Halikarnas Balıkçısı

Halikarnas Balıkçısı- hayatı

Yazarın Adı:Halikarnas Balıkçısı

(Cevat Şakir Kabaağaçlı), Türk hikayecisi ve romancısı (Girit 1887). Orta öğrenimini İstanbul Robert Kolej’de (1904), yüksek öğrenimini İngiltere’de Oxford üniversitesinde yaptı (1908). İstanbul’a dönüşünde gazetecilik alanında çalıştı.

Resimli Ay, Resimli Hafta, İnci dergilerinde yazılar yayımladı, resim, karikatür, dergi kapakları çizdi. Yazılarından birinde asker kaçaklarının muhakeme edilmeden idam edilmesini tenkit ettiği için Bodrum’a sürüldü (1925). Üç yıllık cezasının bir buçuk yılı affedildiği halde buradan ayrılmadı.

Bodrum’un eski adı Halikarnas’ı «Halikarnas Balıkçısı» şeklinde benimseyerek kendine takma ad olarak aldı. Bir yandan balıkçılık, süngercilik, meyve yetiştiriciliği gibi işlerle uğraşırken, bir yandan da Halikarnas Balıkçısı adiyle yazı ve hikâyeler yayımladı, tercümeler yaptı. Sonra’dan İzmir’e yerleşti.

Hikâyelerinde deniz ve denizden ekmeğini çıkaran insanların hayatını konu olarak işledi. Gündüz hikâyeler dergisi, Tan, Cumhuriyet gazetelerinde kendi resimlediği bu tür hikayeleriyle ün kazandı. Ege kıyıları mitolojisi ve denizci deyimleriyle işlediği hikâyelerini daha sonra roman çerçevesinde ele alarak dil ve kuruluş yönünden pek başarılı sayılmayan, fakat konusu yönünden özgün eserler yazdı.

Turizm bakanlığı tarafından The Civilization of Western Asie Minör (Batı Ön Asya Medeniyeti) adlı ilmi bir araştırma hazırlamakla görevlendirildi. Eserleri: Ege Kıyılarından (hikâyeler, 1939); Aganta Burina Burinata (roman, 1946); Merhaba Akdeniz (hikâyeler, 1947); Ege’nin Dili (hikâyeler, 1952); Yaşasın Deniz (hikâyeler, 1954); ötelerin Çocuğu (roman, 1956); Gülen Ada (hikâyeler, 1957); Mavi Sürgün (hatıralar, 1961); Uluç Ali Reis (roman, 1962); Turgut Reis (roman, 1966); Deniz Gurbetçileri (roman, 1969); Anadolu Efsaneleri (inceleme, 1954); Anadolu Tanrıları (inceleme 1955).

Yorumunuzu bırakın