FD7- FERİDUN DUZAGAÇ

TÜRK ROCK

FD7

FERİDUN DUZAGAÇ

İREM RECORDS

Şarkı yazarlarımız arasında söylediklerine zevk ve merakla kulak verilecek birkaç isimden biri Feridun Düzağaç. Yıllar önce büyük üstat Yalçın Tura ile yaptığım bir röportaj esnasında, ustanın söylediği ‘Bir milletin müziği bestecilerinin sırtında yükselir’ sözünü bir kenara kaydetmiş, gel zaman git zaman, sözün kapsamını haddim olmayarak biraz daha genişletip besteciye şarkı yazarını da eklemiştim. Düzağaç, dille ve hikâyeyle ilişkisini hep belirli bir çizginin üzerinde tutmayı becermiş, ileriye dönük etkileri olacak, bu tip bir şarkı yazarı.

Albümünün adından da anlaşılacağı gibi artık uzun sayılabilecek müzik yolculuğunda, oturmuş bir tavrın ve müzikalitenin taşıyıcısı olarak yoluna devam ediyor Feridun. Bu açıdan yaklaşıldığında “FD7”, hem biçim hem de içerik açısından geçmiş Düzağaç işlerinden çok ayrı düşmeyen bir çalışma. Zaten ben de, konu şarkı yazarlarının müziği olunca, bu formatın hemen bütün dinleyicileri gibi, müzikal tavırlardan çok neler söylenildiğiyle ilgiliyim. Ve Feridun bu albümde de en popüler teması ‘aşk’m altından girip üstünden çıkıyor dersem sanırım abartmış olmam.
Albümü dinleyince, aşkın monoblok bir kavram olmadığını, pek çok farklı yüzü ve tezahürü olduğunu bir kez daha ve Feridun’un gözleriyle görüyorsunuz. Açılışı yapan ‘Ağır Ağır’da, Düzağaç’ gayet iyi bir analizcisi olduğu futboldan alınma metaforlar ya da ‘Bir Varmış Bir Yokmuş’taki ağrılı ‘unutulamayan âşık’ meselesi, sanatçının incelikli yaklaşımını bütün güzelliğiyle gözler önüne seriyor.

Düzağaç diskografisinin içindeki yerini sorgulamak gerekirse, ne en tepede, ne de en geride yer alacak bir albüm “FD7”. Dinlenildikçe sevilecek, sevildikçe dinlenecek bir albüm olduğunu şimdiden söyleyebilirim.

DÜZELTME ve ÖZÜR: Geçen hafta İstanbul dışındaki yoğun programım yüzünden bu sayfayı Blue Jean Dergisi çalışanı arkadaşlarım hazırladı. Bu esnada sevgili Tanju Aşanel’in albümü, bir hafta öncesinde benim tanıtmış olmama rağmen gözden kaçarak ikinci kez tanıtıldı. Bu aksaklık yüzünden sizlerden, albümün ikinci kez tanıtımı esnasında, konuk sanatçıların solist gibi algılanmasına yol açan maddi hata yüzünden de çalışma arkadaşlarım adına hem sizler hem de Aşanel’den özür diliyorum.

Haftanın albümleri
Kutlu ÖZMAKİNACI
Hürriyet Müzik

Yorumunuzu bırakın