Futbolun Şifreleri-Simon Kuper,Stefan Szymanski

futbolun_sifreleri


Kitabın Adı:Futbolun Şifreleri
Kitabın Yazarı:Simon Kuper,Stefan Szymanski
Kitabın basım yılı:08 – 2010
Kitabın Yayınevi: İthaki Yayınları
Kitabın sayfa sayısı: 408 sayfa


Kitap tanıtım yazısı:

Mevsim Dünya Kupası mevsimi. Yine favorilerin hayal kırıklığı yarattığı, kimi takımların sürpriz yaptığı bir turnuvamn ortasındayız. Grup maçları tamamlandı, artık ikinci turlar ile beraber finale doğru gerilimli yolculuğun başındayız. Sizce kim şampiyon olacak? Brezilya, Almanya, İtalya’nın yanında Maradona-Messi ikilisi sayesinde de sıklıkla Arjantin ismi geçiyor. Peki hiç düşündünüz mü eleme maçlarında neredeyse gol bile yememesine rağmen, neden İngiltere grup maçlarından ikinci tura zorlukla çıktı. Kuper ve Szymanski’nin kitabını okuduğumuz anda bunun çok sürpriz olmadığım, hatta kupayı İngiltere’nin alamayacağını şimdiden söyleyebiliyorsunuz. Futbol oynadığını bile bilmediğimiz ve futbola “soccer” diyen bir ülke nasıl oldu da İngiltere’nin bulunduğu grubu lider olarak bitirdi? Amerika’da Afrika kökenli ve Hispaniklerin futbolu nasıl değiştirdiğinin bir işareti bu durum aslında. Peki Afrika takımları ne zaman büyük atılımı gerçekleştirecek
ve kupanın sahibi olacaklar? Belki de çok yakında…

Liglerde de durum farklı değil. Milyon dolar borcu olan şirketler bir ay içinde batarken yıllardır borç batağında olan futbol takımları nasıl hâlâ şampiyonluğa oynayabiliyor? Futbol gerçekten kârlı bir iş midir? İyi futbolcular iyi teknik direktör olur mu? Premier Lig mi La Liga mı daha iyi? Pahalı takım için | başan garanti mi?

Kuper ve Szymanski bunların bütün cevaplarım Futbolun Şifreleri isimli kitaplarında veriyor. Takımları rezil eden yanlış transferler, birden parlayan yıldızlar, futboldan anlamayan hocalar, polemik ustası yöneticiler, futbol dehası gizli kahramanlar ve bütün dünyayı etkisi altına alan topun büyüsü. Futbol asla sadece futbol değildir sözünü bir atasözü gibi beynimize kazıyan Kuper’e bu kez İstanbul’da tanıştığı ekonomist Szymanski eşlik ediyor ve olağanüstü bir futbol kitabına imza atıyorlar. Ayrıca, dünyayı kasıp kavuran Soccernomics Türkiye’yi ilgilendiren bir röportajla okuru karşılıyor.

Yorumunuzu bırakın