Goriot Baba-Balzac- Roman Özeti

Kitabın Adı: Goriot Baba

Kitabın Yazarı: Honore de Balzac

Kitabın özeti: İş yaşamında oldukça başarı elde etmiş ve yüksek düzeyde paralar kazanmayı başarmış eski bir tüccar olan Mösyö Goriot, Paris’te bir pansiyonda yaşamını sürdürmektedir. Pansiyonda bulunan diğer insanlar ise Mösyö Goriot’un kimliği hakkında bilgi sahibi olmamakla birlikte, O’nunla alakalı çeşitli tahminlerde bulunarak çeşitli söylentiler üretmekle meşguldürler. M. Goriot’un kızları Delphine ve Anastasie, zaman zaman bu pansiyona gelerek babalarını ziyaret etmektedirler. Etraftaki insanlar ise, bu kızların Goriot’un metresleri olduğunu düşünmektedirler. Asıl olan ise, Goriot Baba’nın bu sıradan pansiyona çekilerek  yaşamına devam etmeyi seçmiş ve sahip olduğu her şeyi iki kızının huzuru ve mutluluğu için seferber etmiş iyi bir baba olmasıdır.

Ne var ki, Goriot Baba’nın kızları babalarının aksine bir hayli lüks ve vurdumduymaz bir yaşam sürmektedirler. Yüksek düzeyde masraf yaratan kızları, yalnızca paraya ihtiyaç duydukları zamanlarda babalarından para almak için pansiyonuna gelmektedirler. Gün geçtikçe babalarının kötüye giden sağlık durumu ile hiç ilgilenmeyen kızların tek umurlarında olan, kendi bireysel yaşamları ve lükse olan düşkünlükleridir.

İlgiden ve sevgisizlikten ruhsal olarak tükenmiş olan Goriot Baba, nihayetinde tüm kuvvetini kaybeder ve hastalanır. Git gide vaziyetinin kötüye gitmesi üzerine iki kızına durumla ilgili olarak haber gönderilir. Ne var ki, babaları Goriot’un durumun vehametini bildiren haberi almalarına rağmen, kızları babalarını görmeye gitme konusunda bir arzu duymamaktadırlar. Bunun yerine ise, daha iyi bir seçim olduğunu düşündükleri sosyetik bir baloya gitmeye karar vermişlerdir.

Son nefesini vermeden evvel kızlarını son bir kere daha görmeyi isteyen Goriot Baba’nın bu dileğini, pansiyonda yaşayan bir öğrenci, kızlarına ulaştırır. Bu çağrıya Delphine yine ilgi göstermezken,  Anastasia cevap verir ve babasını görmeye gider.  Lakin, artık çok geçtir ve daha öncesinde komaya girmiş olan Goriot Baba kısa bir süre sonra da yaşama veda eder. Pansiyon dahilinde tanıdığı bir iki kişi haricinde Goriot Baba’nın cenaze töreninde kimse bulunmaz.

Kitap ve yazar hakkında şahsi görüşler: Goriot Baba, Fransız Edebiyatı’nın önde gelen yapıtlarından birisi olmasının yanında, realist akım içinde de oldukça başarılı bir roman olarak öne çıkmaktadır. Kızlarına karşı yüksek düzeyde sevgi besleyen bir babanın dramatik öyküsünün ele alınmış olduğu Goriot Baba adlı eserini Balzac, “karakter romanı” nitelikleri ile donatmıştır. Çocukları tarafından babalık sevgisinin kötüye kullanılmasını konu edinen roman, bu yönü ile dikkat çekmektedir. Goriot Baba, iyilik ile saflığın bir yansıması iken; çocukları ise kötülüğün ve de nankörlüğün birer temsilcileri olarak öne çıkmaktadırlar.

Yorumunuzu bırakın