Ertuğrul Özkök-Tuhaf

ertugrul_ozkok_aciKitabın adı :Tuhaf
Kitabın yazarı :Ertuğrul Özkök
Kitabın yayın evi : Doğan Kitapçılık / Roman Dizisi
Yayın tarihi :Mayıs 2010,
Sayfa sayısı : 244
Kitap tanıtım yazısı :

Yaşları 11-12 arasında, ilkokul beşinci sınıfa giden üç çocuk, mahallelerinin kenarında, gece karanlık adamların ateş böcekleri gibi parladığı sazlıklarla kaplı, antik çağlardan beri akan derenin kenerında keşif turu atıyordu. Derenin biraz yukanlarındaki kanalizasyon tünelini fark ettiler. Sazlıklardan yaptıkları meşalelerle daldılar içine, amaç biraz da birbirilerine cesaret gösterisi yapmaktı. Karanlıkta duvarlarda garip şekiller keşfettiler ve içlerinden birisi o şekilleri çıkırtıp defterine kaydetti. Aradan uzun yıllar geçti, o dere de, şekiller de unutulup gitti. Ta ki bir gün çocuklardan birinin babaannesinin ölümünden sonra sakladığı sandıktan o defter çıkana kadar. Harflerin Japon alfabesine ait olabüeceğini düşünmüştü. İşi gereği bulunduğu Moskova’da Japonya’nın Moskova Büyükelçisi’ne şekilleri gösterdi. Evet, bunlar Japon alfabesine ait harfleri andırıyordu ama sonunda kimsenin çözemediği bir işaret vardı. Büyükelçi şekilleri Japon Askeri Tarih Enstitüsü’ne gönderip inceletti.
Bir sure soma cevap geldi. Evet, bunlar art arda sıralanınca bir ; anlam ifade etmeyen Japon harfleriydi. Sondaki o şekil ise Kayıp Denizcilerin Ölüm kitabı’nın
kanıtı olabilirdi. M.S. 6. yüzyılda dönemin imparatoru bir grup denizciyi çağırarak Güneş İmparatorluğu’nun sınırının bittiği yeri bulmaları için görevlendirmiş. İşte o yazıyı antik çağlardan kalma tünele sefere katılan Japon samuraylardan biri yazmış olabilirdi. Asıl sürpriz ise haflerin sonundaki o işarette gizliydi. Samuraylar öleceklerini hissedince o işareti bırakırlarmış ki yazıyı ilk gören kişinin ruhunda reenkame olabilsinler. Yani yazıyı gören kendi alınyazısıyla karşılaşırmış bir anlamda. Evet, tünele giren ve bu yazıyı gören o çocuğun adı Ertuğrul Özkök. Şimdi içinde sessiz, kayıp bir samurayın ruhuyla dolaşıyor ve bize bunun gibi tuhaf hikayeler anlatıyor. Yeni kitabı Tuhaf ile Özkök, bizi daha uzun, çok daha dolambaçlı, kimi zaman daha çok kafamızı karıştıracak bir yolculuğa çıkarıyor.

HÜRRİYET  KİTAP

Bu kitabı satın alabilirsiniz.

nahilsa
Ağustos 16th, 2011at4:42 am

cok guzel bi kitap muhtesemmmm

Yorumunuzu bırakın