Çöküş-Yalçın Küçük

Kitabın adı :Gizli Tarih Çöküş
Kitabın yazarı:Prof. Dr. Yalçın Küçük
Kitabın yayın evi :Mızrak
Yayın tarihi :01 – 2010
Sayfa sayısı:416 Sayfa
Kitap tanıtım yazısı :
Ergenekon davası kapsamında gözaltına da alınan Prof. Dr. Yalçın Küçük’ün son kitabı uzunca bir aradan sonra Mızrak Yayınevi’ni tarafınan yayınlandı. “Çöküş” adını alan Kitap Prof. Dr. Yalçın Küçük uzunca süren araştırmaları sonucunda tarihsel gerçekleri romansal bir anlatımla sunmakta.

Kitapta İstiklal Marşı’nın yazımından Koçgiri İsyanı’na, Tekke ve Dergâh’lardaki judaik damarlardan Musul’un kaybedilmesine kadar birçok konuda özgün fikirler bulabilirsinz

Cumhuriyetin çöküşünü anlayabilmek için kuruluşundaki dinamikleri tahlil etmek gerektiğini iddia eden Küçük, yalnızca tarih yazmakla kalmıyor; bugünün temel sorunlarına da bilimsel açıklamalar getiriyor. Tek bir cümleyle özetleyecek olursak, Cumhuriyet’in ve insanımızın çöküşü bu kitabın leit motifidir.

Kitap inceleme yazısı :
Alıntı ;

İSTİKLAL MARŞI’NI MEHMET AKİF YAZMADI
Küçük, son kitabında İstiklal marşını Mehmet Akif Ersoy’un yazmadığını iddia ediyor. Odatv’nin haberine göre; Tacettin Dergâhı’nda yazılan Marş’ın bir cemaat işi olduğunu belirten Küçük içinde “Türk” sözcüğünün geçmemesine işaret ederek, İstiklal Marşı’yla Koçgiri İsyanı arasında bağ kuruyor.

Küçük’e göre, Kurtuluş Savaşı sırasında meydana gelen Koçgiri İsyanı’nı barışçıl bir biçimde çözmek isteyen

Ankara hükümeti, Marş’ı bir tür “Federasyon Misakı” olarak kullanmak istiyor.

Yorumunuzu bırakın