Çatı – V.C Andrews

V. C. Andrews - Çatı Özeti

Kitabın Adı:ÇATI
Kitabın Yazarı: V. C. Andrews
Kitabın Yayınevi: Altın Kitaplar Yayınevi
Kitabın Basım Yılı: 2007
Sayfa Sayısı:318
Kitabın Konusu: V. C. Andrews ‘ın ünlü Çatı serisinin ilk ilk kitabı.V. C. Andrews ‘ın kitaplarını tüm dünyada 100 milyondan fazla insan okumuştur. Genellikle yalnızlık temasının ürkütücü bir şekilde okuyucuya aktarıldığı kitaplarında yazarın kendi hayatından pek çok duygu ve düşünceleri kitaplarına taşıdığı eleştirmenler ve çevresi tarafından belirtilmektedir.

Kitabın Özeti:
Kitabı anlatan Catherine Dollanganger ,ağabeyi,2 kardeşi, anne ve babasıyla pennsylvania , Gladstone’da güzel bir hayat sürerler.Anneleri Corrine; ev kadınıdır ve Cathy ,ağabeyi Chris ve ikizleri yani Cory ve Carrie’yle ilgilenmiyordur.Babalrı Sir. Christopher 36. yaşgünü sırasında , bir otoyol kazasıyla hayatını kaybeder.Mali yoksulluk sebebiyle eski evine geri dönme ihtiyacı olan Corrine , annesi Olivia’yla konuşur ve eve döner. Fakat şöyle bir olay vardır ; Corrine ‘in ölen eşi Christopher onun üvey amcasıdır , ve aile bunu daha önceden bildiği için Corrine’ni reddetmişlerdir.Corrine’in bu evde yaşaması için tek koşul Cathy, Chris ve ikizlerin ölmeleridir.Bu gerçeklerin ışığnda Corinne kökenleri olan Foxworth ailesinin malikanesine çocuklarını kilitler. Tabi kahramanlarımızın annelerinin üvey amcaları olan babalarıyla evlendiklerinden bile haberleri yoktur.Anneanneleri Olivia onlara sürekli hakaret eder aç bırakır ve gerektiği zaman da kırbaçlar.Bu arada 12 yaşındaki Cathy ve 14 yaşındaki Chris’in arasında engelleyemedikleri bir aşk başlar.İkizlerin bundan haberleri yoktur.Fakat Olivia herşeyin farkındadır.Cathy ve Chris’i farkeder.Ve onları birlikte gördüğü akşam Cathy’i kırbaçlar ve saçlarına zift döker.Bu olaylar sonucunda Cathy ve ağabeyi evden kardeşlerini de alıp kaçmayı düşünür.Bu arada kardeşleri Cory hastalanır ve hastaneye kaldırılır, ve ölür.Çocuklar çok büyük bir travma geçirir.Anneleri Corrine zengin bir avukat olan Bartholomew Winslow’la evlenir.Cathy ve Chris evden kaçmak için par toplamaya çalışırlar, fakat annelerinin nerdeyse hiç olmayan ziyaretlerinde verdiği paralar yetmez, bunun üzerine Cathy ve Chris annelerinin yatak odasından para aşırmaya başlarlar, ve biriktirirler, ve evden kaçmayı başarırlar bu arada ikizlerden kalan Carrie’nin boyunun uzamaması ayrı bir problerdir.Olyaın aslı ise şöyledir.Anneleri onların ölmeleri için yapmış olduğu yiyeceklere ve tatlılara arsenik koyar.Cory de zaten bu sebeple hayatını kaybetmiştir.Anneler ise artık tamamen parayı düşlemiş ve çocuklarını unutmuştur.Ve hayatta 4 kişiden 3 kişiye düşen sarışın pürüzsüz tenli dersden bebekleri Dr. Poul Sheffield’in evine sığınırlar.

Not : Kitap özetini kitap özet yarışmamıza katılan Aybike Olcay Gürkan arkadaşımız yazmıştır.. Kendisine değerli çalışması için teşekkür ederiz.

kitap seven
Aralık 1st, 2009at2:32 am

bu kitabı okumadım ama ismini çok duydum okumayı çoook istiyorum en kısa zamanda kesinlikle okucam.

elif
Ocak 10th, 2012at11:36 am

bu kitaba henüz çok yeni başladım.. ama inanılmaz duygu dolu ve yeni başlamış olmama rağmen çok heycanlı .. herkese tavsiye ederim.. mutlaka okumalısınız arkadaşlar..!!

remziye
Şubat 20th, 2014at4:41 am

Süperrr bir kitap okumanızı tavsiye ederim.

Yorumunuzu bırakın