Eşşeğin gölgesi kime kalır ?

Demosthenes_orator_Louvre

Hikaynin adı :Eşşeğin gölgesi kime kalır ?

Hikaynin türü : Düşündüren hikayeler öyküler

Eski Yunanistanın büyük hatibi Demostenes ülkeyi ilgilendiren önemli bir mesele hakkında Atinalılar’a hitap etmeye çalışıyor,fakat halk pek ilgilenmiyordu.Büyük hatip, bunun üzerine konusun değiştirdi.

“Bir adam, evindeki eşyasını bir diğer köye götürmesi için eşek kiraladı. Sahibi de, eşeği ile birlikte gideceğini söyledi; eşe¬ğin işi bitince, hayvanı geri getirecekti. Öğle üzeri, yemek için mola verildi. Güneş, yakarcasına kızdırıyordu. Eşeği kiralayan, hayvanın gölgesine uzanarak dinlenmek istedi, “sen, sadece eşeği kiraladın, gölgesini değil. Eşeğin gölgesinde ben dinleneceğim.”
“Eşeği kiralayan adam ise hayvanı, her şeyi ile kiraladığını söyleyerek, hayvanın gölgesinde dinlenme hakkının da kendisinin olduğunu iddia etti.”
Demosten, konuşmasının bu noktasında durdu ve kürsüden ayrılmak için davrandı. Fakat dinleyiciler, hep bir ağızdan, kür¬süden ayrılmamasını, eşeğin gölgesinin kimin üzerinde kaldığını söylemesini istediler.
Çağın bu büyük hatibi, o zaman bağırarak dedi ki: “Siz ne ap¬tal insanlarsınız. Sizi çok yakından ilgilendiren hayati bir mesele : üzerindeki konuşmayı dinlemek istemiyor, ama eşeğin gölgesiyle 26 ilgileniyorsunuz…”

perikles konuştuğunda insanlar ” ne de güzel konuşuyor ” dedi ama demosten konuştuğunda insanlar “haydi yürüyelim !” diyerek coşkuyla zafere koştu .

KAYNAK:

FB7_genc

gurbet
Şubat 16th, 2011at6:38 am

çok güzelbir hikaye çok tşkrler:)

Yorumunuzu bırakın