Jean-Jacques Rousseau

Jean-Jacques Rousseau- hayatı

Yazarın Adı:Jean-Jacques Rousseau
Fransız yazarı ve filozofu (1712-1778).

Fransız asıllı bir Protestan aile­den gelen Rousseau, Cenevre’de doğdu. Annesi onu doğururken ölmüştü; babası tarafından terk edilince de, serüven dolu bir hayat sürdükten sonra Madame de Warens’in himayesine girdi ve o zaman Katolik oldu.

1740’ta Paris’e gitti, Voltaire, Rameau ve Diderot ile tanıştı, bu ün­lü kişiler, bu kendine özgü gençle ilgilendiler. 1750’de ilimler ve Sanatlar Hakkında Nutuk ile ansızın ün kazanıverdi. 1755’te, insanlar Arasındaki Eşitsizliğin Kaynağı Üzerine Nutuk’u yayımladı.

Coşkulu ve idealist bir yaradılışa sahip olan Rousseau, insanın doğal olarak iyi olduğunu, ama bu iyiliğin toplum tarafından bozulduğunu savunur. Ona göre, eşitsizlikleri orta­dan kaldırmak için doğaya olabildiğince yaklaşmak gerekir. Rousseau ideal toplumu ailenin çevresinde tasarlar.

Eseri, bir öncünün eseridir: Emile ve Toplum Sözleşmesi’nde öne sürdüğü düşünceler, Fransız Devrimi sırasında, özellikle onun doğal ve sivil din kuramını, «yüce yaratık» inanışına hazırlamak üzere uyarlayan Robespierre tarafından ele alınacaktır. Rousseau, Fransız edebiyatının temalarını yenilemiş ve romantizmin habercisi olmuştur.

Yorumunuzu bırakın