Jean de Schelandre

Jean de Schelandre- hayatı

Yazarın Adı:Jean de Schelandre

Fransız şairi (muhtemelen Lorraine’de 1584-Soumazannes şatosu 1635). Soylu bir Alman Protestan ailesinin çocuğudur. Hayatı geziler yapmak, savaşlara katılmak ve şiir yazmakla geçti.

En önemli eseri olan Tyr et Sidon ou les Funestes Amours de Beliar et Melie (Sur ve Sayda veya Belier ile Melie’nin Uğursuz Aşkları) ve buna ek olarak Melanges Poetiques (Çeşitli Şiirler) 1608’de yayımlandı. Bu son eser Daniel D’ancheres imzasıyla çıktı. «Trajedi» başlığını taşıyan bu piyes, o zamanlar, yazarların, hümanist trajedi kurallarıyla halkın edebiyatını bağdaştırmaya çalışarak yazdıkları «düzensiz trajedi»nin örneklerinden biriydi. Schelandre, yirmi yıl sonra eserini yeniden elden geçirerek, iki «günlü» bir «trajikomedi» haline getirdi.

Komik sahneler, kabalıklar ve en yüce heyecanlar bu eserde yan yana bulunuyordu. F. Ogier, bu ikinci baskıya yazdığı manifesto niteliğindeki önsözde, Aristoteles’in tiyatro üstündeki teorilerini iyice tenkit etmişti. Bu yazarın Fransız tiyatro tarihi bakımından büyük önemi vardır.

Bütün eserleri aynı değeri taşımayan fakat çok canlı bir hayal gücüne sahip, atılgan bir yazar olan Schelandre, yukarıda anılanlardan başka James I’e armağan ettiği Stuartide (1611) adlı şiiri ve baş tarafı 1609’da, bütünü ise 1639’da yayımlanan Les Sept Excellents Travaux de la Penitence de Saint Pierre’i (Aziz Petrus’un Yedi Eşsiz Kefareti) yazdı.

Yorumunuzu bırakın