Çatıdaki Rüzgar – V. C. Andrews

catidaki-ruzgar
Kitabın Adı:ÇATIDAKİ RÜZGAR
Kitabın Yazarı: V. C. Andrews
Kitabın Yayınevi: Altın Kitaplar Yayınevi
Kitabın Basım Yılı: 2007
Sayfa Sayısı:318
Kitabın Konusu: Aile yaşamının bir çocuğun geleceği üzerindeki etkisi, çocuğun geleceğinin aile yaşamına nasıl bağlı olduğu

Kitabın Özeti:
Annelerinin üzerlerinde kurduğu baskı ve öldürmeye teşebbüs etmesi karşısında Chris, Carrie ve Cathy adlı üç gencin, evden kaçmasıyla başlayan yolculukları, çocukların üç yıl beş ay tavan arasında kapalı kalmaları, annelerine karşı kin beslemelerine neden olmuştur. Anneleri mirasa konmak için çocuklarını öldürmek üzere arsenik katılmış çörekleri çocuklara yedirir.

Çocuklar annelerinden kaçtıktan sonra, Sheffield adında bir doktorun yanında yaşamaya başlarlar. Doktor Sheffield, çocukların hastalıklarının tedavisini yapar ve bir baba şefkatiyle yanına alıp onları özel okullara gönderir. Yıllar geçtikçe doktor ile en büyük kız olan Cathy arasında yakınlaşma olur. Ayrı kaldıklarında büyük çöküntü içine girerler. Cathy’ in balerin olma arzusu onu Julian ile tanıştırır. Onunla aşk yaşarken asıl amacının annesinden öcünü almak olduğunu hatırlar. Annesinin genç eşi olan Bart’ı ayarlayıp kinini ve çektiği acıları aynen onada yaşatmaya çalışır.

Bir gün itirazda bulunarak;
“ben Catherine Leigh Foxworth’un bayan Winslow’ un ilk kocası Christopher Foxworth’ den olan büyük kızıyım. Herhalde babamın, annemin üvey amcası olduğunu ve evlendikleri için Malcolm Foxworth’un öz kızını mirastan yoksun bıraktığını anımsıyorsunuzdur. Ağabeyim Christopher şimdi doktor oldu. Bir zamanlar Cory ve Carrie adında ikiz kardeşlerimde vardı. Ama ikisi de öldüler …”
der On beş yıl önceki noel partisinde Chris’le ben balkondaki dolaba gizlenmiş sizleri izlerken ikizler kuzey kanadındaki odamızda uyuyorlardı. Oyun yerimiz tavan arasıydı ve asla aşağıya inmezdik.

Annemizin hayatına para girdikten sonra artık bizi istemedi ve biz onun için istenmeyen, sefil çatı fareleri olmuştuk. Cathy, Barta dönüp evet sevgilim ben karının kızıyım ve çalıştığım avukatlık firması, karının ilk evliliğinden dört çocuğu olduğunu öğrendiği takdirde her şeyi yitireceğinizi bilmektedir. Anne diye başlar.Donuk bir sesle Cary’nin cesedini ne yaptın der? Çevredeki tüm mezarlıkları dolaşıp kayıtları incelerler.1960 yılında Ekim ayının son haftasında sekiz yaşında bir çocuğun ölüp gömüldüğünü gösteren bir kayıt yoktur. Yutkunup yüzüklerini ışıldatarak ellerini ovuşturur “Ne yapacağımı bilemedim” diye fısıldar. “Daha hastaneye varmadan ölür. Birden bire soluk almaz olur. Kendimden nefret ettim. Onu öldürmek değil biraz hasta etmek istemiştim. Cinayetle suçlanabilirdim. Ben de bir hendeğe atıp üzerini yapraklar ve taşlarla örttüm” diye konuşur.

Foxworth malikanesinde çıkan yangında Bart ve büyükanneleri ölmüştür. Jory ve Bart isminde çocukları ile yaşamlarını sürdürmek için Californiya’da dört odalı iki banyolu evlerine gidip, eski evlerindeki yaşantılarından uzaklaşırlar. Cathy de annesinin kendilerine yaptıklarını çocuklarına yapmayacağını söyler.

Bu kitapta azimli ve hırslı olan Chris’in doktor, Cathy’nin ise balerin olması iyi bir olaydır. Yalnız bir kardeşten öte bir sevgili olarak görürler. Cathy’ ise kendini rüzgarın savurduğu istikamete bırakır ve birçok erkekle tanışıp, evlenir ama iyi bir yaşantısı olmaz. En son tekrar Chris’e dönmesi ise aile bağlarının önemini anlaşılır.

Kitabın Anafikri: Sonuç olarak küçüklüğünde insanların aile ortamları ve yaşantıları, anne ve babalarının çocukları üzerinde uyguladıkları yöntemler çocukların geleceğini etkilemektedir. Kötü uygulamalar çocukların zihninde bir hırs yaratıp aile yaşantısından uzaklaşarak ve ailesinden öcünü almaya kadar ve hatta kendi yaşantısında iyi bir geleceği garanti edemeyerek, özellikle kız çocuğu ise hayattaki kötü ve zor şartlarla uğraşıp, hayatı öğrenmek ve kişisel olarak düşük ve aciz hale düşmektedirler.
Kitabın Kahramanları:
CHRIS: Bir doktor olan Chris; hırslı, azimli ve oldukça yardımseverdir.
CATHY: Cathy ise Chris’e aşık ve balerin olma hayaliyle yaşayan bir kızdır.
WINSLOW: Kitabın kötü kadını olan Winslow, Chris’in annesidir.

Kitabın Yorumu:
Kitap oldukça sade bir dille yazılasına karşın olaylar arasında kopukluklar olmuştur. Bu yazım şekli de kitabın anlaşılmasını biraz güçlenştirmiştir, çünkü geriye dönmek ya da bu olay nerdeydi diye düşünmek gerektiriyor. Dramatik roman türlerinden hoşlanan arkadaşlarıma bu kitabı tavsiye ederim.

Yesim Tuna
Temmuz 14th, 2013at8:44 am

Gercekten Cok Tesekkurler. Bu site harika.

Yorumunuzu bırakın