İntibah – Namık Kemal

intibah
Kitabın Adı:İNTİBAH
Kitabın Yazarı: Namık KEMAL
Kitabın Yazılma Yılı:1876
Kitabın Yayınevi: Armoni Yayıncılık
Kitabın Basım Yılı: 2002
Sayfa Sayısı:140
Kitabın Konusu: İki güzel kadın, bir yakışıklı ve zengin delikanlı, delikanlının ailesi ve çevresi ile olan olaylar anlatılıyor. Delikanlı bu kızlardan birine aşık olur ama kız bir fahişedir. Delikanlıyı kandırmak ve onun servetine sahip olmak için elinden geleni yapar.

Kitabın Özeti:
Ali Bey, zengin bir ailenin tek evladı, yirmi bir yaşlarında zeki, çalışkan ve yakışıklı bir delikanlıdır. Babası oğlunun eğitimine çok önem vermiştir.Babası oğlunu, oğlu da babasını çok sevmektedir.Ama babasını kaybettikten sonra hayatında büyük değişiklikler oldu.Annesi, babasının ölümünü unutması için Ali Bey’i Çamlıca’ya gezmeye götürmeye başlar. Ali Bey bu gezilere iyice alışır ve arkadaşları ile çamlıca’ya eğlenmeye gider. Orada güzel bir kadın görür.Adı Mehpeyker’dir. Ali Bey Mehpeyker’i gördükten sonra onu düşünmekten geceleri uyuyamaz, işlerini ihmal eder.Ama Mehpeyker’in bir fahişe olduğunu bilmez.Arkadaşları kadının bir fahişe olduğunu Ali Bey’i ikna etmeyi başarırlar.Ama kadın okadar büyük bir etki bırakmıştı ki; Ali Bey onu bırakmak istemez.Ama annesi de bunu öğrenmiştir. Eve bir cariye satın alır. Adı Dilaşub’tur. Kız Mehpeyker’den daha güzeldir. Ali Bey Dilaşub’la evlenmeyi kabul eder ve de evlenir. Mehpeyker bunu öğrenir ve Ali Bey’den intikam almak için yemin eder. İlk önce Dilaşub’un bir fahişe oduğunu ortaya atar ve de Ali Bey’I buna inandırır. Ali Bey Dilaşub’u evden kovar. Mehpeyker kızı evine alır ve kızın fahişe olmasını ister. Ama kızı kandıramaz ve kız kadının evinde kalır ama namusuyla. Mehpeyker’in intikam ateşi hala sönmemiştir. Ali Bey’i öldürmesi için bir kiralık katil tutar. Katil ve kadın herşeyi planlamışlardır. Ama Dilaşub herşeyi duyar.Ali Bey’i kurtarmakiçin onun yerine geçer. Katil Ali bey zannederek Dilaşub’u sırtından vurur. Ali Bey de polislerle gelir ve yerde Dilaşub’un cesedini görür. Çok üzülmüştür. Ali Bey de Mehpeyker’i yakalar ve öldürür. Hapse girdikten altı ay sonra hayata veda eder.
Kitabın Anafikri: Doğruyu öğrenmeden ve tam bir soruşturma yapmadan hiç bir işe kalkışmayınız yoksa hayatınızla ödeyeceğiniz hatalar yaparsınız. Ve de iş işten geçmiş olur. Şunu unutmamalıyız; SON PİŞMANLIK FAYDA ETMEZ.
Kitabın Kahramanları:
ALİ BEY: Zengin bir ailenin tek evladı. Yirmibir, yirmi iki yaşlarında yakışıklı bir delikanlı. Ailesinden iyi bir eğitim görmüştür.
MEHPEYKER: Feleğin çemberinden geçen ve dünyada şehvetten başka bir şey tanımatan ateşli bir kadındır. Alçak ve namussuz bir aileden yetişmiş; daha ondört onbeşine gelmeden rezaletin her çeşitini öğrenmiş bir fahişedir.
ATIF BEY: Ali beyin arkadaşıdır. Her zaman doğruyu söyleyen Ali Bey’in kendisine güvendiği birisidir.
MESUT BEY: Atıf Bey’in dayısıdır. Ali Bey’e gerçekleri anlatan kişidir.
DİLAŞUB: Saçları sırma gibi parlak sarı; alnı bembeyaz, kavisli ve kalınca kaşı, mavi gözlü. Boyu bir kadına yakışacak kadar uzun ve har erkeği meftun edecek derecede narindir. Mehpeyker’den daha güzeldir.

Kitabın Yorumu:: Kitabın gerçek adı, Son Pişmanlık’tır. Namık Kemal’in büyük hikaye vadisinde ilk tecrübesidir. Kitap ahlaki tez ve tenkit romanıdır. İntibah sürükleyici bir kitaptır. Kitaba başladığımda ne zaman bitiririm diye düşünüyordum. Ama arkadaşlar inanın kitabı üç-dört saat içinde bitirdim. Kitabı herkese tavsiye ediyorum.Herkes tarafından okunması gereken bir kitap.

cevdet
Eylül 27th, 2008at2:13 pm

bu roman çok ii miş beyendım

aLeemdar
Ekim 6th, 2008at3:33 am

Tesekürediyorum romani çok begendim.ögretmen ödevverdi tailde okuyun diye sayenizde okumakdan kurtuldum:D Ama özetende anlaşiliyoki süper bi roman kitabını bulursam okuçam.

Gül
Ekim 10th, 2008at3:08 am

kitap super hatta muhtesemm otesii bnce bu özet yerine romani okuyun daha heycan verici:)))))

yusufaslan
Ekim 15th, 2008at6:10 am

waa süper diyecek laf yok ödewimdi kitap okumak zordu biraz direk özetine baktım ……………………………..

büşra
Kasım 1st, 2008at6:37 am

ben de okudum
aslında okulda zorla okuttular ama iyi ki okumuşum çok güzeldi

ecem
Kasım 15th, 2008at12:55 pm

çok teşekkür ederim gerçekten özet için ama ben bu kitabı kesinlikle okuyacağım şuan cezmi yi kuyrum onu da tavsiye ederim gerçekten çok hoş kitaplar bunlar kültürümüze sahip çıkalım

ayşegül
Kasım 20th, 2008at9:45 am

bence çok güzel kitabınıda okudum asıl adı ahnet olan namık kemalın güzel olan eserlerinden biridir vakit bulursanız okumanızı tercih ederim ama şemsettin saminin taaşşuk talat ve fitnatıda okuyun ada çok güzel aşkın önemini gösteriyo

esmer
Aralık 1st, 2008at4:15 am

evt bu kitap süper ama aşık olanlar anlaya bilir

esmer
Aralık 1st, 2008at4:16 am

ben aşık oldugum için sorun yok

KemaL_ÇetiN
Aralık 26th, 2008at8:11 am

Esere açıklık getirdiginiz için teşekkürler;çünkü orijinali hakkınd önyargıda bulunmaktan kurtarıyorsunuz bizi..Arkadaşlara bu eseri okumalarını tvsiye ediyorum..Eğer ders zoru için okuyacaksanız garanti veriyorum hiçbir zevk alamazsınız.Çünkü en sıkıcı kitap ders için okunan kitaptır kaidesine hep katılırım

ali
Ocak 5th, 2009at10:55 am

ne bıçım roman bu kardesım hıç guzel deıl hocalar zorla okutuyor okuma k ıstemıom belkı bunu hıç soran yok

ahmet
Ocak 8th, 2009at10:42 am

özet için çok teşekkürller romanı okudum ama özet yazmak hiç içimden gelmiyo du bu çok iyi oldu tekra teşekkürler emeğine sağlık

burak
Ocak 13th, 2009at8:29 am

ya hoca sınavda soru sorcak romandan bnde okumak istemiyorum bunun dışında bir şey olmaz dimi

mehmet
Mayıs 19th, 2009at5:58 am

bu kitabı beğendim çok güzel

yunus
Mayıs 19th, 2009at6:01 am

bu kitap güzel beğendim arkadaşlarıma önerdim

harika.
Ekim 19th, 2009at11:17 am

gercekten cok qseL bi kitap okumanızda yarar var haayatta olabilecek birsey anlatıyor.. OKumanızı tavsiye ederim… zaten kısa ve öz dier kitplara göree ortalarına igirince ‘acaba ne olcak- nasl barısıcaklar mi? ‘ die düşünüp kitbı bırakamıyacaksnız. burdan namk kemala saygılar bunun gibi kitaplar yazmasını istiorum… ve buna bnzer kitplarınıda bizlere aktarmasınıda istiorum.. cok sevinirim iii qünLEr….

DERYA
Kasım 18th, 2009at8:06 am

çok güzel bi kitap bu ya tam benlik 😀

alper
Aralık 14th, 2009at10:41 am

çok teşekkürler çok makbule geçti…..tam işime yarayan bilgiler vardı:)

mustafa
Ocak 12th, 2010at12:18 pm

arkadaşlar kitap süper hepinize tavsiye ederim

özeti çok kıısa ::)))))))

aLi
Ocak 12th, 2011at10:31 am

bencede cok güzel bir kitap okumaya deger tavsiye ederim .

ceydanur
Ocak 23rd, 2012at9:14 am

Mükemmel bir hikaye…..

ceydanur
Ocak 23rd, 2012at9:31 am

kimsin bilmiyorum ama yorumuna katılıyorum ….veee(eğer yorumumu görürsen kaça gittiğini söyle…)

melih54
Şubat 5th, 2012at6:06 am

olayları ve yerleri nedir acaba

melih54
Şubat 5th, 2012at6:07 am

intibahadlı kitabın olay ve yerlerini soylermisiniz arkadaslar çokk lazım acele edin

Samsundan ?????????........
Mayıs 15th, 2012at6:00 am

Van’a 20 Kitap yolladım ve aralarında İntibah,Savaş ve Barış,Yaban,Suç ve Ceza,Masumiyet Müzesi vardı.Van’a Kitap Yollayalım Destek Olalım…

hasan
Mayıs 22nd, 2013at12:06 pm

kitap güzel

Yorumunuzu bırakın