Çalıkuşu kitap özeti -3-

Reşat Nuri Güntekin - Çalıkuşu Romanının Özeti

Kitabın Adı:ÇALIKUŞU
Kitabın Yazarı: Reşat Nuri GÜNTEKİN
Kitabın Yazılma Yılı:1923
Kitabın Yayınevi: İnkılap Yayınları
Kitabın Basım Yılı: 2007
Sayfa Sayısı:408
Kitap Özetini Hazırlayan :SEVDE ÖZER
Kitabın Özeti:

Feride hareketli, yaramaz ve aynı zamanda da duygusal bir kızdır. Altı yaşındayken annesini kaybeder. Bundan sonra Feride teyzesinin yanına İstanbul’a gelir. İstanbul’da yeni akrabalarıyla tanışan Feride, burada da yaramazlıklarını sürdürür. Yalnız bir tek Besime Teyzesinin oğlu olan Kâmran’a karşı çekingen ve cesaretsizdir. Kâmran Feride’den büyük ve çok uslu ve ağırbaşlı biriydi. Feride dokuz yaşındayken de büyükannesini kaybetmiştir. Feride on sene boyunca okuyacağı Sör Mektebi’ne yazılır. Okula başladıktan kısa bir süre sonra da babasını kaybeder. Yaramazlıklarına okulda da devam eden Feride bu yüzden arkadaşlarından ayrı bir şekilde tek başına oturtulmuştur.
Feride çok yaramaz olduğu için her teneffüs okuldaki ağaca tırmanır ve daldan dala atlardı. İşte bunu gören öğretmeni ona l ÇALIKUŞU adını verdi, o günden sonra Feride’nin adı ÇALIKUŞU olarak kalmıştır.
Feride Kâmran’la da kavga eder. Feride yine ağacın üstündeyken bir akşam Kâmran ile Neriman adında dul bir kadının konuşmalarını duymasıyla başlar. Bu günden sonra Kâmran Feride’den korkmaya başlamıştır ve ona, bu olayı kimseye anlatmamasını söyler ve ona hediyeler göndermeye başlar. Feride bu hediyelere kızmaktadır. O yaz Feride Tekirdağ’a diğer teyzesinin yanına gider.Feride teyzesinin kızı Müjgân’ı çok sever, ağırbaşlı ve Feride’ye tek söz geçirebilen kişidir. Okulda, arkadaşları sevgililerini anlatırken o da, Kâmran’ı kendi sevgilisi gibi anlatır. Feride bunu Müjgân ablasına anlattınca , Müjgân, Feride’nin Kâmran’ı sevdiğini anlar ve Feride’den Kâmran’la ilgili sorular sorar. Kâmran o yaz Tekirdağ’a gider. Bir gün salıncakta sallanırken Kâmran Feride’ye evlenme teklif eder ve daha sonra nişanlanırlar.Feride, Kâmran’ı çok seviyordur fakat nedense Kâmran’a karşı çok ters davranır. Onunla yan yana gelmemeye çalışyor ve konuşmuyordur. İstanbul’a döndükten sonra Kâmran, amcasının yanında memuriyetini yapmak için Avrupa’ya gitmeye karar verir. Bu memuriyet dört sene olmasına rağmen ikisi için de çabuk geçer. Düğüne üç gün kala hiç beklenmedik bir olay olur. Feride bahçede dolaşırken siyah çarşaflı bir kadın görür ve Feride’ye Kâmran’ın Avrupa’da başka bir kadınlaolduğunu söyler. Yanında Kâmran’ın yazdığı bir mektubu gösterir. Bunu öğrenen Feride evi terk eder veunutmak için Anadolu’ya gitmeye karar verir.İstanbul’dan ayrılmadan önce Feride annesini dadısı olan Gülmisal Kalfanın evinde kalır. Bir süre kaldıktan sonra Bursa merkez rüştiyesinde muallimliğe tayin edilir. Fakat Feride Bursa’ya gittiğinde bir başkasının da aynı göreve atandığını görür.Bir ay sonra bu görev Feride’ye verimiştir.Hayat tecrübesi olmadığı ve temiz kalpliolduğu için tuzağa düşerek, görevinden istifa edip Bursa’nın yakınında Zeyniler Köyünde muallimliğe geçer. Müdürün Feride’yi kandırmış öve öve bitiremediği Zeyniler Köyü yolu olmayan okulu ahır gibi bir yerdir.
Feride önceleri hiç sevmemiş ancak zamanla alışmıştır. Derse başlamış ve öğrencilerle iyi ilişkiler kurmuştur.Öğrencilerinin arasında Munise adında bir kız onu çok etkiler. Bu kız babası ve ablasıyla kalıyordur. Bu kızı çok sevdiğinden ilgilenmeye başlar. Munise bir gün evden kaçar ve ferideye sığınır. Feride bunun üzerine, Munise’yi evlat edinir.Feride köye alışmalışmıştır. Bir gün köye bir müfettiş gelir ve okulu ziyaret eder. Okulu gören müfettiş okulu kapatmaya karar verir. Feride’ye başka bir okula tayin edileceğini söyler. Feride, Müdürün yanına gittiğinde ona açıkta yer olmadığını söyler. Ama müdürün odasında eski bir arkadaşını görüp, onunla Fransızca konuşmaya başlayınca bu olay sayesinde Bursa Darülmuallimatında işe başlar.
Feride bu okulda da çok mutlu olmuş ve yine öğrencilerle çok iyi ilişkiler kurmuştur. Artık Feride çok güzel bir genç kız olmuştur.Güzelliğinden dolayı Bursa’da “ipekböceği” ismini takarlar. Okulda çok sevdiği ve kendisine yakın hissettiği Şeyh Yusuf Efendi, Feride’ye aşık olmuştur. Üstelik bunu Feride’den başka herkes bilmektedir. Bir gün arkadaşı Feride’ye söyleyince Feride çok utanır ve artık insan içine çıkamaz olur. Çünkü Şeyh Yusuf hastalanıp ölünce Feride’ye herkes suçluymuş gibi bakar ve Feride buna daha fazla dayanamayarak Çanakkale’ye gider.
Çanakkale Rüştiyesi’ne emri çıkan Feride, Munise’yle birlikte Çanakkale’ye yerleşir. Güzelliği burada da herkesin dikkatini çeker ve “Gülbeşeker” ismini takarlar. O çevrenin en zengin ailesinin kızlarının öğretmenliğini yapan Feride, kızın da isteğiyle konağa davet edilir. Konağın sahibi Nerime Hanımın amcasının oğlu İhsan, Feride’yi beğenmiştir. Davetin esas sebebi evlenme teklifidir. Fakat Feride bu teklifi reddeder. Bu olaydan kısa bir süre sonra Hafız Kurban Efendi adında evli bir adamdan daha evlenme teklifi alan Feride bu teklifi de reddeder. Feride artık sokağa çıkamaz olmuştur.
Bir süre sonra da Nazmiye adında bir arkadaşının davetini iyi niyeti nedeniyle kabul eden Feride başına neler geleceğini bilmiyordur. Arkadaşı Feride’ye nişanlısını ve nişanlısının en yakın arkadaşı olan Burhanettin adında birini tanıştırır. Daha sonra yemeğe indiklerinde bütün salon Burhanettin ve Gülbeşeker diye inliyordur. Bu davet aslında Burhanettin Bey ile Feride’nin arasını yapmak için düzenlenmiştir. Bu olaydan sonra Feride artık Çanakkale’de de daha fazla kalamayacağını anlar ve okulun müdiresinin birkaç yakın arkadaşı ile görüşmek için İzmir’e gider.
İşler istediği gibi gitmez. En sonunda oranın en zenginlerinden birinin kızlarına Fransızca dersi vermeyi kabul eder. Artık Feride ve Munise köşkte kalıyorlardır. Fakat köşkün sahibinin oğlu Cemil Bey bir gece Feride’yi sıkıştırır. Kâmran’ın evlendiği haberini alan feride kuşadasına tayinini ister ve Anadolu yolculuğunda son durağı olan Kuşadası’na hareket eder.
Kuşadası’nda okulu istediği gibi yöneten Feride burada da mutluluğu bulmuştur. Kuşadası’na gittikten bir ay sonra muharebe başlar ve okul, hastaneye dönüştürülür. Feride, daha önce Zeyniler’de tanıştığı doktor, Hayrullah Bey’i, görünce, hastane de hemşirelik yapmaya başlar. Hemşireliğe başladıktan bir ay sonra Feride’nin hastası İhsan Bey olur. İhsan Bey muharebede ağır yaralanmış ve ameliyat edilmiştir. Feride hem İhsan Bey’e acıdığı hem de Kâmran’ı unutmak için, İhsan Bey’e evlenme teklifi etmiş fakat kendine acındığını anlayan İhsan Bey bu teklifi reddetmiştir.
Muharebe bittikten sonra mektep tekrar kurulur ve Feride “Müdire” olur. Fakat acılar burada da Feride’yi bırakmaz ve Feride Munise’yi toprağa vermenin üzüntüsü ile tam on yedi gün boyunca kendine gelemez. Onun bu durumunu gören ve onu bir kızı gibi seven Hayrullah Bey, Feride’yi iyileşinceye kadar bekler ve onu yanına alır. Bu olaydan sonra Feride artık Hayrullah Bey ile birlikte kalmaya başlar.Ancak halk tarafından hoş karşılanmayınca Hayrullah Bey dedikoduları engellemek için Feride ile evlenir.
Feride ise evlenmeyi kabul ederken hayatında ilk ve tek sevdiği Kâmran’dan da ayrılmıştı. Hayrullah Bey ölmeden önce vasiyeti olarak Feride’den İstanbul’a gitmesini ister Kâmran’a iletmesi için bir mektup verir.Mektupta Kâmran’a herşeyi anlatmıştır.Mektubun içine Feride’nin günlüğünü de koyar.
Feride bu son istek üzerine İstanbul’a gider, Kâmran’ı sevdiğini bir kez daha anlar. Kâmran’da evlendiği kadını kaybetmiştir. Kâmran ‘da yalnızca Feride’yi sevmiştir. Kâmran bu günlüğü okuyunca Feride’nin de kendisini sevdiğini anlar. Amcasına anlattır.Amcası ve Kâmran, Feride’nin haberi olmadan kadıya giderler ve nikâh kıydırırlar. Böylece Feride bu kadar acıdan sonra haberi olmadan hayatta en çok istediği kişiyle evlenir ve en sonunda mutluluğu bulur.

Bu Özeti ; kitap Özet Yarışmamıza katılan SEVDE ÖZER’ adlı arkadaşımız hazırlamıştır .. Kendisine teşekkür eder , yarışmada başarılar dileriz..

Çalıkuşu kitabının 1. Özeti sitemizde yer almaktadır.. Okumak için TIKLAYINIZ

Yorumunuzu bırakın