Elias CANETTİ-Kimdir-Hayatı-Biyografisi30 ‘lu yıllarda yazdığı yapıtları Ancak 60 ‘lı yıllarda takdir edilen Canetti yapıtlarını Almanca yazan yazar Bulgaristan kökenlidir.

İspanyadan sürülmüş olan bir Yahudi ailesinin oğlu olarak Rusçuk ‘ta (Bulgaristan) 25 Temmuz 1905 ‘te dünyaya geldi.

1911 ‘de Manchester ‘e (İngiltere) ‘ye taşınan aile Baba iki yıl sonra ölünce anne ve üç çocuğu ile birlikte Viyana ‘ya taşındı.

Taşındıkları Viyana ‘da aynı zamanda Zürih ve Frankfurt ‘ta okula giden Canetti Viyana ‘da 1924 ‘te ilk olarak Kimya tahsiline başladı. Üniversiteye devam ederken satirik yazan yazar Karl Kraus ‘un derslerine girdi. Venetia (Veza) Toubner-Calderon ile burada yapılan toplantıların birinde tanıştı ve 1934 ‘te evlendiler. Canetti Avrupa’da faşizmin nedenlerini kültürel felsefi deneme yazılarında irdelemektedir.

İnsanın Deliliği konusunda 8 ciltlik bir roman dizisi yazmayı tasarladı , serinin ilk ve tek cildi olan Die Blendung (Körleşme) 1931 ‘de yazıldı ancak 1935 ‘te yayınlandı. Romanın ilgi odağı olan Peter Kien isimli bir sinolog ‘tur. 30 ‘lu yılların başlarında sunduğu 2 tiyatro oyunu okuma dramı olarak tasarlanmış ve geleneksel anlamda Dramaturjik bir konuya sahip değildir.Buradaki bir düşüncesini parabol halinde ele alıp grotesk sonuçlarına varıncaya kadar işledi.

1932 de yazdığı Hochzeit (Düğün) isimli dramında düğüne gelen konukları ele alarak burjuvanın ikiyüzlülüğünü açığa çıkardı. Canetti Avusturya ‘nın Almanya İlhakından sonra 1938 Paris e göç etti. 1 yıl sonra Londra ‘ya yerleşti. Canetti Avrupa ‘daki faşizm etkisi ile ortaya çıkan toplumsal karışıklıklar dan sonra Canetti protesto olarak kendine edebi yazılar yazmayı yasakladı. Canetti Masse und Machte “Kitle ve İktidar” ile birlikte 1965 de Aufzeischnungen “Notlar” ismi ile çok sayıda aforizma ve düşünce yayınladı.Notlarının ikincisini 1972 yılında Die Provinz des Menschen “İnsanın İş Sahası” ismiyle çıkardı.70 li yıllarıda 1937 kadarki Canetti’yi anlattığı 3 ciltlik otobiyografisi üzerinde çalıştı. 1977 de Die Gerettete Zunge “Kurtarılmış dil , 1980 de Die Fackel im Ohr “ Kulaktaki Meşale” ve son cildi 1985 de Das Augenspiel “Gözün oyunu” isimleriyle yayınlanan bu yapıtlar hem eleştirmenlerden hemde okuyuculardan tam not aldı.1981 yılında Canetti Nobel ‘edebiyat Ödülü ‘ne layık görüldü.Yazar 1994 yılında Zürihte yaşama gözlerini”14.8.1994” kapadı.

Yorumunuzu bırakın