Cumhuriyet olmasaydı

Merhaba değerli arkadaşlar. Özellikle  genç arkadaşlarıma belirtmek isterim ki   bu güzel vatan  kolay  kurulmadı,  şu anda böyle  özgürce yaşayabiliyorsak , tam bağımsız ve hür bir  Türk milleti bu topraklar  üzerinde yaşayabiliyorsa bunun nedeni  Atatürk ve  bu vatan için savaşan  şehitlerimiz , gazilerimiz , askerlerimiz annelerimiz , ablalarımız  sayesindedir . Önemini  çocuk ve ergenlik zamanlarında idrak  etmek belki daha zor ama en azından kendi düşüncelerimle  CUMHURİYET kurulmasaydı    neler olurdu  sizlere  aktarmaya çalışayım…

CUMHURİYETTEN  ÖNCE  NASIL BİR TÜRKİYE VARDI ?

Türkiye Cumhuriyeti çok  genç bir ülke arkadaşlar öncelikle bunu bilmenizde  fayda var , dedelerimizin dedeleri  yani 100  yıl  öncesinde yaşayanlar , OSMANLI  imparatorluğun da yaşıyordu.  Yüz yıllar önce çok büyük bir imparatorluk vardı evet ancak  son yıllarında tamamen aciz,zayıf, neredeyse tüm topraklarını kaybetmil , her ülkeye borcu olan , tüm savaşlarda malüp olarak ayrılan , halkının iyice  fakirleştiği , yönetim idaresinin bozulduğu , halk ile üst sınıftaki  insanlar arasında  maddi ve kültürel olarak farklılıkların olduğu bir ülke idi.

Halkımız okadar cahildiki  çoğu  okuma yazma bilmiyordu. Sadece esnaflık ve  tarım işçiliği vardı , Okullarda sadece  medrese eğitimi veriliyor , bilimden uzak dini eğitim veriliyordu.

Osmanlı devleti  bir  SÖMÜRÜ ÜLKESİ haline gelmiştir.

SÖMÜRÜ ÜLKESİ  NEDİR; Avrupalılar savaş ile  değil  ekonomik olarak  devletleri himayesi  altına almaya  başladılar, deniz aşırı keşiflerinde yada savaşlar aldıkları galibiyetler ile  diğer ülkelerin tüm hammaddelerini kendi ülkelerine getiriyorlardı (Altın,değerli  madenler,yiyecekler , değerli olan herşey). O ülkeyi borca sokup  daha sonra sömürüyorlardı.

CUMHURİYET  OLMASAYDI  NE OLURDU ?

1- Türkiye  topraklarında yaşayan bireylerin seçme ve seçilme hakkı olmayacaktı.

Bu şu demek ; Bizi  yöneten zümre yada  kişi tarafından ( Padişah ,vs) keyfi verilen her karara , yasaya uymak zorunda kalacaktık, söz söyleme yada itiraz etme hakkımız olmayacaktı.

2- Eşitlik  olmayacaktı: Bazı  insanların  halkımızdan ayrı  ayrıcalıkları olacaktı , erkekler  kadınlardan  ekonomik , sosyal ve siyasal olarak üstün olacaktı, din adamlarının , padişah soyundan gelenlerin yada  yakınlarının normal halktan her türlü konuda  üstünlükleri ve ayrıcalıkları  olacaktı.

3- Sömürülen bir ülke olacaktık : Ekonomik , sosyal , kültürel ve siyasi alanda  manda sistemini (bir başka devletin himayesinde olmak ) olacağımızdan bir başka ülke  tarafından sömürülecektik

Bu şu demek oluyor ; Ülkemizin tabi kaynakları  (madenleri , doğlal kaynakları,hammaddeleri )  diğer  ülkelere   bedavaya  gidecekti.

Bizi yöneten ülke  ne istiyorsa onu yapacaktık, sosyal ,kültürel kimliğimiz zamanla yok olacaktı, diğer ülkenin  vatandaşları  karşısında 2. sınıf  vatandaş seviyesinde olacaktık, şu anki  gelir  seviyemiz , elde ettğimiz maddi imkanları hayal bile  edemezdik.

4- Şeriat sistemi uygulanacaktı ; Kadınlarımız  verasat ve diğer hukuk kurallarında  hakları tamamen yok sayılacaktı. Şariatın izin vermediği şekilde  giyinemeyecek başını  açamayacaktı. Eğer bu kurallara uymaz ise kırbaç cezasına çarptırılacaktı.

Kısacası  çok değil  86 yıl önce  Cumhuriyet  kurulmasa  idi şimdi bu özgürlüğümüz , eğitim durumumuz, kişisel refah seviyemiz , Türk kimliğimiz , kişisel haklarımız , kadınlarımızın  ve bireysel eşitliğimizin hiç biri olmayacaktı.

86 yıl önce  Mıstafa Kemal Atatürk tarafından CUMHURİYET kurulmasa idi şu anda  bu yazıyı  yazma  hakkımız bile olmayacaktı.

Tüm gençlerimize  Cumhuriyetin  önemini idrak edip  içinde bulunduğumuz durumu ,  kurtuluş savaşında  yaşadığımız  hal ve vaziyeti  iyi değerlendirip  ona  göre eğitimlerine , davranışlarına  , düşüncelerine anlam katıp  gelişip kendilerine ve vatanımıza hayırlı bir insan olmalarını  umut ediyoruz..

faruk sönmez
Ocak 18th, 2010at5:39 am

ben gerçekten bu siteyle gurur duyuyorum.çünkü bu site sayesinde ödevimi eksiksiz bir şekilde yerine getirdim.CUMHURİYET OLMASAYDI ile ilgili olarak çok şey öğrendim.

muhammed erbilgin
Ekim 20th, 2010at12:41 pm

bende çok yararlandım.Teşekkür ederim

cihan
Ekim 26th, 2010at8:35 am

benn burda ne yazdıqını pek anLamadım kompozisyon mu yoksa sadece Cumhuriyet Olmasaydı die bir normal yazımıydı bunu anLayamadım cvp yazarsanız çok teşekkür ederim..!!

Lebrize Perillet
Ekim 27th, 2010at6:35 am

Bu konuda siz gençlerin duyarlı olmasını istiyoruz bu ülkeyi Mustafa Kemal Paşa kurtardı bataklıktan çıkardı sizlerde bunun devamını getirin ben bu vakit 93 yaşındayım bu vatan size emanet Türk evlatları elinizden geleni yapın aç gözlülüğe sömürmeye yer yok bu vatanda.Türkçemizi düzgün kullanın ve edepli olun bu vatan size emanet son nefesinizi verene kadar direni evlatlar.Benim kocam savaşta şehit düştü allah sizlere ömür versin evlatlar bu vatan için siz bir şeyler yapın.

admin
Ekim 27th, 2010at6:56 am

Ellerinden öpüyorum Teyzecim. Söylediğin her kelime çok önemli ..Çok duygulandım gözlerim doldu..

rabia elmas
Ekim 29th, 2010at11:21 pm

çok iyi bir site bu siteyle herşeyi yaptım tamamlandı

ışın eren çer
Nisan 7th, 2011at5:27 am

bu siteyi her türkün açıp okuması gerekli…bence

dilan
Ekim 21st, 2011at9:30 am

gerçekten çok teşekkür ederim çok güzel bir yazı olmuş beğendim açıkçası

alihan
Kasım 14th, 2011at10:38 am

Beyler benim bi ödevim var resim ödevim var cumhuriyet olmasaydı ne olurdu ile ilgili bir resim çizecez ama aklıma bişey gelmedi yardımcı olursanız sevinirim….

ipeek
Kasım 22nd, 2011at8:09 am

güzelmis

LaLe
Kasım 22nd, 2011at8:10 am

bu site ile türkçe çalışma kitabındaki etkinliği yapıyorum güzel bir site thanks

VatanSever.
Aralık 22nd, 2011at12:35 pm

Çocukları yanlış bilgilendiriyorsunuz.Çocuklar bizim atalarımız 1500 yıl öncesine kadar dayanıyor.700 Yıl önceye kadar Dunyada böyle bir imparatorluk Yoktu. Dünyanın en güçlü ve en azametli İmparatorluğu Olan Osmanlı İmparatorluğunu Bizim Atalarımız Kurmuştur çocuklar.Hiçbir Millet o kadar büyük bir yüz ölçümüne ( Dünyanın 1/3 ü) Ulaşamamıştır ve 600 yıl ayakta kalıp dünyanın gidişatını değiştirememiştir. Hoşgörülü ve asil bir İmparatorluk idik. Ancak Her İmparatorluk gibi zayıfladık ve Çöküşe geçtik. Bizi bu durumdan Ulu Önder Atatürk ve Şehirlerimiz / Gazilerimiz Kurtarmıştır.

ne yapcan
Ekim 29th, 2012at3:45 am

çok güzel bir siteymiş

sude
Ekim 29th, 2013at3:25 am

teşekkürler çok sağolun

osman melik
Kasım 1st, 2013at2:26 am

cumhuriyet 86 yıl önce diğil 90 yıl önce kuruldu yanliş bilgi vermişler

cemre
Kasım 7th, 2013at1:02 am

çok ama çok begndm gerckten cok yardmcı oldun bnm için

Yorumunuzu bırakın