Evrim devrimi-Darwin devrimi-Evrim cogito

Kitabın Adı: Evrim devrimi-Darwin devrimi

Kitabın yazarı: Evrim cogito

2009 yılını birkaç gün sonra geride bırakacağız. Bu yıla dair hatırlanması gereken yıldönümlerinin başında Charles Darwin’in doğumunun 200., Türlerin Kökeni’nin yayımlanışmın 150. yıldönümü olması geliyor. Zaten bundan dolayıdır ki 2009 yılı da Darwin Yılı ilan edilmişti tüm dünyada. Hatırlayacaksınız geçtiğimiz aylarda da, Tübitak dergisinin Darwin’li kapağı değiştirilmiş ve olay olmuştu. Bu konuyu burada bırakıp, 3 aylık Cogito dergisinin Darwin özel sayısına dönelim.

Darwin Devrimi: Evrim özel sayısında, Darwin’in yaşamı, çalışmaları ve insan ve yaşam üzerine düşünce dünyasına bıraktığı mirası üzerine yazılardan oluşuyor. Özel Darwin dosyasının birinci bölümü Darwin’in yaşamı ve yazışmalarından oluşuyor. Bilhassa Darwin’in binlerce mektubundan derlenen seçki onun hem çalışma şekline, hem yaşadıklarına, hem de kişiliğine dair önemli işaretleri barındırıyor. Darwin’in HMS Beagle gemisiyle seyahate çıktığı 1831’den, Türlerin Kökeni’nin yayımlandığı 1859’a kadarki dönemde kaleme aldığı bu mektuplar, hevesli ve çalışkan bu doğabilimcinin devrim niteliğindeki çalışmalarına başlarken, beş yıl süren ve sayısız canlı örneği topladığı seyahatten döndükten sonra kuramını oluştururken ve A. R. Wallace’m da benzer çalışmalarından haberdar olunca kitabını apar topar kaleme alırkenki heyecanına, çalışkanlığına ve mütevazı ve nazik yapısına ilk elden tanıklık sağlayan belgeler.

Dosyanın ikinci bölümü evrim kuramının temellerine, kuramın belli başlı kavramlarının doğal seçilim, uyarlanım, vs. ne tür süreçlere işaret ettiğine ışık tutan yazılardan derlenmiş.

İnanın veya inanmayın, ama yayınlandığı günden beri en çok çürütülmeye çalışılan kitap olarak bile ayrı bir öneme sahiptir Türlerin Kökeni. Kulaktan dolma bilgilerden hareket etmektense, bu özel sayı ile hem bu önemli kitabı, hem de bu büyük bilim adamını daha iyi anlamanın tam zamanı galiba. Uluslararası Darwin Yılı’nın da hakkını vermenin en güzel yolu olacaktır şüphesiz.

Yorumunuzu bırakın