İlginç tedavi yöntemleri

Kimimiz çağdışı ,kimimiz kocakarı ilaçları da dese bu yöntemler tıbbın henüz gelişmediği ilkel yöntemlerlede olsa uygulanan tedavi yöntemlerini içermekte.

garip-tedaviler1

TAM YÜZ NAKLİ

Birçok plastik cerrahi prosedürü 10 dakika süren çene çukurlarını düzeltmek ve iki ile beş saat süren yüz gerdirme gibi ameliyatlardan oluşur. Peki tüm gün sürecek bir ameliyat düşünülebilir mi? Bir photoshop simülasyonunda, 30 kişiden oluşan bir cerrahi ekibi 24 saat uğraşarak bir kişiye yeni bir yüz kazandırma gibi olağandışı bir çaba gösterdiler. Bugüne kadar yapılan kısmi yüz nakillerinin yanında, ilk olarak ABD’nin Cleveland eyaletinde bir kadına neredeyse tam yüz nakli yapıldı. İlk tam yüz nakli ise, geçtiğimiz ay Barselona’daki Vall d’Hebron Hastanesi’nde gerçekleştirildi. İkinci yüz nakli de yine İspanya’da, Sevilla’da yapıldı. Ancak bu başarı sokakta ünlülerin kopyası yüzleriyle dolaşan insanlar görüleceği anlamına gelmiyor. Bu prosedürü hayata geçirebilmek için nakil için kullanılacak “gerçek” bir yüz gerekiyor.

garip-tedaviler3Tıbbi sülükler

Ortaçağ’da kullanılan bir diğer tıbbi yöntem sülüklerdi. Kan almaya benzer olarak , sülükler zamane doktorlarının birçok hastalığa neden olduğunu düşündükleri kirli kanı çekmek için kullanılıyordu. Modern tıpta, sülüklere rekonstraktif cerrahide kan akışını hızlandırmak için başvuruluyor. Bu yöntem, örneğin geri dikilen bir parmakta kan akışını artırmakta kullanılıyor.garip-tedaviler4Distraksiyon osteojenez

Boy sorunu yaşayanlar apartman topuklu ayakkabılar giymek gibi yöntemlere başvurabilir. Diğer yandan, bacaklarınızın kırılmasını da tercih edebilirsiniz. Sovyet doktor Gavriil Ilizarov’un 1950’lerde keşfettiği distraksiyon osteojenez yönteminde, kırılan kemik metal desteklerle geriliyor. Ardından, kemiğin uçlarından gelişen yeni kemik dokusu boşluğu kapıyor. Bu esnada metal destekler kırığı daha fazla ayırmak için sürekli olarak geriliyor. Bu döngü ve germe yöntemi istenilen kemik uzunluğuna erişilene dek sürüyor. Bu yöntem, genelde sakat doğumlarda kullanılıyor.


garip-tedaviler5Kurtçuk debridman terapisi

Bir gün bu böceğe sizi daha büyük bir tanesinden kurtarması için ihtiyaç duyabilirsiniz. Kurtçuk debridman terapisi, açık yaralara mikropsuz kurtçuk – sinek larvası – yerleştirmekle uygulanıyor. Kurtçuklar yara çevresindeli çürüyen dokuyu kemirirken, geride sağlıklı doku kalıyor. Kurtçuklar ayrıca zararlı bakterileri öldürerek yarayı dezenfekte ediyor. 1930’lu ve 1940’lı yıllarda sıkça kullanılan yöntem penisilin iğnesinin yaygınlaşması ile etkinliğini yitirdi. Ancak antibiyotiklere dirençli bakterilerin ortaya çıkması ile kurtçuklar tekrar kullanılmaya başlandı.


garip-tedaviler6İnsan sütü

Kemoterapi tedavinizin bir bardak sütle yapılmasını ister miydiniz? İnsan sütünün kanserle mücadele edebilme gücü 2009 yılında kızının sütünü içen bir babanın başından geçenler sayesinde fark edildi. Sıradışı bir seçenek olarak kabul edilen süt tedavisinin, İsveç’in Lund ve Göteburg Üniversiteleri bilim insanlarının çalışması sonucu kanser hücrelerini öldürebileceği ortaya çıktı. Araştırmacılar, anne sütünde bulunan ve HAMLET adı verilen maddenin kanser hücrelerinin ölümüne yol açtığını keşfetse de, bu maddenin kanserli hücreler üzerinde nasıl etki gösterdiği tam olarak anlaşılamadı.


garip-tedaviler7
Kriyojenik oda terapisi

Kriyojenik oda terapisi ileri derecede kronik ağrı sorunu çeken hastalar için kullanılıyor. Mayo giyen hastalar genelde sıvı nitrojen ile soğutulan bir odaya kapatılıyor. Odanın içindeki sıcaklık iki ile dört dakika süresince – 150 santigrat dereceye kadar düşürülüyor. Bu durum, vücudun acıyı dindirmek için salgıladığı endorfin hormonunu ortaya çıkaran şoklara neden oluyor. Bazı atletler tarafından rehabilitasyon amaçlı kullanılan bu yöntem, sakatlanan bölgeye yapılan soğuk kompres tedavisine kesinlikle yeni bir boyut kazandırıyor.


garip-tedaviler8Üroterapi

Uzayda kısıtlı kaynaklarla görev yapan astronotlar geri dönüştürülmüş idrarlarını içebiliyor. Ancak bazıları katıksız idrarı homeopatik tedavinin bir parçası olarak içmek zorunda. Bu alternatif tedavi yöntemini önerenler, idrarın insan vücudunu kanserden AIDS’e kadar birçok hastalıktan koruyacak antikorlar içerdiğini öne sürüyor. Ancak konu üzerinde titiz bir bilimsel çalışma olmadığı için, Amerikan Kanser Derneği gibi kurumlar yönteme ciddi bir şekilde yaklaşmaktan çekiniyor.


garip-tedaviler9
Kaplan penisi çorbası

Asya’da bazı insanlar “senin ne olduğunu yediğin şey belirler” sözünü fazla ciddiye alıyor. Binlerce yıl boyunca, geleneksel Çin ilaçlarını kullanan doktorlar canlılık getirmesi için pilava yatırılan yılan, ayı gibi güçlü olmak için de ayı pençesi yemek gibi değişik yöntemler denediler. Bugün ise bazıları kurutulmuş kaplan penisinden yapılan çorbaları içmeyi tercih ediyor. Kaplanların uluslararası ticareti 1987’den beri yasaklanmış olsa da, izinsiz avlanma kaplan penisi düşkünleri için çözüm yolunu oluşturuyor. Doğal Hayatı Koruma Derneği’ne göre, libido sorunu yaşayanlar kaplan eti yemek yerine isimlerini Kaplan’a çevirmeliler.


garip-tedaviler10İnci tozu

İnci bir takılarak bir de sürülüyor. Geleneksel Çin tıbbında parçalanan inciler toz veya krem haline getirilip, cilt bakım ürünü olarak kullanılıyor. Doktorlar ise tedavinin sadece sivilceleri geçirmediğini, yaşlılığın önüne geçtiğini ve ömrü uzattığını öne sürüyor.

Yorumunuzu bırakın