İdeal Eş seçimi-3-Sevişen beyin kitabından

sevisenbeyin_hayat_kadinlari
1 Ferrari = 1000 çocuk

Lüks mallar ve hizmetler için harcadığımız her 100 dolar muhtemelen, eğer doğru bir hayır kurumuna bağışlamışsak, dünyanın gelişmekte olan bölgelerinde bir çocuğu ölümden kurtarmaya yetebilir. Bir spor araba için normal bir arabaya göre fazladan harcayacağımız 10 bin dolar ile Hindistan’daki yüz çocuk muhtemelen ölümden kurtarılabilir. Bunun böyle olmadığını iddia etsek de, kendimizi haklı çıkarmamız ölülerin derdine derman olmaz. Eğer her bir lüks aracın etrafında 100 tane aç hayaletin gezindiğini tahayyül etsek, belki o zaman denetimsiz tüketimcilik seksüel çekiciliğinin bir kısmını kaybederdi.

Evlilik  ekonomik bir düzenleme midir?

Fahişelik dünyanın en eski mesleğidir ve evlilik bir tür fahişeliktir. 1992 yılında Nobel Ekonomi Ödülü’nü alan iktisatçı Gary Becker bu ödülü kısmen evliliği benzer sözleşme terimlerini kullanarak açıklamasıyla almıştır. Her şeyin metalaştığı ve her ilişkinin sözleşme üzerine inşa edildiği günümüz modern dünyasında kur yapmada karşılıklılık teorisi mümkünmüş gibi görünmektedir. Ama daha yakından bakıldığında bu karşılıklılık teorisi çökmektedir.

sevisenbeyin_dedikoduDedikodu yapmıyoruz, sosyalleşiyoruz

Kendimiz dışında genellikle diğer insanlar hakkında konuşuruz. Dil çoğunlukla dedikodudur. Evrimsel psikolog Robin Dunbar dedikodunun atalarımıza doğrudan gözlem ve doğrudan etkileşimle edinebileceklerinden çok daha fazla sayıda sosyal ilişki hakkında bilgi sağlayabilmeleri konusunda yardımcı olduğunu iddia etti. Konuşmak arkadaşlıklarımızı pekiştirmek için tımar yapmaktan çok daha etkili bir yoldur. Dedikodunun “sosyal tımar yapma biçimi” olarak algılanışı onun neden birçok duygudaşlık göstergesi içerdiğini açıklar. Dedikodunun diğer bazı özellikleri vardır ki bunlar bir statü sergilenmesi ya da hatta bazen bir kur yapma ifşası biçiminde daha iyi açıklanabilir.


Param  yok ama nükte bende, hikaye bende!

Evrimsel psikoloji erkeklerin parasal zenginlik ve kadınların fiziksel güzellik sergileme dışında da birçok uyum yeteneği göstergesine sahip olduğunun altını çizmektedir. Bu kitapta iddia edildiği gibi, hem kadınlar hem de erkekler hikâye anlatma, şiir, sanat, müzik, spor, dans, nükte, nezaket, liderlik, felsefi teoriler geliştirme ve benzeri yollarla yaratıcı zeka ve diğer uyum yeteneği sergileme yolları geliştirmişlerdir. Marksistler, feministler, sanatçılar ve evliyalar maddi lükslere sahip olmak için ekonomik statü hiyerarşileri dışında, pek çok biçimde insan zekasının, yaratıcılığının, nezaketinin ve liderliğinin sergilenebileceğinin de farkındalar.

Gönül sohbet ister, kahve bahane

Geoffrey Miller şöyle ekliyor: “Ben de bu düşünceye katılıyorum ve bu kitap, tarih öncesi insansı atalarımızın ve hippilerin kendilerini sergileme biçimlerine odaklanmıştır: Bedensel süs, ritmik dans, müstehcen espriler, yenilik merakından doğan yaratıcılık, cömertlik, ideolojik heyecan, iyi seks, hatırlanabilir hikâye anlatma ve ortak bilinç. Umuyorum ki seksüel tercih teorisi, zihninizin güzelliğinin, çalışma, tasarruf, alışveriş ve tüketme yeteneğinizle değil, gündelik sohbetlerinizin cazibesiyle değer bulduğu önermesiyle kendinize güveninizi arttıracaktır.”

İdeal eş-Sevişen Beyin ile ilgili diğer yazılar

Sevişen Beyin-Geoffrey Miller

İdeal Eş seçimi-1-Sevişen beyin kitabından

İdeal Eş seçimi-2-Sevişen beyin kitabından

Yorumunuzu bırakın