İdeal Eş seçimi-1-Sevişen beyin kitabından

sevisenbeyin3Kur yapmak için çalışan akıl

Evrim teorisi daha önce zekayı beyin büyüklüğünün bir ürünü olarak ele almıştı. Ama psikolog Geoffrey Miller kitabında zekanın, tıpkı tavus kuşunun kuyruğu gibi, kur yapmak ve eş bulmak için evrimleştiğini ve bunun da insan doğasını şekillendirdiğini ileri sürüyor.

Aklın gözü kör mü acaba?

Beyinlerimiz yalnızca hayatta kalma makineleri olarak değil, aynı zamanda kur yapma makineleri olarak da evrim geçirdi. Atalarımızdan her biri sadece belli bir süre hayatta kalmayı değil, aynı zamanda karşı cinsten en az bir kişiyi döllemesine yetecek kadar seks yapmaya ikna etmeyi de başardı.

Seksüel seçilim neden bu kadar önemli?

Dil evrilmeden önce atalarımızın birbirlerinin düşüncelerini algılayabilmesi kolay değildi, ancak dil evrim geçirdiğinde düşüncenin kendisi de seksüel seçilimin öznesi oldu. Dil ile resim ve müzik gibi diğer yeni ifade biçimleri aracılığıyla atalarımız eşlerini seçerken, güzellik yarışması jüriliğinin yanı sıra, adeta psikolog gibi de hareket etti.

Her şeyin sorumlusu Freud değil

Bazı insan yeteneklerinin karşı cinsten eşleri cezbedebilmek için evrimleştiği doğru, ancak bu olan bitenin arkasında bir tür Freud’cu cinsel güdü olduğu anlamına gelmiyor. Tavus kuşunun kuyruğu cinsel olarak çekici olmak için cinsel bir bilinçaltına ihtiyaç duymaz, tıpkı sanat, cömertlik ve yaratıcılık içgüdümüzün de böylesi bir bilinçaltına ihtiyaç duymayacağı gibi.

Erkekler kur yapar, dişiler seçer

Erkekler dişileri döllemek için genellikle rekabet ederler. Bunu diğer erkeklere silahlarıyla gözdağı vererek ve dişileri süsleriyle cezbederek yaparlar. Dişiler güçsüz ve sade erkeklere oranla daha güçlüleri ve çekici olanları seçerek cinsel tercihlerini kullanırlar. Nesiller boyu erkeklerin silahları daha fazla gözdağı vermeye ve süsleri daha etkileyici olmaya doğru evrilmiştir.

Seksüel seçilim olmayınca sosyal bilimler ne yapsın?

Seksüel seçilim teorisinin biyolojiden sürülmesiyle, 20. yüzyılda bilim, insan doğasının statü sergileme ve imaj ile ilgili yönlerini açıklamakta ciddi zorluklar yaşadı. İktisatçılar lüks mallar ve gösterişçi tüketime duyduğumuz açlığı açıklayamadı. Sosyologlar erkeklerin kadınlara oranla neden daha hırslı ve açgözlü olup zenginlik ve güç peşinde koştuklarını açıklayamadı. Eğitim psikologları neden öğrencilerin buluğ çağına girer girmez bir isyan ve moda bilinci geliştirdiklerini açıklayamadı. Her bir benzer durumda, hayatta kalmacı bir yönün bulunmaması insan davranışlarının irrasyonel ve yanlış adaptasyona yönelikmiş gibi görünmesine yol açtı.

dogum-kontrol_hamileDoğum kontrolünün faydaları

Doğum kontrolünün ortaya çıkmasından önce, bir erkeğin üreme başarısı sınırsız biçimde, ne kadar çok cinsel partneri varsa o kadar artıyordu. Baştan çıkarabildiği her üretken kadın kendi genlerini taşıyacak ekstra bir potansiyel çocuk anlamına geliyordu. Ancak kadın için bir tek erkekle cinsel birleşme, takip eden üç yılını alan bir faaliyete yol açıyordu.

İdeal eş-Sevişen Beyin ile ilgili diğer yazılar

Sevişen Beyin-Geoffrey Miller

İdeal Eş seçimi-1-Sevişen beyin kitabından

İdeal Eş seçimi-3-Sevişen beyin kitabından

Yorumunuzu bırakın