Buzul Çağının Virüsü-Vüs’at O. Bener

buzul_caginin_virusu_vus_at_o_benerKitabın Adı:Buzul Çağının Virüsü
Kitabın Yazarı:Vüs’at O. Bener
Kitabın Yazılma Yılı:Nisan 2004
Kitabın Yayınevi: Yapı Kredi Yayınları
Sayfa Sayısı:256 sayfa
Kitap tanıtımı :Gülçin Şimşek
Vüs’at O. Bener – Buzul Çağının Virüsü
Bu kitap, ismiyle -nedendir bilmem- beni doğrudan bir Hasan Ali Toptaş’ın kitabının ismine götürüyor. Bu çağrışımın elbette “poetik” bir tutarlılık doğrusunda bilinçdışı bir sebebi vardır, orası ayrı. Ama isim konusundaki bu gönderme de ilginç benim için. Bir “z” aliterasyonu gibi duran o nefis kitabın adı işte; “Bin Hüzünlü Haz”.

Bener’in ilk romanı “Buzul Çağının Virüsü”. Adam Yayınları’ndan, Şubat 1984’te basılmış.

Kapağındaki gözün kime ait olduğu konusunda bir bilgi göremiyoruz kitabın iç tarafında.

Gördüğüm birkaç Vüs’at Bener fotoğrafından karşılaştırdığımda, ona ait olduğunu sanıyorum ve 1984’teki kitap kapaklarıyla karşılaştırdığımda, cesur -ve de iyi- bir kapak tasarımı olduğunu düşünüyorum.

Kitabın girişinde alıntılanan Tevfik Fikret dizelerinin de, Bener okuyucusu için “ilginç” olduğunu düşünüyorum. Kitabın ithafından şöyle bir “durum değerlendirmesi” de çıkıyor: Oğuz Atay’ın ilk romanı olan “Tutunamayanlar”ın ana karakterlerinden Süleyman Kargı’nın Vüs’at O. Bener’den hareketle yaratıldığını Yıldız Ecevit referansıyla söyleyebiliyoruz.

Bener’in ilk romanı olan “Buzul Çağının Virüsü” de, Atay’a ithaf edilmiş olmasıyla “ilk roman” meselesinde bir “ortaklık” gösteriyor.

Konudan uzaklaşmak pahasına şunu da kaydetmeli; Bener’in “Siyah-Beyaz” kitabının aynı adlı öyküsü de Turgut Uyar’a ithaf edilmiş, öyküye buradan bakınca, daha da bir katmanlanıyor metin.
“Hâlâ yağmur yağacak.”
Bu tanıtımı ; kitap Özet Yarışmamıza katılan Gülçin Şimşek’ adlı arkadaşımız hazırlamıştır .. Kendisine teşekkür eder , yarışmada başarılar dileriz..

Yorumunuzu bırakın