazmaktadır. Bu mektuplarında Marmara da tanıştığı insanları, yaşadığı olayları anlatmaktadır. Sara hanım dayızadesinin düğününde homongolos (ziya) adlı kadın düşmanı lakaplı bir adamla tanışır. Bu adamın kadın düşmanı olmasını ve kendine yüz vermemesini gururuna yediremez ve kadın düşmanını kendine aşık etmenin yollarını ara. Sonucunda amacına nail olur fakat bundan habersizdir. Homongolos (ziya) saranın kendisine karşı olan amacını öğrenir ve homongolos (ziya)’ın intiharı ile kitap son bulur.

admin
Şubat 25th, 2009at4:41 pm

tuğba Özet için çok teşekkürlerde Buraya yazacağına yarışmamıza gönderseydin ve hediyelerden alsaydın..

Zübeyir
Mart 4th, 2009at7:21 am

ne hediyei sorıyım dedim admin bide bende izledim çok güzeldi çok saol

çalıkuşu
Mart 16th, 2009at12:44 pm

bencede böyle güzel bir kitabın özetinin yanlış verilmesi çok üzücü bir durum.teknoloji bumu?kitap çok güzel herkes okusun mutlaka.birde homongolos çirkin bir yüze sahip ve sevgisiz büyümüş, insanlar tarafından ezilmiş,horlanmış hayallerinden vazgeçmiş bir karakter…

murat
Mart 30th, 2009at6:46 am

bu kitap benim dönem ödevim önce okumak istemiyordum fakat okuduktan sonra bir daha okudum çok harika bir kitap tam beni (homongolos) anlatıyor.

zeynep
Ekim 8th, 2009at8:18 am

ewt bencede roman çok güzel reşat nuri güntekin gerçek bir sanatçı bence malesef günümzdede her şarkı söyleyene sanatçı diyoruz

emre
Aralık 1st, 2009at10:47 am

senin için bizde bir roman yazalım

admin
Aralık 2nd, 2009at9:05 am

Teşekkürler Tuğba özeti sitemizde yayınlayacağız..

kolin
Nisan 2nd, 2010at6:13 am

Tugba sana çok teşekkür ederizzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz

murat
Haziran 29th, 2011at3:10 am

ya siz eminmisiniz bu özetin ” Bir Kadin Düsmani” adli romana ait olduguna ????? ve sanirim arastirmadan hatta belkide kitabi alip okumadan konuluyor bu tarz sitelere. bir kac siteye baktim ve hepsinde bu özet sasirdim, cünkü bir kac defa okudugum ve sevdigim bu kitap elimde olmasa inanabilirdim belki özete sanirim ben karistirdim diyerek (kücük bir ihtimalde olsa) ilk yorumlari okudum uyarayim istedim ama sanirim bazi arkadaslarimda bunun farkina varmis sagolsunlar uyarmislar. Peki neden bu özet kaldirilmiyor ve siz sevgili kolaya kacan arkadaslarim alip okuma zahmetinde bulunsaniz olmuyormu garip olan okumamizi tavsiye eden arkadaslarim cok hossunuz ama kitabi okumadan tavsiye etmeniz ne kadar dogru :))))
Özetin yanlis oldugunu uyaran arkadaslarima tesekkürler, ve herkese tavsiye ederim harika bir psikolojik roman Homongolos ve Sara karakterleri cok guzel islenmis. Olaylara yorum ve yargi getirmeden önce farkli pencerelerden persfektiflerden bakmamizi anlatiyor.
Bir sahnesi var hic unutmuyorum; Homongolosun asker arkadasi bi sekilde yaralaniyor ölüm döseginde yüzü paramparca, nisanlisi cocugu görmek icin cirpiniyor yalvariyor son bir kez göreyim ölmeden diye ama Homongolos buna müsade etmiyor orda cok kiziliyor kalpsiz ruhsuz vs diye nitelendiriliyor. Arkadasina yazdigi mektubundada kendi acisindan anlatiyor olayi… :)))) yoo anlatmayacagim devamini merak ediyorsaniz kitabi alip okumaniz gerekecek 😉
sevgi ve saygilar…

Yorumunuzu bırakın