İntibah kitap özeti – Namık Kemal

intibah
Namık Kemal’in  intibah adlı bu kitabı Tanzimat döneminde yazılmış ve ilk edebi örneği olarak kabul edilmiştir. (Bu bakımdan sınav ve test soruları içinde önemlidir)

Kitabın Adı:İNTİBAH
Kitabın Yazarı: Namık KEMAL
Kitabın Yazılma Yılı:1876
Kitabın Yayınevi: Armoni Yayıncılık
Kitabın Basım Yılı: 2002
Sayfa Sayısı:140
Kitabın Konusu: Kitabın konusu: Varlıklı bir ailenin çocuğu olan Ali bey  iyi eğitim görmüş ve çevresinde sevilen bir kişi olmasına rağmen bu sırada hayat kadını olan  Mahpeyker ile yaşadığı aşk ve bu durum sonucunda  ailesi ve çevresi ile ortaya çıkan sorunlar irdeleniyor.

Kitabın özeti:

Kitabın kahramnı olan Ali bey varlıklı bir ailenin tek oğludur. 10 yaşına gelmeden bir kaç dil öğrenen başarılı ve iyi bir eğitim görmüş olan Ali nin aldığı başarılı eğitimin kişiliğini geliştirmede çok fazla etkisi olmamıştır. 20 yaşına gelince babasını kaybeder ve hayatını keyfi nasıl isterse o şekilde yaşaması gerektiğine inanır. Bir gün bir gezinti sırasında çok güzel ve etkileyici bir kadınla karşılaşır. Namuslu olduğunu düşündüğü bu kadın aslında bir hayat kadınıdır. Adı ise Mehpeyker’dir. Bu kadın Suriye’de kötü işler yaparak zenginleşmiş Abdullah Efendi adına 70 yaşlarında çirkin bir ihtiyarla birlikte yaşamaktadır. Ancak Ali bu kadına aşık olur ve onunla birlikte yaşamaya başlar Alinin annesi ne yaptı ise oğlunun bu kara sevdasından kurtulmasını başaramaz.

Ali Bey birgün yalıya geldiğinde Mehpeyker’i evde bulamaz; Mehpeyker, dostu olan Abdullah Efendi ile görüşmeye gitmiştir ancak ertesi sabah eve dönen Mehpeyker‘le kavga eder ve sonrada ayrılırlar.Bu arada eve Ali bey’İn annesinin getirdiği cariye Dilaşup ile yakınlaşmaya başladığını farkeden Mehpeyker çok kıskanır ve kötü bir plan yaparak Dilaşup’un vücudundaki benleri hamamdaki kadınlardan öğrenir ve bunları bir kaç adama söylerek dedikodu çıkarır ve Dilaşup’u karalar. Buna inanan Ali bey çok sinirlenir ve Dilaşup’u döver ve buna dayanamayarak yatağa düşer.Bunun  üzerine Dilaşup’u bir köle tacirine satarlar. Ama kızı Mehpeyker satın alır.Mehpeyker, Dilaşup’un ahlakını bozmak onu kötü yola düşürmek için çok uğraşsada bunu başaramaz.Ali bey kendini içkiye ve haylazlığa vurur ve ne var ne yoksa tüm servetini kaybeder. Annesi bir kiralık evde sefalet içinde ölür. Bu durumda iken bile  Mehpeyker’e dönmez Ali Bey’i tekrar elde isteyen ama bunu başaramayan  Mehpeyker bu durumu kendisine yediremez. Ali Bey’i öldürmeyi planlar.Ali Bey’i Üsküdar’da bir bağ evine eğlence için çağırılılar. Mehpeyker Dilaşup’u da oraya götürürmüştür ve Dilaşup, Mehpeyker’in konuşmasından Ali Bey için bu planı öğrenmiştir. ve  Ali Bey’e her şeyi anlatır. Genç adam pencereden çarşaf yardımıyla inerek oradan kaçar. Karakola gider. Bu sırada Ali Bey’in paltosunu giyerek bekleyen Dilaşup, Ali Bey zannedilerek bıçaklanıp öldürülür. Zaptiyelerle dönen, Ali Bey ise sinirden kendisini kaybederek Mehpeyker’i öldürür.  Hapse girer ve bu zengin ve ihtişamlı hayatı yanlış bir ilişki sonucu tamamen mahvolur ve  pişmanlık duyar. Ama yapılan hatalardan geriye dönülemiyecektir artık.

_*_eldora_*_
Kasım 9th, 2011at9:37 am

dilaşup ismi çok garip ve komik yavv
ama köyü sonla bitti.özet için teşekkürlerr

zakir
Ocak 24th, 2012at12:28 pm

edebi yönü ağır basan çok acıklı bir romandır…

[McKral16]
Şubat 27th, 2014at12:21 pm

Kitap Cok Guzelde Ozetı Okuyunca Tuhaflastı Bırazcık 😀

Yorumunuzu bırakın