Doğum kontol hapları ile ilgili 7 sır

dogum-kontrol_haplari_1Tüm dünyada en çok kullanılan ilaçlar doğum kontrol hapları.Üretilme ve test edilmeye  başlayalı 70 yıl kadar olmakla birlikte satılmaya 50 yıl önce başlayan haplar artık asprin kadar normal kullanılan haplar haline geldi. Ama aynı hanımlar gibi, hapın  da kendine sakladığı sırları var. İşte en şaşırtıcı yedi sırrı.

Feministler hem sevdi hem sövdü

Doğum kontrol hapları sosyal kullanım için geliştirilen ilk ilaç olma özelliği ilede  bilinir , ilk zamanlarda  feministlerin desteğini alan  hap  1970lere gelindiğinde hapın olası sağlık riskleri kamuda duyuruldu ve feministler ilacı,  artan ataerkilliğin bir başka örneği olarak görmeye başladı. Capitol Hill’e baskın yaparak neden doğum kontrolünün risklerini kadınların taşıması gerektiğini sordular. Erkekler için bu tarz bir doğum kontrolü metodu üzerinde hâlâ çalışılmaktadır.Ve malesef  hala bulunamamıştır.

dogum-kontrol_gun_hesaplama_metoduDoğum kontrol  haplarının  zararları

Hap kullanan kadınlar sentetik hormonlar dışkılıyor. Maalesef bu hormonları parçalamak su alan bitkiler için çok zor. Paris’te yürütülen bir çalışmaya göre doğum kontrol haplarında bulunan bir hormon, oradaki nehirlerde bulunan östrojen hormonunun yüzde 30 ile 50’sinin sebebi olarak gösterildi. Nehirlerde doğum kontrol hapları ve diğer atıkların yarattığı hormon kirliliği yaban hayatta üretkenliği de etkiliyor. İnsanlar üzerinde etkisi belirsiz ama çalışmalara göre bazı bölgelerde atıklar o kadar fazla ki insan sağlığını bile etkileyebilir.

Doğum kontrol  hapları ve eş seçimi

Gittikçe artan araştırmalar doğum kontrol haplarının eş seçimlerimizi etkilediği  ortaya çıkmıştır.


Kadınlar  neye göre  eş  seçer ?

Normalde çekim kimyasalları, bizi, genleri bizimkilerden farklı olana doğru çeker. Genetik çeşitlilik ne kadar çok olursa çiftin üretkenliği o kadar artar ve yavru daha sağlıklı olur. Hap , hamileliği andıran bir hormonsal durum yarattığından bu süreci bozabilir. Bir kadın hamileyken genetik olarak kendine benzeyen insanlara yönelir. Teoride, bunun sebebi, aile üyelerinin bu hassas dönemde onu ve bebeğini koruyacak olmasıdır. Ama bunlar normalde eş olarak seçeceği insanlar değildir. Erkekler tarafından bakınca, onlar da bir dişiyle ilgilenmeden önce hormonsal ve fiziksel olarak hamilelik belirtileri ararlar. Sonuçta esas amaç soyunu sürdürmektir. Böylece erkekler yumurtlayan kadınları hap kullananlardan daha çekici bulabilir.

Plasebo haplarda demir var-Doğum kontrol haplarında  demir takviyesi ve yan etkileri

Doğum kontrol  haplarının aylık paketlerinin  son haftasında büyük çoğunluğunda hormon yoktur.  Hapı geliştirenler, kadınların aylık adet görmeye devam edebilmesi için bir haftalık plasebo koymuşlardır.  Bugün, bazı üreticiler, son haftanın haplarına demir koyuyorlar. Böylece adet gören kadının demir kaybını azaltmak niyetindeler. Ama bazı kadınlarda demir desteği mide ve barsak sorunlarına yol açıyor. Örneğin, mide bulantısı, karın ağrısı , kabızlık veya ishal gibi. Yani son haftada bu şikayetleriniz oluyorsa, sebebi adetinizin yaklaşması değil demir desteği olabilir.

Doğum kontrol haplarının kullanıldığı  diğer hastalıklar

Bunlar arasında polikistik rahim sendromundan endometriyoza, kansızlıktan akne tedavisine kadar çok çeşitli şeyler var. Hatta bulimya tedavisinde bile kullanılmış. Tabii ki, kadının işyerindeki rolünü genişletmek ve uluslar arası bir cinsiyet devrimi başlatmak için de kullanıldığından modern dünyanın yedi harikasından biri sayılıyor.

Yorumunuzu bırakın