Dan Brown – Hayatı – Eserleri

22 Haziran 1964 yılında  ABD’ de doğmuştur.

Amherst Koleji ve Philips Exeter Akademisi’nden mezun olduktan sonra mezun olduğu okulada İngilizce öğretmenliği yapmıştır. Bu arada  şifre çözme ve gizli hükümet örgütlerine ilgi ile birlikte , 1996’da ilk romanı olan Dijital Kaleyi yazmıştır.

Dijital Kale, yayımlandıktan  hemen sonra listelerde  bir numaraya kadar yükselmiştir. Bu kitapta ;
Amerika Ulusal Güvenlik Teşkilatı (NSA) konu olarak ele alınmış   romanda  Dan Brown  sivil halkın mahremiyeti ile ulusal güvenlik arasındaki ilişkileri  gözler önüne sermeye çalışmıştır..

Yazar  daha sonra  gerilim türündeki ikinci romanı İhanet Noktası adlı kitabında da politikada ahlak, güvenlik ve gizli teknoloji konularını işlemiştir.

Dan Brown ‘ın babası Başkanlık Ödülü’nü kazanmış bir matematik profesörü annesi ise  ilahiyat müzisyenidir .. Dolayısı ile  bilim ve din gibi paradoksal felsefelerin egemen olduğu bir ortamda büyümüştür ve bu bilinç ve  ortam  tüm  romanlarında  etkisini  göstermiştir nitekin  Melekler ve Şeytanlar  romanı  bu serinin ilki  olarak  nitelendirilebilinir.Bu yapıt da bir İsviçre fizik laboratuarı ile Vatikan kenti arasında geçen, bilim ve din odaklı bir gerilim  anlatılmaktadır…Bu kitabın 2008 yılında filmide çekilmiştir.

Son Olarak  15.09.2009  ‘da  tüm dünyada  aynı anda  yayına  girecek olan  ve dünyanın en  çok  merak edilen  kitabı olarak  lanse edilen.. Kitap depolarını özel güvenlik firmalarının  koruduğu  Süleyman’ın Anahtarı adlı kitabı  için 5 sene çalışmıştır..

Daha sonra tüm dünyada  büyük  yankı uyandıran  tüm dünyada satış rekorları kıran  2003 Da Vinci Şifresi kitabı  gelmiştir.Bu kitabında  filmi  çekilmiştir.Dan Brown Sanat tarihcisi ve ressam olan eşi ile birlikte  Amerikada  yaşamını  sürdürmektedir.

ESERLERİ

  • Digital Fortress – Dijital Kale (1998)
  • Angels & Demons – Melekler ve Şeytanlar (2000)
  • Deception Point – İhanet Noktası (2001)
  • The Da Vinci Code – Da Vinci Şifresi (2003)
  • The Solomon Key  – Süleyman’ın Anahtarı ( 2009 Eylül)

Pingback:Kayıp Sembol - Dan Brown Kitap kapağı yazısı | Kitap Özetleri,Çocuk Kitapları, Roman Özetleri,Çocuk Masalları

Yorumunuzu bırakın