Havaya Uçan At Özeti-binbirgece masalları-Peyami Safa

Havaya Uçan At Özeti-binbirgece masalları-Peyami Safa

MASALLAR HİKAYELER

Masalın adı : Havaya Uçan At

Vakti zamanında bir hint padişahı görülmemiş farklı olan şeylere merak salmış ve saraya ilgisini çekebilecek her türlü insanı çağırıyormu. Birgün saraya bir japon elimde tahta küçük bir atla gelmiş ve Padişaha demiş ki  “Bu atın sırrını bilen kişi üstüne bindiği taktirde dünyanın diğer ucuna gidebilir”.. Çok meraklanan Padişah bu sırrı bana anlat sonrada ne dilersen dile benden demiş. japon Padişahın kızını istemiş ve Padişahta razı olmuş Ancak Padişahın oğlu Sacİd bu duruma itiraz eder. ve deneme yapmaya karar verir.Sacid atın üstüne biner ve japon bir iki hareket yaptıktan sonra at havalanır ve uzaklaşır bu duruma padişah çok kızar oysa japon oğlunun acele ettiğini nasıl döneceğini söylemeden gittiğini söyler.padişah japonu hapse attırır.Sacid bilmediği ülkerin üzerinden gezerken nihayetinde atın üstünde bir düğme bulur ve ona basar ve hızla aşşağıya inmeye başlar Bengal sultanın sarayına inmiştir. Hemen yakalanır sultana olanları anlatır ve sultanla birlbirlerine aşık olurlar. Evlenmek için babasının rızasını almak zorundalardır ve atabinip babasının sarayına giderler. Düğün hazırlıklarına başlarlar ve Japonu serbest bırakırlar. Japon atabiner ve havalanır birde bakarlarki japonun kucağında Sultan vardır.

Sacid bu durum karşısında yaşamayacağını söyleyerek babasından izin alıp derviş kılığında yollara dökülür.Bu arada japon Kaşmir ülkesinin başkentine gelmiştir.Japon yiyecek için uzaklaşır ve sultanı bir ağaca bağlar.Bu arada kaşmir ülkesinin padişahı sultanı görür ve onu kurtarır. onu sarayına götürür ve ona aşık olmuştur artık.Sultan çaresiz kabul eder ve düğün hazırlıkları başlar ama sultan bu evlilikten kurtulmak için deli numarası yapmaya başlar. Bu arada Sacid dolaşa dolaşa Kaşimire gelmiştir. Halkın konuştuklarını duyunca sultanın evlenen deli kadın olduğunu anlar ve hemen kaşmir padişahına bu kadını iyileştirebilceğini söyler.tahta at ortadan kalkmadan sultanın iyileşemeyeceğini söyler.Atın yakılması için ateş yakılır bu arada Sacid sultana tahta atabinmesini söyler binerler ve havalanırlar. Kaşmir Padişahı aldatıldığını anlamıştır Sacid ülkesine vardığında atta tamamen yanmıştır. Sultanla  Evlenirler ve tahta at yanarak yok olur.

ada_nur
Şubat 1st, 2011at4:53 am

saolun çok lazımdı 😀

kopkopkop
Şubat 8th, 2011at2:30 am

Özet:Vaktiyle, bir Hint padişahı vardı. Görülmemiş, bilinmemiş jeylere çok meraklıydı. Bir gün saraya bir Japon geldi. Yanında tahtadan bir atı vardı. Bu atın, “sırrını bilen kişi tarafından üstüne binildiği vakit, birkaç dakika içinde dünyanın öbür ucuna gidebi­leceğini” söyler.
Padişah, “Her şeyimi sana bırakayım, bana bu sırrı öğret.” leyince de, “Ancak kızını verirsen bu iş olur.” der. Padişah razı )lur. Oğlu Sacİd itiraz eder. Deneme yapmaya karar verirler. Oğlu
jcid ata biner. Japon bir iki hareket yaptıktan sonra, at havalanır.
ıcak uzaklaştıkça uzaklaşır. Padişah kızar. Japon, oğlunun acele (ttiği için nasıl döneceğini söyleyemediğini belirtir. Padişah, Ja-îon’u hapse attırır.
Sacid, yükseldikçe yükselmekte, bilmediği diyarların üstün-len geçmektedir. Nihayet atın üzerinde bir düğme bulur ve basar. Iızla aşağılara iner. İne ine Bengal Sultanının sarayına iner. He-len yakalarlar. Başından geçenleri anlatır. Birkaç gün içinde, İultan ile birbirlerine aşık olurlar. Evlenmek için babasının rızası-almak için Şehzade, sultanla birlikte ata biner ve havalanırlar. Lraya araya, kendi ülkelerini bulurlar ve bir gece herkes uyku-iyken, sarayın yakınlarına inerler.
Sacid saraya giderek, babasına her şeyi anlatır. Sacid ile Bengal Sultanının da düğün hazırlıkları yapılmaya başlar. Japon’u serbest bırakırlar. Atını alıp gitmesini söylerler. Japon atına biner ve havalanır. Bir de bakarlar ki kucağında sultan vardır. Artık iş işten geçmiştir.
Bunun üzerine Sacid, sultansız yaşayamayacağını söyleyerek »abasından izin alıp, derviş kılığına girerek yollara düşer.

Bu arada Japon, sultanı Kaşmir ülkesinin başkentine indir­miştir.
Sultan acıktığını söyler. Japon, sultanı bir ağaca bağlayıp yi­yecek almaya gider. Bu esnada Kaşmir ülkesinin padişahı sultanı görür, onu kurtarır ve sarayına götürür. Birkaç gün içinde, sultana deli gibi aşık olur ve onunla evlenmek ister. Sultan çaresiz razı olur. Düğün hazırlıkları başlar. Bu sırada sultan bu evlilikten kurtulmak için deli numarası yapmaya başlar.
Sacid, dolaşa dolaşa Kaşmir’e gelmiştir. Konuşulanlara kulak kabartınca, sevgilisinin bu hastalanan kimse olduğunu anlar. Hemen padişaha hastayı iyileştirebileceği haberini iletir. Padişa­hın karşısına çıkarırlar. Tahta at ortadan kalkmadan, sultanın iyileşemeyeceğini söyler. Ocaklar kurulur, tahta atın ocakta ya­kılması için hazırlıklar yapılır, ateşler yakılır. Herkes merakla, bu yabancının hastayı nasıl iyileştireceğini beklemektedir. Sacid, sultana tahta ata binmesini söyler, kendisi de arkasından biner. Bu arada dumanlar atı iyice sardığı için neler yaptıkları pek görül­memektedir. Neticede, Sacid düğmeye basar ve uçuşa geçerler.
Padişah aldatıldığını anlamıştır, ama ne çare?
Ülkelerine iniş yaparlar. Babaları bir araya gelir ve düğünleri yapılır. Tahta at ise, parçalanarak yok edilir.

ada_nur
Şubat 14th, 2011at11:42 am

valla lazımdı çokkkk saolun 😀

ali uğur maviş
Mart 6th, 2011at4:03 am

evet hklısın:tbkr ederim

yagmur
Mart 17th, 2011at10:47 am

owww çok güzelll

şuleeeeeeeeeeeeee
Mart 22nd, 2011at9:16 am

diğer 10 hikayesi neden yok özetler güzel ama…:(

emre
Mayıs 28th, 2011at2:54 am

TÜRKÇE PERFORMANCE VARDI BU ONUN İÇN GEREKTİ 🙂 SAGOL

offf
Ağustos 10th, 2011at7:20 am

yhaaa ana fikri neee bu kitabn

merve
Kasım 9th, 2011at5:25 am

yha çok lazımdı kitabı kaybettim özetlemek zorundaydım saolun

toşşşş
Kasım 13th, 2011at2:48 am

bizz nerden bilekk

gülay
Kasım 14th, 2011at9:19 am

türkçe performans için çok lazım oldu saollun:D

gülay
Kasım 14th, 2011at9:19 am

çok lazım oldu tşk edrim

gülay
Kasım 14th, 2011at9:23 am

teşekkürler

irem
Ocak 24th, 2012at5:29 am

çok güzel bir kitap o attan bizimde olsun 😀

yağmur
Nisan 10th, 2012at10:10 am

sizleri hiç anlayamıyorum.bazılarının performans ödevi oluur kitabı almaz ya para gitmesin diye yada o kitabı okumaktansa interneten hem okurum hem de özetini bulurum yapıyorsunuz.sizleri hiç anlayamıyorum.halbuki bnm odam kitap dolu kitap!!!!!!!! iyiki SİZLER gibi değilim!!! 😉

[TSA]deniz 5317
Mayıs 5th, 2013at8:20 am

Türkçe performansım vardı ve çok kısa olduğu için beğendim çok güzel 😀

karşıyaka
Mayıs 19th, 2013at1:00 am

süper olmuşşşşş vallaha

karşıyaka
Mayıs 19th, 2013at1:02 am

odası kitap doluymuş banane

memet
Mayıs 23rd, 2013at11:06 am

eyi oldu bu

kitapcı tembel
Mayıs 23rd, 2013at12:11 pm

kitabı okumuş tum ama keşke burda okusaydım güzel yapmışlar!
ve şimdiye kadar 750 civarı kitap okudum 12 yaşımdayım ama türkcem kötü
70civarı

kitapcı tembel
Mayıs 23rd, 2013at12:12 pm

havan kime bizim ev kitap dolu!!!!
xP

zeynep sena akar
Haziran 1st, 2013at7:10 am

sınavım için lazımdı az bi zaman kalmıştı kurtuldum hem kitap almakta hemde okumaktan

ikra
Nisan 14th, 2014at10:06 am

Bence yağmur çok haklı keşke ben de onun gibi olsam ama nerdeeee:(

Yorumunuzu bırakın