El ağzına bakan karısını tez boşar Kompozisyon örneğiAslında bu deyim hem gerçek anlamda hemde mecazi anlamda bize öğüt vermekte şöyleki;

Gerçek anlamda ; Eğer biz el’e yani yabancıların elalemin her dediğine inanır isek deyim yerinde ise kanar isek çoğuz zaman hüsrana uğrarız çünkü herzaman çevremizdeki insanların doğru söylediği söylenemez. Çevremizde evliliğimizi kıskanan ,eşimizi yada bizi kıskanan yada ilişkiye fitne fesat karıştırmak isteyen insanlar olabilir bu insanlarda doğru olmayan yalanlar ile evliliğimizi bitirmeye yok etmeye çalışabilir biz bu durumda her söylenene değil bidiğimiz gördüğümüz şeye inanmalı güven duyduğumuz insanlar ile arkadaşlık yapmalıyız..

Mecazi anlamda: Bu atasözü aynı zamanda çevremizdeki arkadaşların bizimle ilgili düşünce ve inanışlarını bizlere söylediklerinde bizim bu düşüncelere körü körüne inanmamamız gerektiği ve mantık çerçevesinde soğukkanlılıkla her ayrıntısını ince eleyip sık dokuyarak irdelememiz gerektiğini belirtmektedir. Her söylenen söze inanırsak hayatta çok yanlışlıklar yapabilir çok hüsrana uğrayabiliriz.

Yorumunuzu bırakın