Bugünün Saraylısı – Refik Halit KARAY

bugunun-saraylisi
Kitabın Adı:BUGÜNÜN SARAYLISI
Kitabın Yazarı: Refik Halit KARAY
Kitabın Yazılma Yılı:1954
Kitabın Yayınevi: İnkılap Kitabevi
Kitabın Basım Yılı: 2002
Sayfa Sayısı:340
Kitabın Konusu: Sonradan görme bir kızın, İstanbul’da yaşayan orta gelirli bir aileye verdiği zarar konu alınmıştır. Aile yargılarındaki sarsılma, kızın aileye gelir olarak kattığı katkılar ve kızın güzelliğinden dolayı artan talip sayısı……

Kitabın Özeti:
Postacının çok seyrek uğradığı evlerine, birgün postacıbıraktığı mektup evde şaşkınlık uyandırır.Mektupta Ata Efendinin teyze oğlu Yaşar kızını İstanbul’a yollayacağı yazmaktadır.Ayrıca yanında üç yüz lira göndermektedir.Böyle bir şeyi istemeyen Ata Efendi evde oluşabilecek problemlerden kaygılanmaktadır.Ama zengin olan teyze oğlunun göndereceği para hiçte göz ardı edilecek bir miktar değildir.Ayrıca kız güzel ise evde bulunan huzurun kaçabileceğini düşünmektedir.
Fakat kız emrivaki bir şekilde gönderilir.Ve evde tahmin edilenden çok farklı bir kız çıkar karsılarına.Oldukça güzel olan kız evdekilerde dahil olmak üzere bir çok kişinin ilgisini kazanır. Eve yeni bir gelir kapısı da açılmış olur. Yaşar’ın İstanbul’daki iş ortaklarından da kızın geçimi için para vermektedirler.Ata Efendi’de kıza tutulur bu arada. Ata Efendi çalıştığı yerde güvenilir birisidir.Bir gün patronun oğlu Ayşen ile tanışır.Bu da iş yerinde Ata Efendi’ye bir karizma kazandırmıştır. Ata Efendi patronu ve Patronun oğlu ile daha sık bir araya gelirler ve patronun oğlu Rüştü kıza taliptir. Rüştü Ata Efendi ile oldukça ahbap olurlar.Ata Efendi terfi eder. Rüştü bir yere görürse Ata Efendi ve ailesini kimseye para ödetmez ve bir zengin gibi yaşamaya başlarlar. Daha sonra elçi Sait Reşit ile ilişkisi olan Ayşen yanlış bir karar verir ve elçi ile evlenerek yurt dışına çıkarlar.
Ayşen bu ilişkiden mutlu olmaz ve Rüştü ile Ata Efendi kız geri döndürmek için uğraşırlar. Ayrıca evde kız gidince eski haline dönmüş parasızlık baş göstermiştir. Kız da geri dönmek istemektedir.Evdekiler kızı özlemişlerdir. Ayşen geri döner. Patronun oğlu Rüştü ile evlenir.Böylece herkesin istediği son ortaya çıkmış olur.

Kitabın Anafikri: Para ve güzellik insan hayatına her zaman güzellik getirmez. Daha doğrusu bu etkenlerin hayata olumlu etki yapması için bunları nasıl kullanacağımız bilmeliyiz. Ve asla ahlaki değerlerimizden taviz vermemeliyiz.

Kitabın Kahramanları:
ATA EFENDİ: Evin babası.

ÜFTADE HANIM: Evin annesi.

FERİDE: Ata Efendi’nin Kızı.
ATIF: Ata Efendi’nin Damadı.

YAŞAR: Ata Efendi’nin teyze oğlu.

AYŞEN: Yaşar’ın Kızı.

RÜŞTÜ: Ata Efendi’nin patronunun oğlu.

İSMAİL: İşyerinin katiplerinden.

MESTURE HANIM: İsmail beyin hanımı.

BERİN: Mesture hanımın kardeşi.

DENİZ:Berin hanımın kızı.

ALIMSIZOĞULLARI: Yaşar Beyin ortakları.

SAİT RAŞİT BEY: Mısır elçisi.

Kitabın Yorumu: Kitabın akıcı ve yalın dille yazılmış olması okuyucunun kitabı bırakmasını engelliyor. Aile ve toplumsal ahlak açısından oldukça etkileyici bir kitap. Yazar ahlakla ilgili bu kitabında okuyucuyu fazla sıkmamaya çalışmış, bu nedenden dolayı başarılı bir eser bana göre.

dilara
Ocak 18th, 2009at1:06 am

bence güzel bi kitap sürükleyici olmasına katılıyorum

gzl kıss
Şubat 5th, 2009at2:18 pm

nie kendi kendine katılıon

dilek
Şubat 6th, 2009at10:19 am

ya çok ta dikkat çekici değil daha edebi konular içerebilirdi

sagolera
Nisan 19th, 2009at6:18 am

güzel güzel diye okuma dım ama ödev için sagol sagol gönderinin tesekkür ederim hem yazıyorum hemde tokıo hotel sarkısı dinliyorum halim cok hoca lar iyiki ödev veriyorlar yoksa hiç dinlemezdim

hilal süslü
Nisan 19th, 2009at11:13 am

ilk olarak bu siteyi yapan arkadaşımıza çok teşekkürlerimi iletiyorum
bu hikayeyi çok beyendim herkezin okumasımı tafsiye edirim ::D

Yorumunuzu bırakın