Gece Sesleri Ayşe Kulin

ayse_kulin_gecesesleri
Kitabın Adı:Gece Sesleri
Kitabın Yazarı:Ayşe Kulin
Kitabın Yazılma Yılı: Temmuz2004
Kitabın Yayınevi: Remzi Kitapevi,İstanbul,
Kitabın Basım Yılı: 2009
Sayfa Sayısı:256 sayfa
Kitabın Konusu: Roman sosyal bir romandır. İnsan ilişkilerini,anne-kız çatışmalarını,bir ailenin geçmişini anlatmaktadır.
Romanın planı:
a) Esere giriş havaalanını ve çevreyi betimleyerek başlıyor. Bulunduğu ortamı anlatarak konuya giriş yapıyor.
b) Ana olguya Ziynet’in geçmişi anlatması ve Ayda’yla Ziynetin karşılaşmasıyla giriliyor. Ziynet ile Yusuf arasında başlayan ilişki ana olgunun başlamasıdır.
c) Eserdeki ana düğüm Yağız’ın fabrikadaki olayları karıştırması ve aile’nin karışmasıdır.
d) Ayda annesi’nin günlüğünü okuyarak Ziynet hakkındaki gerçekleri öğreniyor,annesinin onu ne kadar sevdiğini anlıyor. Diğer bir tarafta ise Ziynet Yağız’ın onun çocuğu olduğunu anlıyor. Sonucunda Ayda tüm gerçekleri öğrenmesine rağmen annesini kaybediyor.


Kitabın Özeti:
Ayda annesinin hastanede olduğunu öğrenip seminerde olduğu Erzurum’dan İstanbul’a gelir. Kötü hava şartları nedeniyle bir türlü kızına ulaşamaz. Daha sonra hastanede Ziynet Dadıyla karşılaşan Ayda oturup konuşurlar. Ayda’nın annesi beyin ameliyatı olur. Eve dinlenmeye giden Ayda bir türlü kızına ulaşamaz ve meraklanmaktadır. Bir zamanlar annesi ile yaşadığı anne-kız problemlerini şimdi kendi kızıyla yaşamaktadır.
Yusuf yeni yetme bir genç iken kötü yola sapmasın diye Ziynetle birlikte olmasını söylüyorlar. Bunun üzerine genç kız olan Ziynetle Yusuf birlikte olmaya başlıyor. Belli bir zaman sonra hamile kalan Ziynet çocuğunu doğuruyor. Ancak her şeyi yöneten Sultan hanım çocuğun öldüğünü söylüyor. Bu sırada yeni doğan Nedim bebeğe süt annelik yapıyor. Yılarca Nedimi büyüten Ziynet onun can yoldaşı oluyor. Yıllar sonra Nedim Bey evleniyor. Evlendiği hanım olan Rengigül’ün başından bir evlilik daha geçmiştir ve bir kızı vardır o da Ayda’dır. Nedim Bey ve Bozova’da bulunan konaktaki hanımlar Ayda’yı çok severler. Ayda Nedim beyi babası yerine koyar. Hatta 70’li yılarda olaylara karışan Ayda’yı siyasi itibarını tehlikeye atarak karakoldan kurtarıyor.
Belli bir zaman sonra ortaya çıkan Yağız adlı genç ailenin malı olan un fabrikasında işe başlıyor ve Sultan Hanım’ın isteği ile fabrikada yükseliyor. Daha sonra yaptığı numaralarla Yusuf Bey ve Nedim Beyi birbirine düşürüyor bu sırada siyasetle ilgilenen Nedim Beyin babası Kerami Beyinde siyasi itibarını bozuyor. Ziynet Dadı Yağızı hiçbir zaman sevemiyor. Bu olayların bazılarını Ayda’ya anlatırken Ziynet Dadı sık sık can yoldaşı olan Satı’yı anarak Sultan Hanım’dan bahsediyor. Satı ile Sultan hanım can yoldaşlarıydı ancak Satı evlerinde kahya olarak görevliydi. Bu sıralarda Ayda yanlışlıkla annesinin günlüklerini ele geçiriyor. Günlüğünde onunda bir zamanlar siyasi olaylara karıştığını ve tıpkı Ayda gibi ailesinin karşı çıktığı bir evlilik yaptığını öğreniyor. Ayda daima annesinin güzelliğini kıskanıyordu. Ancak son zamanlarda annesini depresyonik hali ve ilgisizliği aralarını gitgide açmıştı. Annesinin bir başka günlüğünde ise Nedim bey ile Ziynet Dadının ilişkisini anlatıyor. Bunu öğrenen Ayda çok şaşırıyor. Nedim Babasının ziynet’in yanında rahatladığını tüm dertlerini ona anlattığını öğrenen Ayda annesinin Ziyneti hiç sevmemesine hak veriyor.
Ertesi gün hastaneye giden Ayda annesinin bir kanama daha geçirerek hayata gözlerini yumduğunu öğreniyor bu sıralarda Ziynet’te kendi evinde iyice yaşlanmış olan Yusuf’u ağırlıyor ve Yusuf hayatının en büyük sırrını açıklıyor. SAtı’nın ölmek üzereyken söylemişti bu sırrı Yusuf’a. Aslında hep nefret ettiği ve bir türlü ısınamadığı Yağız’ın ikisinin çocuğu olduğunu öğreniyor.

Kitaptaki şahısların değerlendirilmesi
Ayda: özel bir üniversitede öğretim görevlisi olarak çalışmaktadır. Küçüklüğünden beri annesinin güzelliğini kıskanmaktadır. Gençliğinde 70’li yıllarda solcuların tarafındaydı. Gençken annesi ile yaşadığı anne-kız çatışmalarını kendi kızı olan Aslı ile yaşamaktadır. Kocası ile ayrı yaşamaktadır ve hiçbir zaman gerçekten tanımadığı babasını değil Nedim babasını çok sevmektedir. Annesi ile Nedim beyden olan bir erkek kardeşi vardır.

Ziynet Dadı: hiçbir zaman evlenmeyen ziynet Nedim’in hem süt annesi hem de dert ortağı. Nedim’i rahatlatmanın en iyi yolunu o biliyor. Ayrıca geçmişte yaşanan tüm olayların içinde ve tüm konulardan haberi var bunun da nedeni meraklı olup kapıları dinlemesi. Ayrıca iyiliksever hastanede Ayda’yı hiç yalnız bırakmıyor.

Nedim Bey: zengin bir ailenin oğlu. Hayatında aradığı aşkı kırk bir yaşında bulabiliyor ve Ayda’ya kendi kızı gibi davranıyor. Olgun ve kibar biri. İlk başlarda fabrikada çalışmasına rağmen babasının isteği üzerine politikaya atılıyor.
Yusuf: Kerami ile kardeş ve Nedim’in amcası. Pek zeki değil ve işlerden fazla anlamıyor ancak fabrikanın başına geçmiştir. İki kızı vardır. Yağız’ın etkisinde kalarak ağabeyine kafa tutarak ve aile ortamını bozuyor.

Yağız: Sultan Hanım onu ebenin oğlu diye tanıtıyor ancak aslında Ziynet ile Yusuf’un oğlu. Düzenbaz para için vergi Yusuf’un vergi kaçırmasını sağlıyor ve Nedim ile aralarını bozuyor.

Sultan Hanım: ailenin başı her şeyi düzenlemek istiyor. Satı ile can yoldaşı. Herkesin hayatını uzaktan yönetiyor.

Bu kitabı satın almak için tıklayınız..

esra
Eylül 30th, 2009at3:26 am

çokkkkkkkkk güzel bir roman

can dınç
Aralık 1st, 2009at10:55 am

bana 4 sayfa özetı lazım hoca ıstedı napım calısma ruhm yok

Ada
Aralık 23rd, 2009at10:03 am

Tembeller sizi.. Ödev için değil kitabı birşeyler öğrenmek size birşeyler katması için okuyacaksınız.. Yoksa hayyat hiç bir yere gelemez işsizler ordusunda amaçsız çabasız özelliksiz bir insan olur gidersiniz..

isox34
Nisan 11th, 2010at11:50 am

konusunu eski türk filimlerine benzettim :)))))))))

MERVE
Mayıs 24th, 2010at3:49 am

işime yaradı ödevim vardı teşekkür ederim…

FeRdYY.27
Eylül 14th, 2010at1:59 am

diyecegim şeyleri siz dediniz güzel bi roman

gazel
Şubat 22nd, 2011at10:08 am

kitap çok güzellll

gazel
Şubat 22nd, 2011at10:08 am

kitap çook iyi

elif
Mart 30th, 2011at9:29 am

kitap çok güzele benziu-yo az sonra okuyacam

ayça
Eylül 16th, 2011at7:12 am

çok güzel

zeynep
Ekim 4th, 2011at11:59 am

süper

adem
Aralık 8th, 2011at12:26 pm

coq qüzel yaa mütişş. Bir RoMan helal OLsuN..

ayşe
Eylül 29th, 2012at1:07 am

slm bn kitabı okudum ama bi turlu ozet çıkaramadım kitabı çokk beyendim bu yazı çok işime yaradı türkçe oğretmenimiz her hafta bi kitap okutturuyo ve ozet çıkarttırıyo çokk ssaolunn

dilan
Mart 4th, 2014at2:28 pm

Çooook guzel bir roman bayildim bana cook sey ogretti

dilan
Mart 5th, 2014at8:09 am

Çook güzel ama biraz pisikoloji bozuyor site çok işime yaradı

Selma
Mart 5th, 2014at8:47 am

Çoook guzel bir romann tıpki boyle bir roman yazmak isterdim <3<3<3<3

Ayşe
Aralık 10th, 2014at11:55 am

Özeti çıkarabileceğim o kitabı okuyana kadar Oohooo

Yorumunuzu bırakın