Çatıdaki Nefes – W.C. Andrews

catidaki-nefes
Kitabın Adı:ÇATIDAKİ NEFES
Kitabın Yazarı: W.C. Andrews
Kitabın Yazılma Yılı:1990
Kitabın Yayınevi: Altın Kitaplar
Kitabın Basım Yılı: 2007
Sayfa Sayısı:320
Kitabın Konusu: Şanssızlıklarla dolu, genç bir kızın başından geçen talihsiz olayları anlatmaktadır.

Kitabın Özeti:
Dawn, üvey annesi,babası ve ağabeyi ile yaşamaktadır, fakat bunu bilmemektedir. Ağabeyi Jimmy ona yakın ilgi göstermektedir. Fakir bir aile olan Longchamp’lar, babasının işi yüzünden birçok yer değiştirmişlerdir.
Son olarak şirin bir yer olan Richmond’a taşınırlar. Burada özel bir okulda çalışacak olan Ormand, Dawn ve Jimmy’i bedava okutturacaktır. Okul zengin çocuklarla doludur ve hemen uyum sağlayamazlar. Buna rağmen Dawn okulun en yakışıklı öğrencisi Philip ile tanışır ve çıkarlar. Aynı okulda okuyan Philip’in küçük kız kardeşi Clara ağabeyinin Dawn’la olan ilişkisini çekemez ve kötü oyunların peşindedir. Bu arada Dawn’ın annesi yeni doğum yapmıştır ve verem olmuştur. Bir müddet sonra annesi Sally veremden ölür. Bu olaydan sonra Dawn ve Jimmy okuldan ayrılırlar.
Bir gün polisler Ormand’ı tutuklarlar ve karakola götürürler. Karakolda Ormand kendisinin gerçek babası olmadığını ve gerçek ailesine dönmesi gerektiğini söyler. Şok olan Dawn olanlara anlam veremez. Polisler Jimmy’i ve yeni doğan bebeği çocuk esirgeme bürosuna, Dawn’I ise yeni ailesine yollarlar.
Yeni ailesi olan Cutter’lar büyük bir otele sahiptirler ve oteli aile işletir. Burada yeni annesi,babası ve büyük annesi ile tanışır.kardeşleri ise ağabeyi, okulda çıktığı çocuk Philip, kız kardeşi Clara’dır. Otelde hizmetçi olarak çalışmaya başlatılan Dawn, burada kötü şartlar altında yaşamaktadır. Bir gün Jimmy yurttan kaçıp gizlice Dawn’ın yanına gelir.Dawn’ın üvey kardeşi olduğunu bilir ve ona karşı hissettiklerini açıklar. Dawn ise bir gün onu bulacağına söz verir. Clara. Jimmy’nin geldiğini öğrenir ve onu kovdurur.
Oradaki hizmetçilerle arkadaş olan Dawn, eski dadısının yerini öğrenir ve onu ziyarete gider. Dadısı, annesinin, evliyken yasak bir ilişkiden doğduğunu ve babasının ünlü bir ressam olduğunu söyler. Büyükannesi ise bu olayı örtbas etmek için Dawn’ı otelde çalışan Longchamp çiftine yüklü bir para ile verir ve kaçmalarını sağlar. Bu olayı büyükannesine anlatır ve olayın büyümesini engellemek için Dawn’ı uzak bir yere üniversiteye yollar. Böylece Dawn esaretlik hayatından kurtulur.

Kitabın Anafikri: Hiçbir zaman hayattan kopmamanız ve yaptığınız çalışmaların en sonunda başarıya ulaşacağını anlatıyor.
Kitabın Kahramanları:
DAWN: seven sevilen, mutlu bir genç kız ve başarılı bir öğrencidir.esesrde baş kahramandır.
JİMMY: çok yakışıklı olmayan, fakat saygılı ve oturaklı bir gençtir. Dawn’ın üvey kardeşidir.
PHİLİP: okulun en yakışıklısıdır ve çok çalışkan değildir. Dawn’ın gerçek kardeşidir.

Kitabın Yorumu: Kitaptaki olaylar birbirine bağlı ve akıyıcıdır.basit bir dille anlatılmasına rağmen, aralarda yapılan uzun tasvirler okuyucuyu sıkmaktadır.

ELA NUR
Aralık 10th, 2008at8:42 am

BEN BU KİTABI OKUDUM ÇOK GÜZEL BENCE.ÇOK SÜRÜKLEYİCİ.BİR GENÇ KIZI ANLATIYOR.ROMANDA Kİ KIZIN YAŞI BENİMKİ GİBİ OLDUĞUNDAN BEĞENEREK OKUDUM.GERÇEKTEN TAVSİYE EDİYORUM.OKUMALISINIZ.BİRAZCIK AYIP AMA ÇOK GÜZEL BENİ ÇOK ÇOKETKİLEDİ.HELEDEAİLESİYLE HERŞEYİ PAYLAŞMASI ÇOK GÜZEL.BEN OLSAM HİÇBİRŞEYİ AİLEME SÖYLEMEM.SÖYLEYEMEM.BUNU YAPANLARI KUTLUYORUM.ÇÜNKÜ, BEN ÇOK İÇİNE KAPANIK BİRİYİM VE ÇOK HAYALPERESTİM.KİTABI ÇOK TAVSİYE EDİYORUM.

deniz
Ocak 8th, 2009at1:11 pm

bence çok güzel bir kitap ama özeti çok kısa ve bu yüzden ödevimde yardımcı olmayacak……………….

hasret
Mart 19th, 2009at6:22 pm

ben bu yazarın bırcok kıtabını okudum harikaaaaaaa.tek bu yazarı okuyorum cok hosuma gıdıyor herkese tavsıye ederım.

kubra36
Ağustos 6th, 2009at10:26 pm

ben andrewsin tüm kitaplarını okudum.hepside çok güzel fakat genelde enses ilişkilerden bahsettiği için edebiyat çevrelerini ikiye bölmüş durumda…genede içinde yaşadığımız toplumun saklı kalmış,dile getirilmeyen yönlerini gerçek anlamda anlatıyor.bence okumaya değer…

admin
Ağustos 6th, 2009at10:31 pm

Kubra36 değerli çok teşekkürler.. Bizde W.C. Andrews’a site editörleri olarak çok değer veriyoruz eğer bize W.C. Andrews un roman incelemelerini sunarsan çok memnun oluruz..

Teşekkürler..

nurocker
Haziran 5th, 2010at5:32 am

v.v andrews in kitapları gerçekten çok güzeeeeeel.bence herkes okumalı, içindeki ders verici şeyler var…

Yorumunuzu bırakın