Gelmiş geçmiş en korkunç filmler

korkunc-filmlerKorku ve  gerilim sineması  sevenler bu  yazı dizisini özellikle sizin için hazırladık.  İşte  size sinema tarihinin gelmiş geçmiş  en korkunç filmleri.


korkunc-filmler_seytanİlk  Sırada  ŞEYTAN  filmi yer alıyor ; Kuşkusuz  bu filmin sahnelerini çoğumuz  hatırlar  hatta  komik bir şekilde  türk korku filmlerinde  takliti de çıkmış ama korkunç olmaktan öte komedi yapımlarda öteye gidememişlerdir. Gelelim biz  orjinaline , Kısaca anlatmak gerekirse

Filmin Konusu: Ünlü bir sinema oyunucusun kızı Regen MacNeil psikolojik rahatsızlıklar göstermeye başlar, sıradışı hareketler ve yüksek  ateş ve titremeler  göstermektedir. MacNeil’in rahatsızlığı artarken doktorlar bunun tıptaki karşılığını bulamazlar ve bir efsane olan şeytan çıkarmayı anne Chris McNeill’e önerirler. Anne ise Peder Damian’dan yardım istemeyi düşünür.

Filmin yönetmenliğini William Friedkin üstlenir 1973 yılında çekilen film oldukça ses getirmiştir. Filmde kuşkusuz  en  başarılı sahneler çocuğun merdivenlerden ters bir şekilde inişi ve  kafasını  tam olarak çevirmesidir. Ayrıca ses  efektleri de çok başarılıdır.

korkunc-filmler_drakula2-) Kont Drakula (Dracula): Her nekadar ben bu filmi okadar korkutucu  bulmasam da  sinema  otoriteleri başarılı bulmuşlar.Ama şunuda  söylemek gerekir ki Dracula pek çok filme ilham kaynağı olması ve hemen hemen ilk korku filmlerinden olması nedeni ile bu sıralamada olmayı hakketmektedir.

Film Bram Stoker’ın aynı isimli romanından uyarlanmış ve  1931 yılında  siyah beyaz  çekilmiştir

Konusu ise; John Harker, gizemli ve kolay kolay ele geçmeyen Kont Dracula’yla bir emlâk anlaşması yapmak için Transilvanya’ya gönderilir. Ancak ev sahibi olan vampir, insanların kanıyla beslenen bir hortlaktır ve taşınma fikri ona pek de cazip gelmemektedir. Yüzlerce yıllık hayaletlere özgü bir varoluşun ardından, tek istediği huzura ermektir. Yine de, John’ın genç eşi Mina’nın fotoğrafını görüp heyecanlanınca, gemiyle batıya doğru yolculuğa çıkar.

korkunc-filmler_blair_cadisi3)Blair Cadısı (The Blair Witch Project)
Özgünlüğü  ile   sıralamda yer almayı kesinlikle  hak eden bir yapıt. Zira  izliyeciye gerçek sahnelerden kurulu  ,  efectlerle  bezeli olmayan sıradışı bir deneyim yaratıyor. Daha sonra bu tarzda  yapılan sinemalara örnek teşkil etmesi adına önemli bir yapı taşı blair  cadısı. Şimdi de biraz filmi tanıtalım.

Oldukça düşük bütçe ile çekilen filmin yönetmenleri   Eduardo Sanchez ve Daniel Myrick 1999 yapımı bir Amerikan filmidir.

Filmin konusu; 1994 yılında Maryland ormanında kaybolan üç amatör belgesel sinemacının haberiyle başlayan ‘ The Blair Witch Project ‘, bir sene sonra izleri bulunan bu kayıpların çektikleri video görüntülerinden oluşuyor.

korkunc-filmler_gunahkar4)Günahkar Polisiye -gerilim türünün başarılı örneklerinden olan günahkar filmini biraz  daha yakından tanıyalım..

Fİlm 2001 yılında çekiliyor  yönetmenliğini  Bill Paxton yapmıştır ve  Günahkar , ABD, Alman ve İtalyan yapımıdır.

Konusu ise;
FBI ajanı Wesley Doyle, ofisine gelen bir adamın Teksas’ta Tanrı’nın Eli diye adı çıkan izi bulunamaz seri katilin kimliğini bildiğini iddia etmesi üzerine, soruşturma için Teksas’a gider. Fenton Meiks isimli adam Doyle’a bütün cinayetleri işleyen korkunç Teksas Katili’nin kendi kardeşi Adam olduğunu söylemektedir. Fenton kardeşinin işlediği bütün bu cinayetlerin aslında daha büyük bir gerçeğin küçük parçaları olduğunu iddia etmektedir.

korkunc-filmler_kotu_ruh5)Kötü Ruh 1- 2 (Evil Dead 1-2)

Halka ve benzeri video , ses kaydı ile kötüh ruhların tekrar canlanması fikrinin  babası  sayılabilecek  Sam Raimi’nin yazıp yönettiği Kötü Ruh 1981 yapımı bir korku filmi.

Filmin Konusu : Filmde tatil için Tennessee ormanındaki bir kulübeye giden 5 üniversite öğrencisinin yaşadıkları ve tatillerinin, kötü ruhları uyandıran bir ses bandını buldukları zaman kabusa dönüşmesini konu alıyor. Devam filmi yine 1987’de Sam Raimi yönetmenliğinde çekildi.

korkunc-filmler_elm_sokaginda_kabus6)Elm Sokağında Kabus

Kült bir  film haline gelmiş Elm Sokağında kabus  aslında komedi filmlerine de çizgisi ile ilham kaynağı olmuştur.
Wes Craven tarafından yazılmış ve yönetilmiş 1984 yapımı bu Amerikan  yapımıdır.

Filmin konusu: Ohio’da Springwood isimli hayali bir kasabada birkaç gencin rüyalarında seri çocuk katili Freddy Krueger’ın hayaleti tarafından katledilmesini konu alır.

korkunc-filmler_yasayan_oluluerin_gecesi7)Yaşayan Ölüler Gecesi (Night of the Living Dead)

Yine kült filmlerden devam ediyoruz. Zira bu filmde  ileride yayınlanacak pek çok korku  filmine esin kaynağı olmuş  zombi kavramının  doğmasına yardımcı olmuştur.
George A. Romero’nun henüz 28 yaşındayken çok kısıtlı bir bütçeyle çektiği ‘ Yaşayan Ölüler Gecesi ‘ tüm dünyada olay yaratan ve korku filmleri tarzına yepyeni bir boyut getiren bir filmdir.

Filmin Konusu : Yaşayan Ölüler Gecesi, insan eti yiyen zombilerin saldırısından kaçabilmek için panik içinde ıssız bir çiftlik evine saklanmak zorunda kalan bir grup insanın öyküsünü anlatır.

korkunc-filmler_cadilar_bayrami8)Cadılar Bayramı (Halloween)


Korku sinemasının ustalarından John Carpenter’ı üne kavuşturan 1978 yapımı filmi ‘Cadılar Bayramı’, ilk cinayetini altı yaşında işleyen bir çocuğun onbeş yıl sonra hapisten kaçarak geçmişini tekrarlamasını anlatıyor. Azizler günü arifesinde işlediği cinayeti hayatının merkezi haline getiren ve sıradan insanları öldürerek adeta sorunlarıyla hesaplaşan gencin hikayesi.

korkunc-filmler_cinnet9)Cinnet (The Shining)

Kült bir yönetmenden başarılı bir film.
Cinnet, 1980 yapımı Stanley Kubrick’in Stephen King’in aynı adlı romanından uyarladığı bir korku filmdir.Konusu ise şöyle; Colorado’nun dağlarında kurulu olan Overlook Oteli’nin kış bakıcısı olarak göreve başlayan Jack Torrance ailesiyle birlikte otele yerleşir. Kış bastırdığında otelden dışarı çıkamayacak hale gelen Torrance’ların küçük oğlu Danny otelde bazı kötü ruhların olduğunu hissetmeye başlar. Danny, babasının bu ruhlar tarafından kontrol edildiğini ve babasının giderek çıldırdığını görür. Jack, Mr.Grady adlı bir ruhla tanıştığında işler daha da karışmaya başlar çünkü Mr.Grady otelin eski bakıcısı ve karısıyla iki kızını öldüren kişidir.

korkunc-filmler_sapik

10)Sapık (Psycho)

Daha sonra  pek çok  serisi yayınlanan yine korku türünde bir kült haline  gelen  sapık  filmi.
Unutulmaz bir Alfred Hitchock klasiği olan Sapık, 1960 Amerikan yapımı bir korku filmidir.Konusu ise; bir sekreter olan Marion Crane (Janet Leigh) ve yalnız başına yaşayan bir motel sahibi Norman Bates (Anthony Perkins) arasındaki karşılaşmayı anlatır. Bu film sinema tarihinde adından ünlü duş sahnesiyle söz ettirir.

Sine-Göz
Kasım 6th, 2011at8:14 pm

Wonderful put up, very informative. I’m wondering why the other experts of this sector do not realize this. You must continue your writing. I’m sure, you have a great readers’ base already!|What’s Happening i am new to this, I stumbled upon this I have discovered It absolutely helpful and it has helped me out loads. I hope to contribute & assist other customers like its aided me. Good job.

Yorumunuzu bırakın