Çalıkuşu – Reşat Nuri Güntekin

calikusu
Kitabın Adı:ÇALIKUŞU
Kitabın Yazarı: Reşat Nuri GÜNTEKİN
Kitabın Yazılma Yılı:1923
Kitabın Yayınevi: İnkılap Yayınları
Kitabın Basım Yılı: 2007
Sayfa Sayısı:408
Kitabın Konusu: Bir subay kızı olan Feride ile teyzesinin oğlu Kamuran arasında yaşanan ve araya birçok engel girmesine rağmen birbirlerine karşı bitmeyen aşklarını anlatıyor.

Kitabın Özeti:
Feride bir subayın kızıdır. Pek küçükken annesini,babasını kaybetmiş. Erenköyü’nde Kozyatağı’ndaki teyzesinin koruyuculuğunda büyümüştür. Teyzesi ,onu Notre Dame de Sion Fransız kız lisesinde okutmuştur. Besime Teyze’ninoğlu kamuran, sarışın, yakışıklı bir gençtir. Çalıkuşuna, benzeyen bu canlı;cıvıl cıvıl , haşarı kızı sever . Onu sık sık okulda ziyaret eder . Feride’nin yaramazlıkları tarife sığar gibi değildir. Hem herkes onun elinden yaka silker, el’aman der,hem de kise ondan vazgeçmez . Çalıkuşu adı zaten bu hallerinden dolayı ona takılmıştır . Kamuran ,Feride’yi almayı aklına koyarmuştur . ama düğünden üç gün evvel , çarşaflı bir genç hanım Feride’yi ziyaret eder ve Kamuran’ın İsviçre’de bulunduğu sırada , Münevver adında genç bir kadına evlenme vaadinde bulunduğunu söyler. Mektuplarını verir . Münevver de Kamuran’ı sevmiştir . Bunun üzerine Feride köşkten kaçar . Herkes onun yeni bir delilik icadettiğini sanadursun ,emektar bir kadının evine sığınan Feride , lise diplomasından cesaret alarak Anadolu’da bir öğretmenlik ister. Bunu başarır da . Bir kasaba emrine öğretmen verilir . O günden sonra da başından geçenleri bir mektup defterine not etmeye başlar. Kasabada boş yer olmadığı için kendisini Zeyniler Köyü denilen ücra , kuş uçmaz , kervan geçmez, hiçbir öğretmenin gitmeyi kabul etmediği ilkel bir yere verirler . Orada küçük Vehbi ve bilhassa Munise , öğrencilerinden birkaçı , onun tesellisi olurlar . Bütün kız çocuklarını da Ayşe ve Zehra adıyla guruplanabileceği şu köyde , Munise adı , Feride’ye çok cana yakın gelir . Kızı evlat edinmek ister . Munise , köyün sevmediği kötü kadının kızıdır . Kadın birini sevdiği için Munise’nin babası , köyden bir kadınla evlenmiş , Munise’nin anasını boşamıştır. Arasıra gelir , kızını kaçamak olarak görürmüş . Çalıkuşu , birçok maceradan sonra Munise’yi evlt edinmeği başarır .

İkisi gayet tatlı bir ömür sürmeğe başlarlar. Bir posta soygununda yaralanan birini köy odasına getiriler . Feride orada yaşlı bir askeri doktorla tanışır . Hayrullah bey , dotor , böyle bir yerde aklından bile geçmeyecek bir öğretmen bulmuş olmaktan o kadar çok şaşırır ki , işin içinde bir bit yenği olduğunu hemen anlar ve Feride’nin daha iyi bir yere nakledilmesi için gerekli teşebbüslere , el altından girişir . Bir teftiş sonunda Feride’nin okulu kapatılır ve Çalıkuşu Zeyniler’den ayrılmak zorunda kalır . Vilayet merkezindeki Kız Öğretmen Okulu’na Fransızca öğretmeni tayin edilir . Her gittiği yerde güzelliği birtakım olaylara yol açtığından barınması geçekten güçleşmiştir . Böylece birkaç yer dolaşıp birkaç evlenme teklifini tersleyerek nihayat Kuşadası’na gelir . Doktor Harullah Bey de emekliye ayrılmış , oraya yerleşmiştir . Yaşlı dost , kızın elinden tutar. Ona yardım eder , onu korur . Munise bu arada iyice bütümüş , süsüne düşkün bir kız oluştur . Doktorun bir uzak köye, hastaya gittiği bir sırada hastalanır ; Nezle zannedilen hastalık difteriridir. Munise’cik kuşpalazından ölür.

Kader Feride’yi sanki bütün sevdiklerinden ayırmaya ahdetmiştir. Munise’den sonra çevrenin baskısı , dedikodusu o kadar artar ki, Hayrullah Bey hiç olmazsa gförünüşü kurtarmak maksadı ile Feride’yi alır,
Onunla kağıt üzerinde evlenir . Bir müddet geçince Hayrullah Bey’de, zaten yaşlı olduğundan ölür. Yalnız ölmeden önce Feride’den ailesinin yanına döneceğine dair söz alır. Onun defterini okumuş , başına gelenlerin sebeplerini öğrenmiştir . Feride’nin kaybolduğu sandığı defteri , Hayrullah Bey tarafından sıkı sıkıya saklanmış , ayrı bir zarfa konularak Kamuran’a mahsus bir emanet şekline sokulmuştur . Feride , rahmetli kocasının vasiyetini yerine getirmek için ne oldoğunu bilmeden bu emaneti Kamuran’a teslim eder .

Feride’nin dönüşünden en çok memnun olan , Kamuran’nın babası Aziz Bey’dir . O bu dönüşte hayırlı bir alamet görür . Feride , birkaç günlüğüne iznli olarak gelmiştir . Kendisine kalırsamutlaka yine vazifesine gidecektir . Kamuran , vaktiyle verdiği söze bağlı kalmış , Münevver’le evlenmiştir . Amakadın zaten hasta olduğu için kısa bir zaman sonra ölmüştür . Kamuran , kızkardeşi Müjgan’la bir gece sabaha kadar gözlerini kırpmadan Feride’nin defterini okuduktan sonra aklını başına toplar , Hayrullah Bey’in yazılı tavsiyesini yerine getirmeyi , Feride’yi bir daha ne olursa olsun , hiç bir sebeple kaçırmamayı karalaştırır .

Nitekim , Feride gideceği gün , bütün hazırlıklar tamamdır . Kamuran , güya onu almak için gelen arabadan iner ve Feride’ye içini açar . Aynı sersemliği iki defa tekrarlamayacağını söyleyerek gitmesine engel olur .

Kitabın Anafikri: Zor şartlara rağmen, insanlar isterlerse her zorluğun üstesinden gelebilirler.

Kitabın Kahramanları:
FERİDE (ÇALIKUŞU) : Fransız mektebinden mezun ; çok güzel, haşarı , cıvl cıvıl , yaramaz , duygusal ve akıllı , canayakın ,sevimli eski bir istanbul kızıdır.

KAMURAN : Feride’nin teyzesinin çok kibar , yakışıklı , sarışışın, yüksek öğrenimli ,fakat zenginliğinden dolayı herhangi bir işte uğraşmayan oğludur .

DOKTOR HAYRULLAH : Cana yakın , iyi kalpli , yaşlı ,sevimli , biraz inatçı ve sinirli biridir.Hayatını insanların mutluluğuna adamıştır .

MUNİSE :Küçük sarışın ve güzel bir köy kızıdır . Güzel olduğu kadarzeki ve nazik bir kızdır . Feride’nin yalnız geçen günlerinin tek dayanağı olmuştur .

MÜJGAN :Feride’nin teyzesinin kızıdır . Dürüst ve içten bir arkadaştır .Feride’nin mutluluğu için en çok çalışan kimselerden biridir . Kamuran’la Feride’yi o barıştırır .

YÜZBAŞI :Çalıkuşu’nu seven fakat karşılık görmeyen bu durumdan ruhsal bunalıma düşen bir askerdir .

Kitabın Yorumu: Kitap, bir romantik roman olduğu için, özellikle duygusal insanların ellerinden bırakamayacakları bir kitaptır. Kitap sade bir dille yazıldığı için akıcı ve sürükleyicidir. Olayların büyük bir bölümünün Anadolu’nun köylerinde geçmesi romana ayrı bir hava vermiştir. Romanda kullandığı idealist bir karakter olan Feride, insanın idealleri uğruna birçok şeyden vazgeçebileceğini göz önüne sermiştir.

Çalıkuşu kitabının 2. Özeti sitemizde yer almaktadır.. Okumak için TIKLAYINIZ

eslem
Ekim 3rd, 2008at7:25 am

Çalıkuşu, süper bir roman bütün lise öğrencilerine tavsiye ediyorum.hoşçakalın….

gamze
Ekim 12th, 2008at2:08 am

ÇALIKUŞU romanı bencede çok güzel ben herkesin okumasını tavsiye ederim

MEMET
Ekim 17th, 2008at10:04 pm

ÇALIKUŞU romanını herkese tavsiye ediyorum

feride
Ekim 19th, 2008at11:45 am

çok güzel bitmeyen bi aşk öyküsü :)))

ipek
Ekim 20th, 2008at11:16 am

ÇALIKUŞU romanı çok etkilendiğim bir kitap olmak üzere ve çokta güzel bir aşk romanıdır.herkese tavsiye ederim.HOŞÇAKALIN!

odia
Ekim 24th, 2008at12:24 am

yes ı am crayz about çalıkuşu yes reşat loveing

ayşegül
Ekim 27th, 2008at9:30 am

ÇALIKUŞU romanı sayesinde roman okumayı sevdim bu zamana kadar okuduğum en güzel AŞK romanı herkese okumalarını tavsiye ediyorum

gamze
Ekim 28th, 2008at5:24 am

odia nın yabancı olduğuna inandınızm sımdı sız…pöhhh allah askına cvp verin bu sayfayı okuyanlar…

eda
Kasım 4th, 2008at8:42 am

bence çok gusel bır kıtap herkese tavsiye ederim bu kitap ozetleri çok işimize yarıyor herkım yaptısa çokkk thank you :D:D:D:D:D:D

beste and eda and simge
Kasım 4th, 2008at8:46 am

thre frindship ı love you ı loyouu çalıkuşu mukemmel bayıldım aşk romanı herkese tawsıye ederimn opk
okkkkkkk bb

:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D

:D:D:D:D:D:D:D

simge
Kasım 4th, 2008at9:57 am

fak yo babay bı come yeyeyeyeye ohhhhhohhhh o9hhh

zeynep
Kasım 9th, 2008at4:16 am

çok güzel bir roman herkesin okumasını tavsiye ediyorum.

gaye
Kasım 27th, 2008at11:49 am

eed çalıkuşuda gzl bi kitaptır ayrıca aymesev’ide tavsiye ederim yazarı:Ceyda Kılınç dediği gibi gerçekten ‘soluk kesen bi macera’dır.2 günde bitirdim bu kitabı o kdr gzlki anlatılamaz…

özge
Aralık 13th, 2008at10:55 am

bence çok güzel bir roman kitabı neşat nuri gültekine tşkl bu kitabı yazdığın için vede herkese tavsiye ederim.He4nde çalıkuşu sayesinde romanları alıp okumaya başladım. vede bu romanda çooook güzel bittmeyen bir aşk öyküsünü anlatmaktadır. yine tşkl bu kitapı yazdığınız için heske

özge
Aralık 13th, 2008at10:56 am

bence çok güzel bir roman kitabı neşat nuri gültekine tşkl bu kitabı yazdığın için vede herkese tavsiye ederim.Hemde çalıkuşu sayesinde romanları alıp okumaya başladım. vede bu romanda çooook güzel bittmeyen bir aşk öyküsünü anlatmaktadır. yine tşkl bu kitapı yazdığınız için heske

admin
Aralık 14th, 2008at5:43 am

Özge Yazıların çok güzel 🙂 teşekkür ederiz …

elif
Aralık 16th, 2008at9:30 am

yha arkadşalr benim bu kitabı okumam gerek ama okumak istemiyorum okuyanlardan eger bana yardımcı olmak isterlerse kitabın iyi ve kötü yönklerini yada begenip begenmedikleri yönlerini mail atabilirlermi lütfennn:)

MEMET
Aralık 16th, 2008at10:50 am

bu kitap sayesinde aşkı öğrendim

gülhanım
Aralık 27th, 2008at9:55 am

ÇALIKUŞU ADLI KİTABIN 119 SAYFASI YOKTU BUNUN İÇİN YORUM YAZMIYACAGIM

hilal
Aralık 27th, 2008at12:55 pm

harika bi kitap uzun zmndr okumak istiyodum bgn kısmet oldu müthişş bir kitapppp tüm millet okumAlı bncee…..

ceylin
Aralık 29th, 2008at12:23 pm

bu site harika ama bilirsiniz biz çocuklar oyun oynuycaz diye bu gibi sitelerin değerini bilmiyoruz bu sitenin sahibinede saygılarımı sunarak çok teşekkür ediyorum tebrikler

ceylin
Aralık 29th, 2008at12:24 pm

bu sitenin sahibi kimse umarım gönlüde tertemizdir

admin
Aralık 29th, 2008at3:16 pm

Ceylin çok naziksin Bizde değerli yorumun için sana teşekkür ederiz…

yaqmur
Ocak 1st, 2009at11:00 am

çok saqOlun çOk quzéL OLmu$ ßén çOk ßéqénDimMm

esra
Ocak 7th, 2009at2:37 pm

ya sizde olmasanıs biz ne yapacağıs kitap herşeye rağmen çok güsel saolun!!!!

BURCU
Ocak 12th, 2009at1:49 pm

ben şuan okitabı okuyorum müthiş bikitab herkes okusun bence

BURCU
Ocak 12th, 2009at1:52 pm

şimdiye kadar bu kitabı okumadığıma pişman oldum.

SEVİNÇ
Ocak 17th, 2009at5:41 am

teşekkürler:)

takma odia
Ocak 18th, 2009at2:31 pm

odiacm sen yabancmsn yoksa number mi?d:

okancan
Ocak 24th, 2009at5:42 am

çok güzel bir kitap herkesin okumasını tavsiye ederim

feride
Ocak 26th, 2009at1:21 am

yha bana lüyfen çalıkuşu kitabının özeti varya onun basım tarihini ve biyogrofik künyesini yazarmısınız lütfen çok acil acil acil

gzl kıss
Şubat 6th, 2009at12:26 pm

isteyen eklesin secil_97_cemre@hotmail.com spr

ismim lazım değil
Şubat 10th, 2009at12:48 pm

gerçekten müthiş bir roman herkesin okumasını tavsiye ederim, ben okudum çok memnun kaldım

gülşah
Şubat 13th, 2009at10:42 am

büyük adam şu reşat nuri güntekin ellerinden öpmek gerekir bize yol gösterici kitabı değil kitapları büyüleyici tavsiye ederim gec kalmadan okunmalı herşey için teşekkürler

büşra
Şubat 15th, 2009at5:36 am

çokkkkkkk süper bi roman çok ama çok etkilendimm 😉

ugur
Şubat 24th, 2009at1:19 pm

ama bır kadın dumanı guzel vurun kahbey

duman80_
Mart 1st, 2009at2:27 am

kitabı okumadım ama biraz gıcık durdu

kaka
Mart 3rd, 2009at5:45 am

kim lan bu sitenin sahibi?

aylin
Mart 15th, 2009at6:05 am

gerçekten çok ama çok güsel bi kitap 2 günde bitirdim herkesin okumasını tavsiye ederim ve böyle güsel bi kitap daha bilen varsa aşk romanı lütfen bizimle paylaşsın hala bu kitabın etkisindeyim çok güsel bir kitap….reşat nuri güntekine çok tşkür ederim bu güsel kitap için…

serkan
Mart 16th, 2009at9:29 am

çok güsel bır hıkaye okumayı sevıyorum ya gercekten olmus olayları anltrlar eskı ınsanlarım gercektende cok hoş ve gercek haytı yasamıslar asıl hayt onların zamanında gercek hayttır bence sımdıkı hayta bakıcak olursan bence herkez kendı cıkarını kovalıyor kendı cıkarını görene kadr herseyı yaprlar sonrada ask mesk ıst baos knusuyolar hep

gizem
Mart 28th, 2009at8:04 am

site güzelde bi türlü çalıkuşunun tahlilini bulamıyorm nedense ayrıca kitap süperr..

erhan
Nisan 13th, 2009at6:35 am

bu kitabı cokegendimve haerkeze tavsiye ediyorum bunu herkez okudugunda anlayacaklarki bu kitabı yazana tesekkur edecekler

hasan
Nisan 26th, 2009at3:44 am

ya arkadaşlar kaçıncı baskı bu kitap ama süperrrrrrr ama bana daha önemlisi kaçıncı baskı olduğu

deniz
Mayıs 21st, 2009at10:19 am

ÇALIKUŞU GERÇEKTEN ÇOK GÜZEL VE ÇOK ETKİLEYİCİ BİR KİTAP BENCE HER ORTAOKUL LİSE TALEBELERİ OKUMALI HERKESE TAVSİYE EDERİM HEPİNİZE İYİ EĞLENCELER!

perendiz
Haziran 25th, 2009at6:14 am

GERÇEKTEN ZAMAN BULUP OKUYAMIYANLAR İÇİN SON DERECE GÜZEL BİR SİTE OLMUŞ ÖNCELİKLE BUNU BELİRTİYİM KİTSBS GRLİNCE BEN YİRMİBEŞ SENE ÖNCE OKUMUŞTUM. MÜKEMMEL BİR ROMAN. EMEĞİ GEÇEN HERKEZE TEŞEKKÜR VE SEVGİLER

kıymet
Temmuz 7th, 2009at4:02 am

ben daha okumadım ama okumayı düşünüyorum umarım güzel bir kitaptir

kutluay
Temmuz 11th, 2009at6:34 am

bence çok güzel bir roman kitabı neşat nuri gültekine tşkl bu kitabı yazdığın için vede herkese tavsiye ederim.Hemde çalıkuşu sayesinde romanları alıp okumaya başladım. vede bu romanda çooook güzel bittmeyen bir aşk öyküsünü anlatmaktadır. yine tşkl bu kitapı yazdığınız için heske

kutluay
Temmuz 11th, 2009at6:35 am

bu sitenin sahibi kimse umarım gönlüde tertemizdir

Alisha
Ağustos 15th, 2009at1:36 am

kitabi nasil indirebilirim ya? okumak istiyorum

ayşe
Eylül 16th, 2009at2:54 am

harıka bır roman harkulade herkese tavsıye ederım!!! hatta tum romanlarını okuyun damgada muhtesemdır arkadaslar!!!… herkese iigunler…

elifnaz
Ekim 19th, 2009at5:21 am

ya çok gzl yaaa bayıldım çok sürkleyici bir kitap herkesin okumasını tavsiye ederim keşke böyle bir aşkta bni bulsa

hafize derin
Aralık 2nd, 2009at9:41 am

çok güzel bir romandı bayıldım okurken kalbim heyecandan ölüyor çalıkuşunun maceralarıyla zihnim canlanıyordu

hafize derin
Aralık 2nd, 2009at9:45 am

ya bu kitapla canlandım ve kitaptan aslında hayatta neler olabileceğini tehmin edemeyeceğimizi anladım

turgut
Ocak 25th, 2010at1:47 pm

kitabı okumustum ztn siteniz gercekten mükemmel özetlemis

ismini vermek istemeyen bir okuyucu
Mayıs 22nd, 2010at2:44 am

okudukça heyecanlandığım, sürükleyici,insanlara ders veren, harika bir kitap.. allah reşat nuri güntekinden razı olsun

zynp gs gs
Aralık 22nd, 2010at11:22 am

teyzesinin oğlunun adı kamuran değil kamran

zynp yavuz
Mart 1st, 2011at7:21 am

kitap çok güzel ya hiç hitap okumayı sevmezdim bu kitap beni kitap okuma alışkanlıgına teşvik etti…..

aybk
Kasım 14th, 2011at9:49 am

ben kitabı okumadım da bişey merak ediyorum bana bu kitaptaki mekanları söyleyebilirmisiniz?

gizli kullanıcı
Kasım 17th, 2011at3:07 pm

allah razı olsun kardeşim. çok işime yaradı

bilmem
Aralık 12th, 2011at8:49 am

bilmem

İSMAİL
Aralık 19th, 2011at10:24 am

edd valla hoca nın yazılı kadını çaldım baqtım bunlar çıkmıs bende siteye girdim valla çok guzel 100 aldum:D

adı lazım deil baş harfi o
Aralık 28th, 2011at9:57 am

çok güzel özetlemiş

volkan kalhan
Aralık 28th, 2011at9:58 am

çok güzel özetlemiş ama benim okumam olmadığı için okuyamadım filmini izledim

diyor ki
Aralık 29th, 2011at2:21 pm

Kitabın Adı:ÇALIKUŞU
Kitabın Yazarı: Reşat Nuri GÜNTEKİN
Kitabın Yazılma Yılı:1923
Kitabın Yayınevi: İnkılap Yayınları
Kitabın Basım Yılı: 2007
Sayfa Sayısı:408
Kitabın Konusu: Bir subay kızı olan Feride ile teyzesinin oğlu Kamuran arasında yaşanan ve araya birçok engel girmesine rağmen birbirlerine karşı bitmeyen aşklarını anlatıyor.

Kitabın Özeti:
Feride bir subayın kızıdır. Pek küçükken annesini,babasını kaybetmiş. Erenköyü’nde Kozyatağı’ndaki teyzesinin koruyuculuğunda büyümüştür. Teyzesi ,onu Notre Dame de Sion Fransız kız lisesinde okutmuştur. Besime Teyze’ninoğlu kamuran, sarışın, yakışıklı bir gençtir. Çalıkuşuna, benzeyen bu canlı;cıvıl cıvıl , haşarı kızı sever . Onu sık sık okulda ziyaret eder . Feride’nin yaramazlıkları tarife sığar gibi değildir. Hem herkes onun elinden yaka silker, el’aman der,hem de kise ondan vazgeçmez . Çalıkuşu adı zaten bu hallerinden dolayı ona takılmıştır . Kamuran ,Feride’yi almayı aklına koyarmuştur . ama düğünden üç gün evvel , çarşaflı bir genç hanım Feride’yi ziyaret eder ve Kamuran’ın İsviçre’de bulunduğu sırada , Münevver adında genç bir kadına evlenme vaadinde bulunduğunu söyler. Mektuplarını verir . Münevver de Kamuran’ı sevmiştir . Bunun üzerine Feride köşkten kaçar . Herkes onun yeni bir delilik icadettiğini sanadursun ,emektar bir kadının evine sığınan Feride , lise diplomasından cesaret alarak Anadolu’da bir öğretmenlik ister. Bunu başarır da . Bir kasaba emrine öğretmen verilir . O günden sonra da başından geçenleri bir mektup defterine not etmeye başlar. Kasabada boş yer olmadığı için kendisini Zeyniler Köyü denilen ücra , kuş uçmaz , kervan geçmez, hiçbir öğretmenin gitmeyi kabul etmediği ilkel bir yere verirler . Orada küçük Vehbi ve bilhassa Munise , öğrencilerinden birkaçı , onun tesellisi olurlar . Bütün kız çocuklarını da Ayşe ve Zehra adıyla guruplanabileceği şu köyde , Munise adı , Feride’ye çok cana yakın gelir . Kızı evlat edinmek ister . Munise , köyün sevmediği kötü kadının kızıdır . Kadın birini sevdiği için Munise’nin babası , köyden bir kadınla evlenmiş , Munise’nin anasını boşamıştır. Arasıra gelir , kızını kaçamak olarak görürmüş . Çalıkuşu , birçok maceradan sonra Munise’yi evlt edinmeği başarır .

İkisi gayet tatlı bir ömür sürmeğe başlarlar. Bir posta soygununda yaralanan birini köy odasına getiriler . Feride orada yaşlı bir askeri doktorla tanışır . Hayrullah bey , dotor , böyle bir yerde aklından bile geçmeyecek bir öğretmen bulmuş olmaktan o kadar çok şaşırır ki , işin içinde bir bit yenği olduğunu hemen anlar ve Feride’nin daha iyi bir yere nakledilmesi için gerekli teşebbüslere , el altından girişir . Bir teftiş sonunda Feride’nin okulu kapatılır ve Çalıkuşu Zeyniler’den ayrılmak zorunda kalır . Vilayet merkezindeki Kız Öğretmen Okulu’na Fransızca öğretmeni tayin edilir . Her gittiği yerde güzelliği birtakım olaylara yol açtığından barınması geçekten güçleşmiştir . Böylece birkaç yer dolaşıp birkaç evlenme teklifini tersleyerek nihayat Kuşadası’na gelir . Doktor Harullah Bey de emekliye ayrılmış , oraya yerleşmiştir . Yaşlı dost , kızın elinden tutar. Ona yardım eder , onu korur . Munise bu arada iyice bütümüş , süsüne düşkün bir kız oluştur . Doktorun bir uzak köye, hastaya gittiği bir sırada hastalanır ; Nezle zannedilen hastalık difteriridir. Munise’cik kuşpalazından ölür.

Kader Feride’yi sanki bütün sevdiklerinden ayırmaya ahdetmiştir. Munise’den sonra çevrenin baskısı , dedikodusu o kadar artar ki, Hayrullah Bey hiç olmazsa gförünüşü kurtarmak maksadı ile Feride’yi alır,
Onunla kağıt üzerinde evlenir . Bir müddet geçince Hayrullah Bey’de, zaten yaşlı olduğundan ölür. Yalnız ölmeden önce Feride’den ailesinin yanına döneceğine dair söz alır. Onun defterini okumuş , başına gelenlerin sebeplerini öğrenmiştir . Feride’nin kaybolduğu sandığı defteri , Hayrullah Bey tarafından sıkı sıkıya saklanmış , ayrı bir zarfa konularak Kamuran’a mahsus bir emanet şekline sokulmuştur . Feride , rahmetli kocasının vasiyetini yerine getirmek için ne oldoğunu bilmeden bu emaneti Kamuran’a teslim eder .

Feride’nin dönüşünden en çok memnun olan , Kamuran’nın babası Aziz Bey’dir . O bu dönüşte hayırlı bir alamet görür . Feride , birkaç günlüğüne iznli olarak gelmiştir . Kendisine kalırsamutlaka yine vazifesine gidecektir . Kamuran , vaktiyle verdiği söze bağlı kalmış , Münevver’le evlenmiştir . Amakadın zaten hasta olduğu için kısa bir zaman sonra ölmüştür . Kamuran , kızkardeşi Müjgan’la bir gece sabaha kadar gözlerini kırpmadan Feride’nin defterini okuduktan sonra aklını başına toplar , Hayrullah Bey’in yazılı tavsiyesini yerine getirmeyi , Feride’yi bir daha ne olursa olsun , hiç bir sebeple kaçırmamayı karalaştırır .

Nitekim , Feride gideceği gün , bütün hazırlıklar tamamdır . Kamuran , güya onu almak için gelen arabadan iner ve Feride’ye içini açar . Aynı sersemliği iki defa tekrarlamayacağını söyleyerek gitmesine engel olur .

Kitabın Anafikri: Zor şartlara rağmen, insanlar isterlerse her zorluğun üstesinden gelebilirler.

Kitabın Kahramanları:
FERİDE (ÇALIKUŞU) : Fransız mektebinden mezun ; çok güzel, haşarı , cıvl cıvıl , yaramaz , duygusal ve akıllı , canayakın ,sevimli eski bir istanbul kızıdır.

KAMURAN : Feride’nin teyzesinin çok kibar , yakışıklı , sarışışın, yüksek öğrenimli ,fakat zenginliğinden dolayı herhangi bir işte uğraşmayan oğludur .

DOKTOR HAYRULLAH : Cana yakın , iyi kalpli , yaşlı ,sevimli , biraz inatçı ve sinirli biridir.Hayatını insanların mutluluğuna adamıştır .

MUNİSE :Küçük sarışın ve güzel bir köy kızıdır . Güzel olduğu kadarzeki ve nazik bir kızdır . Feride’nin yalnız geçen günlerinin tek dayanağı olmuştur .

MÜJGAN :Feride’nin teyzesinin kızıdır . Dürüst ve içten bir arkadaştır .Feride’nin mutluluğu için en çok çalışan kimselerden biridir . Kamuran’la Feride’yi o barıştırır .

YÜZBAŞI :Çalıkuşu’nu seven fakat karşılık görmeyen bu durumdan ruhsal bunalıma düşen bir askerdir .

Kitabın Adı:ÇALIKUŞU
Kitabın Yazarı: Reşat Nuri GÜNTEKİN
Kitabın Yazılma Yılı:1923
Kitabın Yayınevi: İnkılap Yayınları
Kitabın Basım Yılı: 2007
Sayfa Sayısı:408
Kitabın Konusu: Bir subay kızı olan Feride ile teyzesinin oğlu Kamuran arasında yaşanan ve araya birçok engel girmesine rağmen birbirlerine karşı bitmeyen aşklarını anlatıyor.

Kitabın Özeti:
Feride bir subayın kızıdır. Pek küçükken annesini,babasını kaybetmiş. Erenköyü’nde Kozyatağı’ndaki teyzesinin koruyuculuğunda büyümüştür. Teyzesi ,onu Notre Dame de Sion Fransız kız lisesinde okutmuştur. Besime Teyze’ninoğlu kamuran, sarışın, yakışıklı bir gençtir. Çalıkuşuna, benzeyen bu canlı;cıvıl cıvıl , haşarı kızı sever . Onu sık sık okulda ziyaret eder . Feride’nin yaramazlıkları tarife sığar gibi değildir. Hem herkes onun elinden yaka silker, el’aman der,hem de kise ondan vazgeçmez . Çalıkuşu adı zaten bu hallerinden dolayı ona takılmıştır . Kamuran ,Feride’yi almayı aklına koyarmuştur . ama düğünden üç gün evvel , çarşaflı bir genç hanım Feride’yi ziyaret eder ve Kamuran’ın İsviçre’de bulunduğu sırada , Münevver adında genç bir kadına evlenme vaadinde bulunduğunu söyler. Mektuplarını verir . Münevver de Kamuran’ı sevmiştir . Bunun üzerine Feride köşkten kaçar . Herkes onun yeni bir delilik icadettiğini sanadursun ,emektar bir kadının evine sığınan Feride , lise diplomasından cesaret alarak Anadolu’da bir öğretmenlik ister. Bunu başarır da . Bir kasaba emrine öğretmen verilir . O günden sonra da başından geçenleri bir mektup defterine not etmeye başlar. Kasabada boş yer olmadığı için kendisini Zeyniler Köyü denilen ücra , kuş uçmaz , kervan geçmez, hiçbir öğretmenin gitmeyi kabul etmediği ilkel bir yere verirler . Orada küçük Vehbi ve bilhassa Munise , öğrencilerinden birkaçı , onun tesellisi olurlar . Bütün kız çocuklarını da Ayşe ve Zehra adıyla guruplanabileceği şu köyde , Munise adı , Feride’ye çok cana yakın gelir . Kızı evlat edinmek ister . Munise , köyün sevmediği kötü kadının kızıdır . Kadın birini sevdiği için Munise’nin babası , köyden bir kadınla evlenmiş , Munise’nin anasını boşamıştır. Arasıra gelir , kızını kaçamak olarak görürmüş . Çalıkuşu , birçok maceradan sonra Munise’yi evlt edinmeği başarır .

İkisi gayet tatlı bir ömür sürmeğe başlarlar. Bir posta soygununda yaralanan birini köy odasına getiriler . Feride orada yaşlı bir askeri doktorla tanışır . Hayrullah bey , dotor , böyle bir yerde aklından bile geçmeyecek bir öğretmen bulmuş olmaktan o kadar çok şaşırır ki , işin içinde bir bit yenği olduğunu hemen anlar ve Feride’nin daha iyi bir yere nakledilmesi için gerekli teşebbüslere , el altından girişir . Bir teftiş sonunda Feride’nin okulu kapatılır ve Çalıkuşu Zeyniler’den ayrılmak zorunda kalır . Vilayet merkezindeki Kız Öğretmen Okulu’na Fransızca öğretmeni tayin edilir . Her gittiği yerde güzelliği birtakım olaylara yol açtığından barınması geçekten güçleşmiştir . Böylece birkaç yer dolaşıp birkaç evlenme teklifini tersleyerek nihayat Kuşadası’na gelir . Doktor Harullah Bey de emekliye ayrılmış , oraya yerleşmiştir . Yaşlı dost , kızın elinden tutar. Ona yardım eder , onu korur . Munise bu arada iyice bütümüş , süsüne düşkün bir kız oluştur . Doktorun bir uzak köye, hastaya gittiği bir sırada hastalanır ; Nezle zannedilen hastalık difteriridir. Munise’cik kuşpalazından ölür.

Kader Feride’yi sanki bütün sevdiklerinden ayırmaya ahdetmiştir. Munise’den sonra çevrenin baskısı , dedikodusu o kadar artar ki, Hayrullah Bey hiç olmazsa gförünüşü kurtarmak maksadı ile Feride’yi alır,
Onunla kağıt üzerinde evlenir . Bir müddet geçince Hayrullah Bey’de, zaten yaşlı olduğundan ölür. Yalnız ölmeden önce Feride’den ailesinin yanına döneceğine dair söz alır. Onun defterini okumuş , başına gelenlerin sebeplerini öğrenmiştir . Feride’nin kaybolduğu sandığı defteri , Hayrullah Bey tarafından sıkı sıkıya saklanmış , ayrı bir zarfa konularak Kamuran’a mahsus bir emanet şekline sokulmuştur . Feride , rahmetli kocasının vasiyetini yerine getirmek için ne oldoğunu bilmeden bu emaneti Kamuran’a teslim eder .

Feride’nin dönüşünden en çok memnun olan , Kamuran’nın babası Aziz Bey’dir . O bu dönüşte hayırlı bir alamet görür . Feride , birkaç günlüğüne iznli olarak gelmiştir . Kendisine kalırsamutlaka yine vazifesine gidecektir . Kamuran , vaktiyle verdiği söze bağlı kalmış , Münevver’le evlenmiştir . Amakadın zaten hasta olduğu için kısa bir zaman sonra ölmüştür . Kamuran , kızkardeşi Müjgan’la bir gece sabaha kadar gözlerini kırpmadan Feride’nin defterini okuduktan sonra aklını başına toplar , Hayrullah Bey’in yazılı tavsiyesini yerine getirmeyi , Feride’yi bir daha ne olursa olsun , hiç bir sebeple kaçırmamayı karalaştırır .

Nitekim , Feride gideceği gün , bütün hazırlıklar tamamdır . Kamuran , güya onu almak için gelen arabadan iner ve Feride’ye içini açar . Aynı sersemliği iki defa tekrarlamayacağını söyleyerek gitmesine engel olur .

Kitabın Anafikri: Zor şartlara rağmen, insanlar isterlerse her zorluğun üstesinden gelebilirler.

Kitabın Kahramanları:
FERİDE (ÇALIKUŞU) : Fransız mektebinden mezun ; çok güzel, haşarı , cıvl cıvıl , yaramaz , duygusal ve akıllı , canayakın ,sevimli eski bir istanbul kızıdır.

KAMURAN : Feride’nin teyzesinin çok kibar , yakışıklı , sarışışın, yüksek öğrenimli ,fakat zenginliğinden dolayı herhangi bir işte uğraşmayan oğludur .

DOKTOR HAYRULLAH : Cana yakın , iyi kalpli , yaşlı ,sevimli , biraz inatçı ve sinirli biridir.Hayatını insanların mutluluğuna adamıştır .

MUNİSE :Küçük sarışın ve güzel bir köy kızıdır . Güzel olduğu kadarzeki ve nazik bir kızdır . Feride’nin yalnız geçen günlerinin tek dayanağı olmuştur .

MÜJGAN :Feride’nin teyzesinin kızıdır . Dürüst ve içten bir arkadaştır .Feride’nin mutluluğu için en çok çalışan kimselerden biridir . Kamuran’la Feride’yi o barıştırır .

YÜZBAŞI :Çalıkuşu’nu seven fakat karşılık görmeyen bu durumdan ruhsal bunalıma düşen bir askerdir .

s

birşey
Ocak 9th, 2012at1:34 pm

quzel bir kitab

happy girls
Şubat 6th, 2012at7:49 am

çalıkuşu harbidende çalıkuşu yani

babanız
Mart 31st, 2012at11:20 am

güzel bir romandı benim siteme buyrun bu kitabın yer incelemesi kişi incelemesi yprum faln herşey war
site adı:ult_gs.tr.gg

isimzorunlumu?
Ağustos 6th, 2012at11:57 am

süper bi kitaba benziyr. 😀

isim yazamam.....
Şubat 6th, 2013at7:46 am

süppppppppppppppppppppppppperrrrrrrrrr

meltem
Mayıs 15th, 2013at5:32 am

çok güzel

meltem
Mayıs 15th, 2013at5:32 am

bayıldımmm

isim yazmak zorundamıyım???
Nisan 19th, 2014at4:13 am

evet size katılıyorum kitap iğrenç ve sıkıcı okurken hiç heves alamadımmmmm

yusuf
Nisan 28th, 2014at6:18 am

gerçekten bunu hazırlayanlar emek wermiş onlara çooook teşekkür ederim…

Yorumunuzu bırakın