EN İYİLERİYLE-ERKUT TAÇKIN

TÜRK POP ROCK
EN İYİLERİYLE
ERKUT TAÇKIN
OSSİ MÜZİK

Müzik üzerinden toplumsal yapı ve değişimlerin analizini yapmanın (tam tersi de mümkün elbette), dinleyici nezdinde mala davara çok faydası olmasa da, sektörle alakası olan her türlü profesyonel için önemi su götürmez. Türkiye’de popüler müziğin gelişmesinin Türk moderleşmesi ve onun arkasındaki birincil güç olan ordu ile alakası, ilk duyuşta pek çok kişiye “Ne alaka” dedirtecek türden absürd bir illiyet zorlaması olarak görülebilir. Ama popüler müzik tarihimize şöyle üstünkörü göz attığımızda bile, bu ilişkinin benim hayal gücümün ürünü olmadığını, Erkut Taçkın ve Deniz Harp Okullu arkadaşları ile başladığını görebiliriz. Buradan yola çıkarak, ordunun müdahaleci tavrını meşrulaştıran bir Sosyal Darwinist çözümlemeye gitmek istemem, ancak sivillerin neden hâlâ ordu kalitesinde eğitimin çok uzağında olmaları gerçeğiyle yüzleşmek yerine, Batı’yı kastederek “Biz onların ahlakını değil, teknolojisini almak isteriz” gibi mantığa aykırı önermelerle siyaset yapmalarma acı acı gülmekten başka bir şey gelmiyor elimden.

Türkiye’ye Rock’n Roll’u, çıkış yeri olan ABD ile neredeyse eş zamanlı olarak Erkut Taçkm, Somer Soyata, Durul Gence ve Deniz Harp Okulu orkestrası getirdi. Yine
Deniz Lisesi’nde yanan ateş

bir ironiye geldik çattık farkındaysanız. Tarihin en özgürlükçü müziği Rock’n Roll, içinde özgürlük ve insiyatife hiç yer olmayan bir kurumun üyelerinin elinden tanıtıldı topluma. Haydi hep birlikte ülkemizin kanun zoruyla bile değişmeyecek tek gerçek mottosunu bağıralım: BURASI TÜRKİYEEEEE!!!

Taçkm ve arkadaşları, ilerleyen yıllarda ‘Daha Dün Gibi’, ‘Beyaz Ev’, ‘Sorsam Ki’, ‘Yeryüzü Cenneti’, ‘Çaren Yok’, ‘Sen’, ‘Seni Görünce’ gibi artık kült mertebesine yerleşmiş, zamanımn çok ilerisinde kayıtlara imza attılar. Eş zamanlı olarak dönemin Amerikan hitleri, şimdinin standartları ‘Be Bop A Lula’, ‘Shakin All Over’, ‘I Need You’, ‘Blue Suede Shoes’ gibi coverlar da seslendirdiler. Şimdi, yani tam olarak 54 yıl sonra, Taçkın ve arkadaşlarının kayıtlan, Hakan Eren’in takdire değer çabalarıyla bizlere ulaşıyor. ’74-’79 yıllan arasmda yayınlanan plaklardan derlenen bu kayıtlara, Taçkm’ın sahne ve tv şovlannda söylediği ve hiç yayınlanmamış şarkılar da eklenmiş.

Çılgın Ye-Ye kralının müziğiyle büyüyen kuşakların çocukları şimdi rock dinlemeye ve yapmaya devam ediyor. Rock’un bize öğretilen hayatın ahlağmdan başka bir ahlağı olduğunu da öğreniyorlar, öğrenecekler. Özgürlük mücadelesi devam ediyor.

Haftanın Albümleri
Kutlu Özmakinacı
Hürriyet Gazetesi

Yorumunuzu bırakın