Hayvan Çiftliği-George Orwell

hayvan-ciftligi-george-orwell

Kitabın adı :Hayvan Çiftliği
Kitabın yazarı:George Orwell
Kitabın çevirisi:CELAL ÜSTER
Kitabın yayın evi :Can Yayınevi
Yayın tarihi :2001
Sayfa sayısı:160 sayfa
Kitap hakkında inceleme yazısı :
George Orwell (1903-1950) ülkemizde bindokuzyüzseksendört kitabı ile tanınmaktadır.Bu kitapta da George Orwell “reel sosyalizmin eleştirisini yapmaktadır dünya edebiyatında “yergi” türünün başyapıtlarından sayılan hayvan çiftliğinde hayvanlar bire bir insanları temsil etmektedir. Roman bir peri masalı şeklinde ve anlatım biçimi olarakta masal kurgusu ile sunulsa da aslında tamamiyle tarihsel gerçekler eleştirilmektedir. Lider domuz Stalini tam olarak betimlemektedir mesela.

Hem kolay okunabilen eğlenceli bir üslup tutturmuştur Orwell, hem de eşit toplum idealinin masalsı yanına dikkat çekmiştir. Romanın bütününe yayılan komik unsur, basit bir güldürüyü değil, çok kapsamlı bir hicvi amaçlar.

A. Ömer Türkeş

Kitap özetinden bir alıntı :

Olaylar İngiltere’de bir çiftlikte cereyan eder. Hayvanlar, çiftlik sahibi zalim Bay Jones’un boyunduruğu altında köle gibi yaşamaktadırlar. Yaşlı domuz Koca Reis, buna karşı çıkmak için bir devrim planlar ve hayvanları gizli bir toplantıya çağırır. Toplantıda tüm hayvanlara artık köle gibi yaşamalarının sonunun gelmesi gerektiğinden ve gördüğü bir rüyadan bahseder. Üç gün sonra da öldürülür. Kendisinden geriye konuşma esnasında söylediği İngiltere Hayvanları adlı şiiri kalmıştır. Fakat konuşması da çoktan diğer hayvanlarda ufuklar açmaya başlamıştır.

Yorumunuzu bırakın