Fatih-Harbiye – Peyami Safa

fatih-harbiye
Kitabın Adı:FATİH-HARBİYE
Kitabın Yazarı: Peyami SAFA
Kitabın Yazılma Yılı:1931
Kitabın Yayınevi: Ötüken Neşriyat
Kitabın Basım Yılı: 2000
Sayfa Sayısı:128
Kitabın Konusu: Peyami Safa, bu kitapta bir genç kızın hayatı üzerinden o dönemdeki Osmanlı kültüründeki Doğu Batı çatışmasını ve Batı kültürünün standart kültüre nasıl monte edilmeye çalışıldığını göstermektedir.

Kitabın Özeti:
Neriman on beş yaşında iken, annesinin ölümü üzerine, babası Faiz bey ve hizmetçileri Gülter’le birlikte Fatih’e taşınırlar. Neriman’ın lise arkadaşı Nezahet’in abisi Şinasi keman çalmaktadır ve ve bunu duyan Faiz bey onu eve davet etmeye başlar. Kendisi ney çalan Faiz bey, saz çalan kızı Neriman, Şinasi ve eve gelen diğer dostlarıyla, Türk aile geleneği olarak musiki çalıp şarkılar söyler, eğlenirlerdi. Bu gelip gitmeler esnasında Neriman ile Şinasi arasında bir yakınlaşma başlar ve Faiz bey de buna karşı çıkmaz.
Böylelikle başlayan ilişkileri yedi yıldır devam etmekte ve artık Faiz bey dahil bütün mahalle Şinasi’yi evin erkeği olarak görmekte, evleneceklerine kesin gözle bakmaktadır. Zaten daha önceden evlilik konusunda kesin karar kılmışlar, fakat Neriman zayıf olduğu için, doktro tavsiyesi ile bir süre daha beklemeyi uygun görmüşlerdir.
Çocukluğundan beri batı medeniyetine imrenen Neriman, son altı ay içinde Darülelhan’da tanıştığı, Harbiye’de yaşayan ve Şinasi’ye göre daha kibar ve garplı bir havası olan Macit beyden hoşlanmaya başlamıştır. Macit beyin bir gün kendisini Maksim salonuna davet etmesi üzerine Şinasi’yi başından savarak Harbiye’ye gider. Şinasi ise onu takip etmiş ve tek başına tranvaya bindiğini görmüştür. O gece eve geç gelen Neriman, babasına, en iyi arkadaşı olan Fahriyelerde olduğunu söyler.
Ertesi gün Şinasi Neriman’ın Macit’le olduğunu duyar ve Neriman açıklama yapmak zorunda kalır. Macit’in gelip kendisine yalvardığını söyler. Şinasi yapısı gereği yine sessiz kalır ve kendisinin tramvaya binerken yalnız olduğunu söylemez; ancak o günden sonra Neriman’ı aramaz olur, aralarında bir soğukluk başlar. Neriman Macit’le bu sırada yakınlaşır, ancak Şinasi kendisini tersledikçe maziyi hatırlar ve Şinasi için üzülmeye başlar.
Macit, Neriman’ı Perapalas’taki bir baloya davet eder. Maksim’den çok hoşanan ve hep böyle lüks ve medeni bir hayat düşleyen Neriman,bu bolaya gitmeyi de çok ister. Balo için geriye kalan dokuz günü saymaya başlar, fakat kendi istekleri yüzünden birçok borca giren, hatta Fatih’teki evi rehine koyan babasından tekrar bir tuvalet yaptırması için para istemesi çok zor olacaktır.
Neriman iki seçenek arasında kalmıştı. Birincisi Fatih, şark ve en önemlisi Şinasi; ikincisi ise Harbiye, garp ve Macit. Garp hayatı görünüşte güzeldi fakat Şinasi’yi bırakamazdı. Kendisi de dahil etrafındaki herkes şark kültürüyle yetişmişti. Şarklıları kediye benzetiyordu. Hep uyurlar, hiç çalışmazlar; garplılar ise köpek gibiydi. Hiç uyumaz, sürekli çalışırlardı.
Ertesi gün Şinasi ile yeniden barışmak ümidiyle Darülelhan’a gider. Fakat Şinasi’nin kendisine söylediği kırıcı bir söz üzerine arada bir geçirdiği sinir krizi nöbetlerinden birini daha geçirir ve bayılır. Şinasi onu önce eczaneye sonra da eve götürür. Evde, aralarının iyice açıldığını hisseden Faiz bey, Şinasi’ye acele etmeleri gerektiğini, yoksa daha kötü şeylerin olabileceğini söyler. Sabah meseleyi kızına da açar. Neriman toparlanmak için birkaç ay izin ister. Ayrıca babasına balo konusunu da sorar ve Faizbey, Şinasi ile gideceği sürece izin vereceğini ve yeni bir tuvalet yaptırması için de parayı bulacağını söyler.
Neriman o gün yine Şinasi’nin yanına gider. Şinasi, akşam Feritlere gideceğini, oraya gelmesini söyler. Şinasi ayrıldıktan sonra Neriman tuvalet için kumaşlara bakmaya, oradan da dayısının kızlarının yanına gider. Kızlar Neriman’a Rus komşularının başından geçenleri anlatırlar. Komşularının genç ve güzel bir kızı varmış ve bu kız Rus bir gitariste aşıkmış, ancak genç fakir olduğu için kızı balolara ve partilere götüremiyormuş. Kız da zengin bir Rum’a kaçmış. Sonradan güzelliklerin parada olmadığını, lüks hayatın saadet getirmediğini anlamış ve Rus gitariste geri dönüp kendisini affetmesi için yalvarmış. Oğlan kızı affetmeyince kız da intihar etmiş.
Neriman bu hikayenin kendisininkine çok benzediğini fark eder. Oradan çıkıp eve dönerken tramvayda Macit’e rastlar. Onun her zamankinden daha sahte olduğunu ve yapmacık davrandığını düşünmeye başlar.
Eve döndüğünde Gülter’den başkası yoktur. Gülter ona, bugün Faiz beyin senetçileri gezdiğini ve para bulamadığını, eve geldiğinde çok perişan bir durumda olduğunu, ellerinin titrediğini anlatır. Neriman da çok üzülür ve balodan vazgeçtiğini söyler. Sonra Feritlere giderler. Orada sanki planlanmış birşey gibi herkes Neriman’ın üzerine gider ve şark hayatının güzelliklerinden bahseder. Neriman yine sinir krizi geçirir. Kendine geldikten sonra babasına zaten baloyo gitmekten vazgeçtiğini söyler. Sonra evdekilere ut ister ve bir saat saz yaparlar.
Eve dönerken babasına artık tuvalet alması için para gerekmediğini ve Şinasi’yle bir an önce evlenmek istediğini söyler.

Kitabın Anafikri: Dışarıdan güzel gibi görünen bir yaşam tarzı, aslında içine girdiğimizde bizi o kadar da mutlu etmeyebilir. Saadet lükste değil, birlikte olduğumuz kişilerde, çevremizdedir.
Kitabın Kahramanları:
NERİMAN : Romanın baş kahramanıdır. Ne istediğini tam olarak bilmeyen ,Avrupai hayata özenen bir kızdır.

ŞİNASİ : Neriman’ın evleneceği insandır. Neriman’da ki değişikliklerin farkındadır ama yapısı gereği sakin bir insan olduğundan dolayı çoğu şeyi sükutla karşılar.

FAİZ BEY : Neriman’ın babasıdır. Kızındaki değişikliğe bir anlam veremez ama herşeye rağmen kızının mutluluğunu isteyen iyi bir babadır.

MACİT : Neriman’nın erkek arkadaşıdır. Neriman’ı öz değerlerinden uzaklaştırmasında önemli bir rolü vardır.

GÜLTER : Nerimanların evlerindeki emektar yadımcıdır.

FAHRİYE : Neriman’ın arkadaşı.

NEZAHAT : Şinasi’nin kız kardeşi.

FERİT : Şinasi’nin arkadaşı
Kitabın Yorumu: Fatih ve Harbiye…Birisinde batı hayranlığı içinde, hareketli; diğerinde hayatından memnun, mütevazi bir hayat…Ve bu iki semtin arasında kimlik mücadelesi veren genç bir kızın öyküsü…
Kitap, doğu-batı ayrımında güzel bir noktaya değinmiş; lüks içinde bir hayatın mutluluk getiremeyebileceğini anlatmıştır. Ancak tüm bu kıyaslamaları yaparken biraz taraf tutulduğu da gözlemlenebiliyor.Yazar, insan piskoloji çözümlemelerini iyi anlatmış.

fatih
Ekim 9th, 2008at8:50 am

çok güzel bi kitap herkese tawsiye ediyorum.

cemre
Ekim 21st, 2008at9:42 am

bnm cok işime yaradı cok thanksssssssssssssssss

gülnaz
Ekim 23rd, 2008at8:13 am

güzel benim de cok işime yaradı

ecem
Ekim 27th, 2008at5:22 am

ben fatih harbiyenin kitaplarını arıom ama bana başka bişey çıko

recep ivedik
Ekim 27th, 2008at5:23 am

bu gidap cok guzel mi acebe sizce nazıl bi katap bu

feyzullah cindoruk
Kasım 8th, 2008at9:53 am

çok güzel bir kitapta bildik şeyler ya doğu batı 😛 ne yani ben doğu da yasıyorum batının tarzına hiç bir zaman özenmedim özenmeyede g erek yok zaten her bölgenin ayrı kültürü var hepsinin bilinmesi insana ayrı bir zenginlik katar ayrıca bizim kültürümüz bizim oldugu için en iyisi olmamalı her kültürde yanlış şeyler var … qaliba tam anlatamadım neyse kendimi fazla zorlamayayım :D:D

HACER
Kasım 8th, 2008at12:11 pm

güzel bir kitap.Peyami Safa nın kitabı olduğu için tahmin etmiştim zaten güzel bi kitap olduğunu.zevkle okudum.herkese tavsiye ederim:)))

ALİ
Kasım 12th, 2008at10:50 am

ben peyami safanın bütün romanlarını seviyorum dokuzuncu hariciye koğuşunu okudum mükemmeldi inşallah fatih harbiyeyide bitiricem yorumumu gine yazacağıum…..

melike
Kasım 13th, 2008at10:26 am

çok güzel bir kitap bence bunun 2.baskısı yokmu

HAYDAR
Kasım 18th, 2008at1:35 pm

çok güzel kitap ama ağır oldugundan bişey anlamadım

gamze
Kasım 19th, 2008at9:39 am

slm ben bu kitapı okudum ama çok güzel kitap ok

büşra
Kasım 19th, 2008at9:40 am

slm ben fatih kitabı güzel

MaRihuAna
Kasım 19th, 2008at1:00 pm

DoKuZuNcu HariCiye koĞu$u MaNyaK ßi$i HerKeze TAws!ye EderİMm

MiCrO cYx
Kasım 20th, 2008at1:52 pm

çok gözel bir kitap bence because my favoritte book.private deustch blume plus minus zwei.
SeWgİLErİmLe ‘MiCrO CyX’THE GRAFFITI CREATOR!!!

byefsane444
Kasım 21st, 2008at3:59 am

arkadaslar bu kıtapı okumadım ama sıtedekı ozetlerıne baktım hos bir kitap kitapın bas kahramanı NERİMAN’ın yaptıgı cok kotu bır seydır cunku Her yorenın ayrı bır gelenegı gorenegı vardır bu kıtapta sunu farkettım BATININ TEKNİĞİNİ ALABİLİRİZ AMA KÜLTÜRÜNÜ ASLA!!!!…. Teşekkür ederim iyi günler

qübraa
Aralık 4th, 2008at2:06 am

coq güqzel bi kitap saolun işime yaradıı…..xd

gora
Aralık 11th, 2008at4:39 am

kitap süper okumamanızı tercih ederim!!!!! 🙁

gora
Aralık 11th, 2008at4:39 am

bu bir sakaydı kitap çok güsel

salım
Aralık 12th, 2008at8:52 am

bana bu kıtabı para werseler okutamazlatdı ama ısın ıcınde fınale + 10 puan olunca mecbur kaldık okuduk ınceledık ama bı ıse yaramaz …. vakıt kaybıı..

hilal
Aralık 15th, 2008at1:18 pm

bn bu kitabı beğenerek okudum çok güzel

gülnaz
Aralık 15th, 2008at1:59 pm

özür dilerim kitap çoooook güzelmiş teşekkürleeer

FURKAN
Aralık 16th, 2008at3:16 pm

OKUDUM AMA ANLAMADIM ;D

ebru
Aralık 17th, 2008at4:58 am

ben peyami safanın bir kaç kitabını da okumuştum,bunu da okudum.peyami safanın üslubunu sevmediğimden kitabıda pek severek okumadım.bir kere dilil ağırdı,yabancı kelimeler çoktu özellikle farsça.ama yazılıda sorumlu olunca iş başa düştü.ço güzel olmasada idare ediyo kitap…ha bu arada okurken yanınızda etimoloji sözlüğü bulundurmayı sakın unutmayın,yoksa romanı anlamazsınız!!!!!

gülsümm
Aralık 17th, 2008at2:31 pm

güsel bi özetti. çoookk işime yaradı…

gülsümm
Aralık 17th, 2008at2:32 pm

güsel bi özetti.çookk işime yaradı…

ebruli
Aralık 18th, 2008at4:13 am

arkadaşlar ben de bu kitaptan yazılıda sorumlu tutulacağim ve öğretmenimiz önmemli bir bilgi verdi…fatih harbiye TEZLİ bir romandır.yani yazar belli bir düşünceyi benimser,taraf tutar yani…bu kitapta da peyami safanın şarklı,doğulu tarafı benimsediği açıkça ortadadır…..kolay gelsinnn:::)

saymin
Aralık 25th, 2008at5:45 am

bence harikaa biii kitaap burdan rahmetli peyami sefayaa thansssss yane bence okuuun cook ama cook guseeel:D:D

BeaTBoXeR
Aralık 29th, 2008at12:51 pm

kitabı okumadım yarın sınaw war özetini okuroum ama kitabın konusunu biliorum güzel bi kitap 😀

htcky
Ocak 4th, 2009at10:20 am

bu adamı sewim yha ((:

aysuuu
Ocak 5th, 2009at11:50 am

çok sıkıcı gibi ama edebiyat yazılım için iyi olduuu :D:D teseqqrler buraya koyanaa

yasemin
Ocak 6th, 2009at2:11 pm

benimde çok işime yaradı walla çok saol un :D:D

saraycıklı
Ocak 14th, 2009at10:55 am

wallla çok saolun tşkkkk çok işime yaradı..

emir_colu
Ocak 23rd, 2009at3:25 pm

kitap güzel. zaten ben de yeni türk sınavı için araştırıyordum. ama okunacak kitaplardan biri gerçekten…

OsuleO
Şubat 2nd, 2009at11:46 am

böyle özetine bakıp konuşmak kolay tabii… bide kitabı okuyun o zamn görim sizi…

deyyan
Şubat 4th, 2009at6:14 am

eh idare

bahar
Şubat 4th, 2009at9:00 am

bu kitap tam topluluğumuza uyan gerçek birkitaptır.çünkü şu anda bulunduğumuz durum tam anlamıyla anlatmaktadır.

tüçeee
Şubat 7th, 2009at6:10 pm

kitapı okunadım ama bu iletilerden dolayıı okucm 😀

tüçeee
Şubat 7th, 2009at6:12 pm

size bi kitap tavsiye ediim agatha christie’nin acı kahve polisiye cinayet romanı sevenlere duyrulur:)

veso
Şubat 12th, 2009at4:42 am

kitap gerçek ten güzel ama biraz agır anlamak için birden fazla okumak gerek

zikobarobar
Şubat 14th, 2009at5:53 am

bu kitapı 128 sayfada okudum valla ama çok begemdim 19 basım kadar okudum çok begendim ama bu kitapı edebiyat gibi var çok begendim tbrk ederim diom

zikobarobar
Şubat 14th, 2009at5:55 am

pardon şu bir kelime yanlış yazmıştım olsun begemdim demek yazmıştım yanlış oldu yanlış anlamayınız diom çok begendim diorummmmmmmm

mustf882
Şubat 17th, 2009at9:09 am

herseye ragmen basarılı bır eser gunumuz genclıgının boyle romanlara ihtiyacı var

tuqbaa
Şubat 18th, 2009at2:52 pm

çhooq tşkLer yhff 😀 fena yaradı…

RqN__
Şubat 22nd, 2009at11:08 am

ya bi sitede çocukluk arkadaşı nerimanla şinasi burda öyle değil.. 🙁 Hangisine inanıcaz :S

HASANARAS
Şubat 25th, 2009at12:23 pm

KİTABI OKURDUMYA WAKTİM OLMADI ONUN İÇİN BU SİTEYE BAS WRUDUM

BURAYA NOT YAZANLAR ICIN SOLUOM BENCE SIZDE OKUMADINIZ ARKADSIN OZETI GAYET IIDI YAYINDA WE YAPIMDA EMEGI GECEN HERKESE TESEKKURLER;D

leyla
Şubat 25th, 2009at3:31 pm

PEYAMİ SAFA NIN DİĞER KİTAPLARI OLDUĞU GİBİ BU KİTABIDA ÇOK GÜZELDİ

ozan
Mart 7th, 2009at4:07 am

Gusel Kıtap emme Sıkıo ınsanı

dilek
Mart 12th, 2009at12:11 pm

ya salak mısınız ben billur köşkü istedim sizde başka özeti yazmışsınız

hale
Mart 18th, 2009at2:11 pm

ÇOK GÜZEL BİR KİTAP BENCE HERKEZ OKUSUN SEVEREK OKUDUĞUM İLK KİTAP:D

tatlicadi
Mart 23rd, 2009at3:56 pm

gercekten cook güzell bi kitap…okuyun arkiler kitap okumak cook güzel…

F(e)N(e)R(l)İ
Mart 24th, 2009at10:43 am

BENCE BU KİTAP AŞIRI DERECEDE PSİKOLOJİK BİR KİTAP EĞER SİZDE BENİM GİBİ 15 YAŞINDAYSANIZ BU KİTABI ANLAMAIZ İMKANSIZ İÇİNDE BİLİNMEYEN AŞIRI DERECE SÖZ VE SZÖ GURUPLARI VAR

ŞAMPİYON
Mart 24th, 2009at10:46 am

SİZE BİR SORUM VAR!!! BU KİTABIN TEMASI NEDİR???? EĞER BİLEN VARSA ACİLEN CEVAP YAZSIN ÇÜNKÜ YARINNNN EDEBİYATTAN SIIVVAR HEMDE BU KİTAPLA İLGİLİ OFFFFF!!!!”^++%&&/(/())==??

ebru
Mart 26th, 2009at10:35 am

çoq gzl bir kitap özellikle gençlerin okuması gereken bir kitap.

nalan
Mart 27th, 2009at5:51 am

bence güzel bir kitap ama sonunun böyle bitmesini (yani nerimanın bir hikaye duyup hemen bundan vazgeçmesi) beklemezdim ama yinede güzel bir eser okunmasını tavsiye ederim

gamze
Mart 28th, 2009at12:56 pm

bence kitapla özetin alakası yok ben kitabı okudum şinasi keman değil kemençe calıyor ayrıca şinasi ile neriman lise arkadası şinasinin kardesi degil

ceren
Nisan 5th, 2009at7:46 am

ya şimdi bu özet çok güzel olmuş ama bu kitabın şöyle 15 sayfalık bi özeti yokmu çünkü hoca 15 sayfalık özet istiyor lütfen çok rica ederim:(

ali
Nisan 8th, 2009at2:49 am

nalet olsunki benimde yıllık ödevim;:((((((((((((((((((((

fatih.....
Nisan 15th, 2009at3:37 pm

bence de çok güzel bir kitap benimde işime yaradı doğrusu herkese tavsiye ederim

commanchero
Mayıs 7th, 2009at8:04 am

berbat gitap sıkıyo insanı yardırdım bitirene kadar ıyyy..

muhammed
Mayıs 11th, 2009at9:44 am

diğer sitelerden daha iyi yorumlamış gayet iyi

serjan
Mayıs 11th, 2009at9:51 am

ya bu Nerima az yanar döner deilmiş ya dur bi dvamını okuad ckrdek alıyım oyle dvm etcem hycanlı
MACİİTT boyun posun devrilsn emii

eren
Mayıs 29th, 2009at10:45 pm

cok manyak roman saf ve aşıksanız 😛

alper
Mayıs 31st, 2009at6:18 pm

iğrenc ve sıkıcı bi kitap… ne verseler okumazdım ama işin ucunda not oldugu için mecburen okumak zorunda kaldım….

hk!!!
Haziran 1st, 2009at9:15 am

özet gsl yorumlar süper. e yazılıda da çıkcak.. bn de okucam inş…çok thnx bu arada.xD

betül
Ekim 16th, 2009at12:13 pm

güzel bir kitab gençliğe iii bir yol gösteriyor ayrıca diğer sitelerden çok daha ii yorumlanmış

samilican
Ekim 18th, 2009at2:41 am

okuyun ve türklükle gurur duyun lütfen okuyun…

rüzgar
Ekim 26th, 2009at3:24 pm

bence gayet güzel anlatmışın ve çok haklısın batıdaki insanların mükemmel bi hayat yaşadıkları asla söylenemez bu kitabda tamamen böle anlatıyor ama malesef 100 temel içerisinde var ve bende bi lise öğrencisi olduğum için öğretmenlerimiz okutuyor….

NaTaLi
Kasım 9th, 2009at7:08 am

bu nasıl bir kitap anlayamadım şahsen… yha kitapta 128 sayfa boyunca Neriman’ın bloya qtmk istmsi yzyo yha…yok şinasinin parmakları qüzel deilmiş macit inki törpülüymüş fln yha…bide 55 – 99 – 100. sayfalarını acn ne yzyo.. artk ne manadaysa..?? *9.hariciye koğuşu*cok guzelmiş….

sare
Kasım 13th, 2009at11:14 pm

kitap güzel ama özet kötüüü

sevval
Kasım 29th, 2009at4:49 am

kitap guzel cok ısıme yaradı

salih
Aralık 3rd, 2009at11:26 am

ben okudum gerçekten güzel bir kitap

merve says
Aralık 17th, 2009at9:44 am

çok güzel bir kitapmış benimde dönem ödevim ..

asdfghhh
Aralık 21st, 2009at1:41 pm

bncede abi , bende 15 yasındayım ve okumakta zorluqu asırı derecede çekiyorum. çokk anlamını biLmediğim söz ve söz grupları warr… …

turgut
Ocak 25th, 2010at2:01 pm

teması paranın saaded ve sevginin yerini sadece kısa bir süre icin doldurabilirmis gibi gozukmesı ama boyle biseyın olmasını imkansız oldugunu anlamaktır

Ss-*
Nisan 27th, 2010at9:45 am

hoca sadece kitabı okuyanların yapabileceği sorular sorcam dedi ama bakalım napcaz inş. burda okuduğum yeter 😀

Ss-*
Nisan 27th, 2010at9:46 am

tema en fazla 3-4 kelime olur maşallah ana fikiri döktürmüşün 😀

aybike
Mart 17th, 2011at7:49 am

Bizm Edebiyat hocası 5 kitap verdi bu da dahil bnde kahhramanlarını konusunu burdn yazıyrm

EYLÜL

MAİ VE SİYAH

FATİH-HARBİYE

ACIMAK

KİRALIK KONAK

en güzeli eylül benncee

Deryaaa
Mart 20th, 2011at9:09 am

bu kitabın dil anlatım özelliği nedir acil yardım

eren
Mayıs 28th, 2011at11:32 am

valla çok güzel bir kitap hem yaşımda 12 anlayabiliyorum kitabı hem türkçe öğretmenimiz bu kitaptan bizi sınav yapıcak

ZEVKSUYU
Kasım 8th, 2011at3:28 am

amkk

cİMBOMLU Çojukkk
Kasım 13th, 2011at7:46 am

gel yVRUM SELE BERABER 100 sayfalık özet yapalım istersen 1000 olur

ZEVKSUYU
Kasım 15th, 2011at10:30 am

am am am 🙂

zAzA
Aralık 8th, 2011at10:29 am

bence cok qüsel bi kitap

enes
Nisan 7th, 2012at5:04 am

bu kitap çok hoşuma gitti bencede süper yorumlar da süper çoook güzel olmuş süüüüüüüüüüüüppppppeeeeeeerrr 🙂
🙂 🙂

neslihan
Kasım 18th, 2013at2:04 am

1. Filmle çok alakasız
2.yorumunuz berbat ve son olarak nerimanın macitden ayrılıp şinasiye dönmes büyük bir manyaklık ne biçim bir kitap bu aklım şaştı biri şu nerimana akıl versin

beyza
Kasım 18th, 2013at2:06 am

Nesliye aynen katılıyorum

neslihan
Kasım 18th, 2013at2:09 am

1.filmle hiç alakası yok
2.yorumlarınız berbat ötesi bişey
3.biri nerimana akıl versin

Yorumunuzu bırakın