Çalıkuşu – Reşat Nuri GÜNTEKİN

Reşat Nuri Güntekin - Çalıkuşu Romanının Özeti

Kitabın Adı:ÇALIKUŞU
Kitabın Yazarı: Reşat Nuri GÜNTEKİN
Kitabın Yazılma Yılı:1923
Kitabın Yayınevi: İnkılap Yayınları
Kitabın Basım Yılı: 2007
Sayfa Sayısı:408
Kitabın Konusu: Çalıkuşu en çok okunan bilinen filmleri çekilen bir baş yapıttır..
Roman, Feride’nin hâtıra defterinden oluşuyor. Feride, ya­bancı bir şehirde, bir otel odasında hâtıralarını yazarken geriye dönerek, çocukluk ve genç kızlık dönemlerini tekrar yaşar:


Kitabın Özeti:
“bambaşka bir çocuk” olan Feride, bir sü­vari binbaşısının kızıdır. Çok küçükken önce annesini, sonra da babasını kaybetmiş, Erenköy Kozyatağı’ndaki teyzesinin yanında büyümüştür. Besime Teyze onu, Nötre Dame de Sion Fransız Kız Lisesi’ne göndermiştir.

Besime Teyzenin, Kâmran adında genç ve yakışıklı bir oğlu vardır. Kâmran, ciddî ve ağırbaşlı bir gençtir. Feride’nin utandığı ve kötü şakalarına güldüremediği Kâmran, çalıkuşuna benzeyen bu sevimli, haşarı kızı sever. Onu sık sık okulunda ziyaret eder. Feride’nin ya­ramazlıkları anlatılacak gibi değildir. Herkes ondan yaka silker ama yine ondan kimse vazgeçemez. Bu yaramazlıkları ona çalıkuşu adının takılmasına neden olmuştur. Kâmran, Feride’yle evlenmeyi aklına koymuştur, önce nişanlanırlar. Kâmran dört yıl için Avru­pa’ya gider. Bu arada Feride okulunu bitirir. Düğünden üç gün önce çarşaflı bir hanım, Feride’ye Kâmran’ın İsviçre’de bulunduğu sırada Münevver adında hasta bir genç kadına evlenme vadinde bulunduğunu söyler. Kâmran’ın Münevver’e yazdığı mektupları verir. Münevver de Kâmran’ı sevmiştir. Bundan sonra Feride köşkten kaçar. Herkes onun yeni bir delilik icat ettiğini sanarken, Feride bir dadının evine sığınır ve lise diplomasına güvenerek Anadolu’da bir öğretmenlik is­ter. Bunu başarır da. Bursa da bir okula tâyin edilir. O günden sonra da Feride bir anı defteri tutmaya başlar. Kasabada boş yer olmadığı için, Feride’yi Zeyniler Köyü denilen, hiç bir öğretmenin gitmek istemediği ıssız bir köye verirler. Orada, öğrencilerinden bir kaçı, küçük Vehbi ve özellikle Munise, Feride’nin tesellisi olur. Bütün kız çocuklarının Ayşe ya da Zehra diye adlandırıldığı bu köyde Munise adı Feride’ye çok cana yakın gelir. Kızı evlât edinmek ister. Munise, köylülerin sevmediği bir kötü kadının kızı­dır. Kadın, kocasından başka bir erkeği sevdiği için, Munise’nin babası, köyden başka bir kadınla evlenmiş ve annesinden boşanmıştır. Ara sıra gelip, kaçamak olarak kızını görmektedir. Çalıkuşu birçok zorluğu yenerek Munise’yi yanına almayı başarır.

İkisi mesut bir ömür sürmeye başlarlar. O günlerde bir posta soygunu olur. Eşkıya ile jandarma arasında çıkan çatışmada yaralanan bir zabiti köy odasına getirirler. Feride orada yaşlı bir askerî doktorla tanışır. Hayrullah Bey adındaki bu doktor, böyle bir yerde, aklından bile geçmeyecek böyle bir öğretmen bulmuş olmaktan o derece şaşırır ki, işin içinde bir sır olduğunu anlar ve Feride’nin daha iyi bir yere nakledilmesi için elinden geleni yapar. Bir teftiş sonunda Feride’nin okulu kapatılır ve Çalıkuşu, Zeyniler’den ayrılmak zorunda kalır. İl merkezin­deki Darülmuallimat’a Fransızca öğretmeni olarak tâyin edilir. Burada Şeyh Yusuf u tanır. Şeyh Yusuf veremli, hassas bir insandır… Şeyh Yusuf, Feride’yi ölesiye sever. Zaten veremli olan Yusuf Efendi bu ümitsiz aşkın acılarına dayanamaz ve ölür. Bu ölümden kendisini sorumlu tutan Feride, artık orada kalamayacağını anlar, yeni bir yere gönderilmesini ister. Bu sefer onu Çanakkale Rüştiyesi’ne tâyin ederler.

Çanakkale’de geçirdiği günlerden sonra, bir vapurla İzmir’e gelir. İzmir’de Reşit Bey adında zengin birisinin çocuklarına öğretmenlik yapar. Bunlar da zor günlerdir Feride için. Feride, bir tesadüf eseri, Re­şit Bey’in uzaktan akrabası olduğunu öğrenir. Bir albümde Kâmran’ın resmini görmüştür. Reşit Bey’in kızı Sabahat, Kâmran’ın Münevver Teyzesinin kocası olduğunu söyler. Kâmran, uzun za­man “Çalıkuşu”nu beklemiş, o dönmeyince Münevver’le evlenmiştir. Feride’nin, her gittiği yerde güzelliği bir takım olaylara sebep olduğundan burada da barınması güçleşmiştir. Böylece bir­kaç yer dolaşıp birkaç evlenme teklifini reddederek nihayet Kuşadası’na gelir. Doktor Hayrullah Bey de emekliye ayrılmış, oraya yerleşmiştir. Yaşlı dost, kızın elinden tutar. Ona yardım eder, onu korur. Munise bu arada iyice büyümüş, süsüne düşkün bir kız ol­muştur. Doktorun bir uzak köye hastaya gittiği sırada hastalanır. Nezle zannedilen hastalık giderek şiddetlenir ve Munise kuşpalazından ölür.

Kader, Feride’yi sanki bütün sevdiklerinden ayırmaya çalışmaktadır. Munise’den sonra çevrenin baskısı, dedikodusu o kadar artar ki Hayrullah Bey hiç olmazsa görünüşü kurtarmak maksa­dıyla Feride’yi alır, onunla kâğıt üzerinde evlenir. Hayrullah Bey de zaten yaşlı birisidir ve evlendikten bir süre sonra ölür. Yalnız, ölmeden önce Feride ona ailesinin yanına döneceğine dair söz vermiştir. Hayrullah Bey Feride’nin defterini okumuş, başına gelenlerin sebeplerini öğ­renmiştir. Feride’nin kaybolduğunu sandığı defteri, Hayrullah Bey tarafından bir zarfa konularak, Kâmran’ın bir emanetiymiş görüntüsü verilmiştir. Feride, rahmetli kocasının vasiyetini yerine getir­mek için verdiğinin ne olduğunu bilmeden bu emaneti Kâmran’a verir.

Feride’nin dönüşünden en çok Kâmran’ın babası Aziz Bey memnun olmuştur. O, bu dönüşte hayırlı bir alâmet görür. Feride birkaç günlüğüne izinli olarak gelmiştir. Kendisine kalırsa, mutlaka yine görevine gidecektir. Kâmran, zamanında verdiği sözü tutmuş, Münevverle evlenmiştir. Ama kadın zaten hasta olduğu için kısa bir süre sonra ölmüştür. Kâmran, kız kardeşi Müjgân’la bir ge­ce sabaha kadar Feride’nin defterini okuduktan sonra Hayrullah Bey’in yazılı tavsiyesini yerine getirmeyi, Feride’yi bir daha ne olursa olsun hiç bir sebeple kaçırmamaya karar verir ve Feride’nin gideceği gün, bütün hazırlıklar tamamlanır. Kâmran sözde onu almak için gelen arabadan iner ve Feride’ye ay­nı hatayı bir daha yapmayacağını söyleyerek gitmesine engel olur.

Çalıkuşu kitabının 1. Özeti sitemizde yer almaktadır.. Okumak için TIKLAYINIZ

ebru
Aralık 1st, 2009at10:22 pm

ssatın alıcam yalnız önce başaka kitap okuyorum onu bitiriyim

emine mert
Ocak 5th, 2010at11:34 am

yaaaaaa bıktım bune iyiki kısa özet yazdık bune bide uzununu düşünemiorum
hiç sevmiorum kitap okumayı

dilara
Ocak 11th, 2010at6:07 am

sizin kitaplarınız çok pahalı ve çok qüzel

yüksel
Kasım 28th, 2010at9:49 am

çok qüzel bir site ilk kez girdim ama ilk defada beğendim :D… Yaa kitabı okumak istiorum ama vakit yok hoca hem çalıkuşunu hemde yabanı istedi yabanı bitirdim çalıkuşu kaldı yabanı da yazarsanız sevinirim teşk ederim bu sitenin adminine

simay
Şubat 13th, 2011at4:37 am

ya bn daha 7. sınıftaym hoca bu kitabı özetlememizi istedi aman iyiki bu site var da canımızı kurtarıyorz hemde 15 tatilde 15 gnde özeti çıkackmş.Neffffreeeettttt edyorm.Zev içinde deil.Okuuuuuumak zorunluuuuuuuu.Pöööffff

simay
Şubat 13th, 2011at4:38 am

bide özet A4 ün yarısı kadar (çüüüüşşşşşşş)

elif
Şubat 5th, 2012at9:56 am

Gerçekten çok güzeL bir roman .d Okumanızı tavsiye ederim 😉

kitap kurdu sena
Şubat 8th, 2012at12:42 pm

çok teşekkür ederim ödevime yardımcı oldunuz ben bu kitabı çokten beri okumak istemiştim bu özeti okuyunca bu kitabı daha da çok almak istedim 😀

ayşe
Mart 10th, 2013at10:18 am

çok teşekkür ederim performans ödevime çok yardımcı oldunuz Allah razı olsun… 🙂

Yorumunuzu bırakın