Falaka – Ahmet Rasim

Falaka - Ahmet Rasim

Kitabın Adı:Falaka
Kitabın Yazarı:Ahmet Rasim
Kitabın Türü:Çocuk kitapları
Kitabın Yazılma Yılı:1954
Kitabın Yayınevi: Cem Yayınevi
Sayfa Sayısı:112 sayfa.
Kitabın Konusu: Ahmet Rasim‘in çocukluk günlerinin anlatıldığı bir anı kitabıdır. Genellikle okul ve öğretmen teması işlenmekte Cumhuriyet yıllarından önceki eğitim sistemi hakkında detaylı bilgiler anı biçiminde okuyucuya sunulmaktadır.

Cumhuriyetin kurulmasından önce, öğrenciler hem kendi okulunun hocasından, hem de başka okulun hocalarından korkarlardı. Bu hoca korkusu, diğer cin, peri, kurkularına benzemezdi.Kendisini itirazsız saydıran bir korkuydu bu.

Kitapta kendi ağzından okul anıları anlatılır. Ali bakkala gittiği anda Hoca ile karşılaşır ve hoca onu okula götürür bütün gününü burda geçiren ali eve geldiğinde annesine okula gittiğini söyler annesi bu duruma sevinmiştir bir kaç gün sonra okula başlar. Okulun ilk günleri ailer özel kıyafetler giydirir ona ve atın üzerine biner adeta bir şölen gibidir okula başladığında onu en ön mindere oturturlar bu 3 günlük misafir dönemi bittikten sonra ise en arkaya geçer .. Bir gün kalfa bahçede ona tokat atar ve eve geldiğinde yanağındaki kızarıklığı ailesi görür gözlerini açtığında karşısında hocayı görür ona birşeyler okuup üflemektedir. bu olaydan sonra evlerini değiştirler ve alide başka bir okula kayıt olur.. Bu okul daha şen dir .. Hocalarının lakabı pehlivandır.. Gerçekten pehlivan gibi kocamandır ve iyi niyetli bir hocadır.. Buradaki kalfada eski kalfa kadar sert değildir.. Hoca her gün erken çıkar ve kalfa öğrencileri ilahi çalıştırırdı..

Kitaptan yazı

Her gün okul oradan ev Oysa ben, önünden geçtiğim viranede oynayan çocukların arasında da olmak istiyordum. Bir gün o sokaktaki eğlencelerin yokluğu, insanı kahkahalarla eğlendiren o oyunların özlemiyle kendimden geçerek “Of patlayacağım.” diye bağırınca, beni sandık odasına tıktılar.

Okul evden daha eğlenceli id Ahmet’e göre hatta Pehlivan hoca ile birgün tüm okuldaki öğrencileri alıp pikniğe götürmüştü.
işte bu dönüş pek acıklıydı. Annemin geziye giderken hasta olmamak için dikkat etmem yönünde ettiği tembihler, yarı yarıya çıkmıştı. O gece sabaha kadar inlemişim. ”

Ahmetin komşu evlerinde yangın çıkar ve Ahmetlerde oradan taşınam zorunda kalırlar.. Bir gün Halasının kocası halasına öksüz yeğenine bakmadığı için içerler ve bunun sonucunda Ahmetler halasının konağındaki küçük bir eve yerleşirler ve Ahmette orada bir okula kaydolur buradaki hoca çok yaşlıdır.. Elinde et bile yoktur neredeyse.. Burada falakaya yatırlımış çocukları görür ve çok korkar okula gitmek istememektedir. Ailesi ısrarla onu tekrar okula gönderirler..

Kitaptan alıntı bir yazı daha..

Derse çalışma yönünden konakta da, okulda da çok istekliydim . Eniştem dahil çevremdeki herkes bu başarımdan kendine bir pay çıkarıyordu. Hele okulda kalfanın “Sana bir Mushaf-ı Şerif” alsınlar diyerek, bir üst dereceye çıktığımı bildirmesi, hevesimi iyice arttırıyordu. Eniştem bana el yazması bir Mushaf ile bir de beyaz bir divit hediye etti.
Başarılı olmak, beni dayaktan kurtarıyordu. Çünkü burada, genç, yaşlı, zengin, yoksul herkesin er geç bir gün gelip tabanlarının yükseleceğine kesin gözüyle bakılıyordu. Çünkü Hoca Hafız İsmail’in ünü bütün İstanbul’u sarmıştı. Falaka için, dışardan dahi çocuk getirildiği söyleniyordu.

Korkmuş gözlerimi her falaka olayında dört açar, olanı biteni izlerdim. Anladım ki, her falakaya yatış, bir değilmiş. Suçun türüne, büyüklüğüne, hocanın o günkü sinirine göreymiş.

Ağır türden dayak yiyenlerin çoğu, ayakları falakadan kurtulur kurtulmaz, yürüyemeyerek, kıçının üstünde , sürüne sürüne bahçeye kadar gider; oradaki musluk altında ağrılarını dindirirlerdi.
Bir de bütün okul öğrencisinin gözü önünde yenilen bir dayak türü vardı ki buna, “Divan dayağı” denirdi. Bütün bir okul öğrencisi önünde böyle onur kırıcı bir uygulamayla karşılaşmış olan bir çocuk, bir genç, acaba o okul ve o meydan hakkında bu dayaktan sonra ne düşünür? Orasını da siz düşünün.

Ada
Aralık 24th, 2009at9:51 am

Kitabı yıllar önce okumuştum .. Çok etkilenmiştim.. Güzel bir kitap

brfn
Ocak 14th, 2010at6:11 am

nihayet buldum

ceyda
Ocak 14th, 2010at6:30 am

kitabın özeti hiç güzel değil

irem
Şubat 1st, 2010at9:26 am

Falakayı yeni okudum bence harika bi kitapp

başak
Şubat 7th, 2010at8:17 am

ayrıca özeti kötü diyenlerede yuhh :S

admin
Şubat 7th, 2010at1:57 pm

Kitabın özeti güzel değil dersiniz ama sizin sevmediğiniz hikaye ola bilir saygı duyuyorum ama her hikaye güzeldir bunu bilin

seyithan
Şubat 13th, 2010at3:50 am

kitabın özetinde bir sürü yazım yanlışı olmuş birde hikayenin özeti yarıda bırakılmış gibi hiç beğenmedim.

seyithan
Şubat 13th, 2010at3:50 am

sana son derece katılıyorum

deniz
Şubat 18th, 2010at8:45 am

dogru aynen katılıyorum

merve
Şubat 26th, 2010at7:26 am

çok uzun ya kısaltamaz mısınız he yinede teşekkürler:d:d

şeyma yanık
Mart 1st, 2010at5:36 am

güzel mi desem çirkin mi ? ikisinin arasında kaldımmm resmen

alev
Mart 7th, 2010at1:48 am

bana göre bu kitap süper herkesin bu siteye girmesi ve bu tür kitapların okumasını tercih ederim:):):)

ARAFAT
Mart 10th, 2010at12:01 pm

ben bu kitabıokudum ve çok behendim herkesin okuması gerekir kırmızı kitaplar çok güzel

seda
Mart 15th, 2010at7:41 am

çok haklısın çok doğruuuuu

gül
Nisan 6th, 2010at11:08 am

süper bir kitab ben yeni okudum ama anladım süper kitap herkesşn okumasını tavsiye edrim arkadaşlar teşekkürler

büşra
Nisan 13th, 2010at7:22 am

yha Rasim’in bi öqretmeni warDı onun aDı neyDi komşusuyDu hatta

Z4F3R
Mayıs 3rd, 2010at10:19 am

Emege SaYgI

bir dost
Mayıs 6th, 2010at5:59 am

sLmmm bnnn bir dost ,) 1 2 3 başLıormmm xDD Lann bizm sınıftakii kara memet ( demet ) vee onunnn büzükteşiii obezzzzz nezoşşş xDD lann siz varyaa nee çakalsınzz lan namısszlarr xDD demet saa sesLeniormmmm .. serhatlaaa çıkarkenn nieeee mestla çıktınnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnn tüm türkiyeee snn ne … oLduqunu qörsnnn burdaaaaaa
hele nezoş snnnn iboyuuuuu nasl seviodn amaaaa z44444444444444444 xDDDDD
şmdideee fuat varmş duyduqumuaa qöreee böhöhöhöhöh xDDDDDDDDD
demet notlarının hepsi 1 kaşarlq edmektnnn notlarını düşürmüşsnnn xDDD bi matematq 70 oda elifdn kopya çekdnnnn xDDDDDDDDDDD ehuhuhuhuhuuhuhuhuhuhu

deniz
Mayıs 13th, 2010at12:18 pm

ya kitap özeti güzel ama performans ödewinde nasıl kullanılır bu özet yaa.. hocaya werirken özetin sonundaki ”orasınıda siz düşünün artık” mı yazıyıım yukarıdakiözetteki gibi saçma..madem özet yazıyosun tam yaz arkadşım..

çalışkan kız
Haziran 2nd, 2010at6:13 am

biz bu kitabı türkçe sınavı için okucaz nasıl bir kitap olduğunu daha bilmiyorum ve şu an çok sıkışğım çünkü sınav yarın 1 yada ikinci ders geri zakalılar

kitap okumak bir tutkudur.
Haziran 10th, 2010at6:23 am

Bu kitabın özetini yazan arkadaşıma teşekkür ediyorum.Falakayı ilk okuyuşumda bana garip gelmiştir amam zamanla okuya okuya kitabı sevmeye başladım.Arkadaşlar 10 yıl önce beyenmediğiniz bir kitabı beğenir, eskiden hayranı olduğunuz bir kitabıda yıllar sonra kötü bulabilirsiniz.Bir kitabı okumadan kenara atanlar vardır.Gerçek okuyucular hoşlarına gitmeyen bir kitaptan bile saygıyla söz ederler.İyi bir tarafı bulunmayacak kadar kötü bir kitap yoktur.Kitap okumayı bir alışkanlık haline getirmeliyiz…

bilgin
Haziran 10th, 2010at6:32 am

Sana çok katılıyorum.Bu kitabı kötü eleştirenler bence gerçek okuyucu değiller.

ayşenur
Haziran 13th, 2010at3:43 am

SİZE ÇOK KATILIYORUM.

hacer
Ağustos 14th, 2010at11:36 pm

ya ömer seyfettin ile ahmet rasimin falaka kitabı farklımı uffff şimdi bide ahmet rasimkinide mi yazıcam

Berre
Ekim 10th, 2010at6:19 am

bencee özet çok kısa we çok yazm yanlşı wr

MELEK KARADAĞ
Ekim 19th, 2010at5:56 am

çok mikemmel bir şey yani ahahahah=)=)=)=)

a_haskad
Ekim 19th, 2010at7:08 am

allahalla yiter ya yiter ya bu ne ya oku oku bitmedimi yaa

fatmanur
Kasım 11th, 2010at4:53 am

bence o zamana göre gayet güzel tasarlanmış bir kitap içinde kendimi ,kendi kişiligimi buldugum bölümler olduğu için sevdim içerigi ve akişıda güzel kitap okuma hastası biri olarak söylüyorum millet

irem
Kasım 19th, 2010at4:36 am

bence bu yazıların başı çok güzel ve özet olarak değerlendirilebilir ama kitaptan alınltılar çok hoşuma gitmedi ama genede güzel bir yazı olduğu kesin bence bu yazıyı kim yazmış çok merak ediyorum ??? siz neler düşünüyorsunuz ??? bu sitenin başka özetlerinede girin onlarada çok güzel inannın bana çok beğeniceksiniz bence güzel olmamış diyenler yanlış düşünüyor ::::::
ayrıca yazım yanlışı var diyen diyenlerde bir zamet herşeyi yangelip yatmakla düşünmesin ve kendileri düşünüp düzeltiversinler bunu unutmayın hauatta herşey yangelip yatmakla olmazzzzzzzz mutlaka herşeyin bir zorluğu bir çabası olması gerekir bu yazıyı okuyup destekleyenlere çokkkçokkççokk teşekkür ederim ::::::::::::::………………..

irem
Kasım 19th, 2010at4:37 am

güzelgüzelgüzel herşey muhteşem olcak diye bir şey yoktur .unutmayın kimse 4 4 lük değildir

ali
Kasım 25th, 2010at8:23 am

bence bu yazıların başı çok güzel ve özet olarak değerlendirilebilir ama kitaptan alınltılar çok hoşuma gitmedi ama genede güzel bir yazı olduğu kesin bence bu yazıyı kim yazmış çok merak ediyorum ??? siz neler düşünüyorsunuz ??? bu sitenin başka özetlerinede girin onlarada çok güzel inannın bana çok beğeniceksiniz bence güzel olmamış diyenler yanlış düşünüyor ::

ömer meriç tunca
Aralık 13th, 2010at1:56 am

ben falajayı okudum kitabı çok güzel özetide güzel ama tekistediğim falak nın sergisi olmalı bunu çok beyenirim.
aynı donkişot gibi olsun

clock 64
Aralık 18th, 2010at8:54 am

birazda kısa yapsaydınızya aklı oan kısa yapardı kısa oluncda bnde bu siteyi beğenirdim

prenses12
Aralık 20th, 2010at2:22 am

ayyy çok güzel öğretmenimiz bie bundan aldırdı şuan okuyorum 50. sayfasındayım ve sonunu çoooookkk merak ediyorumm… çok güzel bit kitapp!!!!!!

dLaraWinner
Şubat 7th, 2011at10:02 am

Bence çok güzel bir kitap ama burda yarı bırakılmış.Yoksa ben okudum çok güzel.Keşke burda yarım bırakılmasaymış daha iyi olabilirdi.Ama kimsenin hakkını almıyorum.Ginede çok teşekkür ederim.Kendi adıma 🙂

vccc
Şubat 7th, 2011at10:10 am

sonuna birşeyler uydur kafandan.Orasınıda siz düşününüde yaz

Nisa
Şubat 7th, 2011at10:14 am

Şey bence hiçte laf atmiin .Çokda güzel olmuş.Ben begendim.Hiç bir insan dört dörtlük olamaz diyeyim.Yazım yanlışı var diyenlerde.Ayıp yani.Adamlar zahmet vermişler.Kolaysa siz yazın ozaman.Ben emeğinize ellerinize sağlık diyorum.Beğenenlerede.Sevgilerimi gönderiyorum.Hepinize İyi Akşamlar.

gamze nur giray
Şubat 10th, 2011at6:30 am

bncee baya uzun özet değil tamamı mubarek

tolga
Şubat 12th, 2011at4:06 am

bncde bu kitap çok uzun ama çokta güze
l

osman
Şubat 13th, 2011at2:28 am

cok güzzzzeeellllll teşşşş ederim

PNAR
Şubat 20th, 2011at1:25 pm

haklısın

PNAR
Şubat 20th, 2011at1:26 pm

ceyda

PNAR
Şubat 20th, 2011at1:27 pm

kitabn özeti bna göre hiç güzel değil

ali
Şubat 20th, 2011at1:56 pm

bnce ole deme pınar

ali
Şubat 20th, 2011at1:57 pm

bnde ole düşünüodm okuyunca anladm gzl bi kitap olduğunu

PELİN Karahan
Mart 13th, 2011at6:24 am

bu kitap süper çocuklar ben bayılıyorum bu kitaba setteyken okudum çekimde yani

ferhat
Mart 13th, 2011at7:21 am

çok güzel herkese tşk

Ebru
Nisan 12th, 2011at6:27 am

Özet dedign byle olur .D Dğer stelerde sçma span öztler wardı :S

Zeynep Su
Nisan 12th, 2011at8:09 am

Çok Güzel yorum Bncede Çok güzel bir Kitap.. 5 Kez Okudum 😀

ece
Nisan 17th, 2011at3:55 am

ahmet rasim kralın çocuğunun yanında kalıp o çocuğun yüzünden dayak yemiyomuydu yha

baba
Mayıs 10th, 2011at6:20 am

susun be güzel kitap okumayı bilene

özel bayan
Mayıs 15th, 2011at1:36 am

lan dünya kaşo doldu a.q.. herkes duysun aga.. bizim sınıftaki selin önüne gelene verio.. 😛 çıktıı 28.çocuktn ayrılıp 3 dkka içinde doğanla çıktı..

su
Ağustos 26th, 2011at1:48 am

ewet katılıyoRm

nilay
Ekim 24th, 2011at11:07 am

arkadaşlar bu kitabı yeni okumaya başladım.kitabı çok begendim.size ayrıca dokuzuncu hariciye koğuşunu ve adı:aylin kitablarını okumanızı tavsiye ederim

samil
Kasım 10th, 2011at8:37 am

arkadaşlar benim falaka kitanın özetini cıkarmam lazım bu özet doğrumu yardımm

kaplan
Kasım 15th, 2011at12:03 pm

kitabı kim okuduysa özetini özetini yazsın buraya ozaman bu sayfada da çok bozuk anlatmışlar

kaplan
Kasım 15th, 2011at12:07 pm

çok kısa yha bazı yerlerini unutmuşlar bu yazıyı öğretmene gösterdim olmamış dedi notumu 45 verdi :(((((

kaplan
Kasım 15th, 2011at12:14 pm

hepsini yazcaz mı bunların yha

seyma
Kasım 17th, 2011at9:40 am

ben özet istemiştim ama resmen hikaye yazmış adam

seyma
Kasım 17th, 2011at9:45 am

Ben size katılmıyorum. Özet dediğin kısa olur bu ne yahu…>

gizem
Kasım 22nd, 2011at11:33 pm

kitapın kendisini okumak daha güzel

gizem
Kasım 22nd, 2011at11:36 pm

kitapın kendisini okumak daha güzeldir ama

efkan
Kasım 26th, 2011at9:13 am

bana falaka yap

melis
Aralık 5th, 2011at5:50 am

bence güzel ama sonu nerede ? ?????

melis
Aralık 5th, 2011at5:51 am

sonu da yazmamışsanız yuhhhhh :/

zeyno
Aralık 7th, 2011at4:44 am

bana göre bu kitap biraz sıkıcı ama ortalarında çok daha akıcı olmuş!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

nilay
Aralık 7th, 2011at5:08 am

bencedse sana katılıyorum melis

mahmut
Aralık 14th, 2011at12:07 pm

melis sonunuda sen yaz kitabı okuduysan yazarsın

nisanur
Aralık 20th, 2011at10:29 am

çok güzel kitaptı 2.ci baskısı varmı

merve
Aralık 20th, 2011at10:29 am

bakta niye soruyon

nisanur
Aralık 20th, 2011at10:30 am

halla halla=)

nisanur
Aralık 20th, 2011at10:35 am

ben de okudum hiç güzel degil

nisanur
Aralık 20th, 2011at10:37 am

hepsi güzel sen okumadın kesin yalandan yorum yap dur

nisanur
Aralık 20th, 2011at10:38 am

halla halla susla ben hiç birine katılmıyom

mevre
Aralık 20th, 2011at10:39 am

bi kesde yeterrrrrr s.e yani bisusda

merve
Aralık 20th, 2011at10:41 am

s.e yani ortayıda sendoldur

esra
Aralık 20th, 2011at11:59 am

adı üstüne özet

samet
Ocak 3rd, 2012at12:45 pm

bence kitap sıkıcı ama güzel özellikle80 inci sayfa

salih
Ocak 5th, 2012at1:17 pm

sonu ne bilen uzunca yazsabilir mi ?

burcu
Ocak 8th, 2012at6:09 am

bu bu hikayenin sonu böylemiiiiii yhaa?_?_

burcu
Ocak 8th, 2012at6:11 am

sonunu bilen varmı vara yazzın lütvnn yhaaaasaaa:)

GSLİ GENÇ
Ocak 8th, 2012at11:23 am

süper bir site elinize sağlık 🙂

berfin
Ocak 9th, 2012at8:51 am

sonu gecelerim kitabında bı kitap iki kısımdan oluşuyo ben kitabın özetini çıkarıyorumda ordanbiliyorum

ilkay
Ocak 25th, 2012at4:29 am

sonu nerde bu hikayenin ya bukadarda olmaz ki

sevilay
Ocak 28th, 2012at2:01 am

0541 2196 752
+
0546 9495496 bu numaraları ararsanız sizi çok memnun ederim

Sacmalık!
Şubat 7th, 2012at8:03 am

resmen kıtap yazmmışlar! özet bu kadr uzun mu olur! kitapta çk kısa! 112 syf =P

tarık
Şubat 10th, 2012at2:19 am

salaklar sonu neerede

su
Şubat 26th, 2012at8:34 am

sınav için gereklliydi ama çok uzunnnnnnnnn

elif
Şubat 26th, 2012at8:57 am

suya katılıyorum çok uzun özetten çok resmen kitap

elif
Şubat 26th, 2012at8:58 am

anafikir bile yok bune canım

hasret
Nisan 11th, 2012at8:12 am

çok uzun

hasret
Nisan 11th, 2012at8:12 am

çok uzun yani

ismail
Mayıs 6th, 2012at9:55 am

iyi olmasına güzel

berfinsude
Mayıs 14th, 2012at1:28 pm

malmısısınız dingiller krolar salakolar süt bebelerr

efsa
Ağustos 9th, 2012at12:24 am

kitabın aslını almassanız böile olur

ömer
Eylül 22nd, 2012at1:06 am

arkadaşlar bu kitabın bazı yerleri akıcı bazı yerleri çok sıkıcı bence

Adsız
Ekim 29th, 2012at9:13 am

Sonunda ne yazıyor? Onu da siz düşünün….

mina
Şubat 9th, 2013at2:06 pm

kitap güzel ama yarım bırakmışlar böyle olur mu yaa

akıllıbıdık
Nisan 11th, 2013at10:04 am

bunun sonunu getirsin birisi yhaaa

enes
Nisan 11th, 2013at11:32 am

çok uzun

mero
Nisan 16th, 2013at11:10 am

çok sıkıcı

izzet
Mayıs 7th, 2013at12:03 pm

iyi sevdim (aslında okumadım):D

misafir
Mayıs 29th, 2013at10:24 am

çok sıkıcı okumadım bile 😛

Eren
Ekim 27th, 2013at12:22 am

idare eder

almira
Şubat 5th, 2014at9:37 am

fena değil ama detaylı bir şekilde ve düzen halinde yazılırsa daha iyi olabilir

Ahmet Rasim
Nisan 12th, 2014at12:37 pm

Hepinize çok teşekkürler!..

derya
Nisan 15th, 2014at9:37 am

süperrrrrrrrrrrrrrrrr

ezgi
Nisan 15th, 2014at9:38 am

vayyyyy

yavuzalp
Nisan 17th, 2014at6:24 am

kitap kötü ama internet sayfası mükemmel

mamet
Mayıs 27th, 2014at11:05 am

slm knk bu kitapppp muhteşem

mamet
Mayıs 27th, 2014at11:05 am

yuuuuuhu

Yorumunuzu bırakın