Jules Verne

Jules Verne- hayatı

Yazarın Adı:Jules Verne
Fransız yazarıdır (1828-1905). Gençlik edebiyatının hiç tartışmasız gerçek ustası, kurgubilimin büyük öncüsü Jules Verne, milyonlarca basılan ve 80 ülkede çevrilerek yayımlanan pek çok eser bıraktı (63 roman, 18 hikâye). Sinema ve televizyon da onun yarattığı kahramanları efsaneleştirdi: Phileas Fogg, kaptan Nemo, Michel Strogoff, kuşaklar boyunca gençliğe macera ve bilinmedik yerleri keşfetme zevkini aşılayan daha nice roman kahramanı.

Armatörlük ve dava vekilliği yapan bir ailenin oğlu olan Jules Verne, Nantes’ta doğdu; daha çok küçük yaşlarda denize ve gemilere büyük ilgi duymağa başladı. On bir yaşındayken evden kaçtı ve Hindistan’a giden bir gemiye miço olarak girdi. Neyse ki, ailesi daha ilk limanda onu yakalamayı başardı ve küçük Jules Verne «bundan böyle yalnız rüyasında yolculuk yapacağına» söz verdi.


Hukuk öğrenimi yapmak üzere gönderildiği Paris’te durup dinlenmeden okuyan Jules Verne, Shakespeare’i, Daniel Defoe (Robinson Crusoe’nin yazarı) ve Edgar Poe gibi İngiliz yazarlarını öğrendi; coğrafyacılar, kâşifler ve ünlü yazarlarla tanıştı.

Bilimsel Roman

1863’te yayımcı Hetzel, Jules Verne’in Balonla Beş Hafta, Keşifler Yolculuğu adlı eserini basmayı kabul etti. O tarihten sonra Jules Verne, kısa sürede büyük başarı kazanan bir j dizi eser kaleme aldı ve bütün bu e | serlerinde «bilimin romanı»nı yazmayı kendine amaç edindi.

Bir bilgin olmadığı halde, XIX. yy.ın icatlarına ve keşiflerine karşı dayanılmaz bir ilgi duyuyor, bütün bunları basit ve canlı bir anlatımla okuyucularına tanıtıyordu.

Bu Olağanüstü Yolculuklar dizisi birbirini izlerken, yazar eserlerinde bilimin ve teknik ilerlemenin açtığı yoldan ilerleyen bir dünya çizdi. Sınır tanımayan hayal gücüyle en eski geçmişi, jeolojik zamanların ve Tarihöncesi hayvanların dönemini canlandırabiliyordu.

Yaşadığı çağı ve özellikle gelecek zamanları da büyük bir titizlikle işledi. Romanlarının kahramanları, o çağda bilinmeyen makineleri kullandılar (denizaltı, gezegenlerarası füze, helikopter v.b.).

«Bir insanın hayal edebileceği her şeyi, başka bir gün öbür insanlar pekâlâ gerçekleştirebilir» diyordu. Bütün bu buluşları romanlarında çeşitli tiplerden kişilere mal etti: çılgın bilim adamları, kendini «bir saplantı»ya kaptırmış kâşifler, mühendisler, iyi niyetli insanlar (doktorlar, gazeteciler v.b.). Romanlarında, bu akıl almaz ve inanılmaz buluşlar uğruna bitmez tükenmez büyük mücadeleler verilir. Fakat binlerce heyecanlı olaydan sonra, temiz kalpli ve kendi çıkarlarını düşünmeyen roman kahramanı sayesinde macera her seferinde iyiliğin zaferiyle sonuçlanır.

Jules Verne, bilimsel romanlarına çoğu zaman fantastik bir boyut kazandırmıştır. Bu romanların korku ve sıkıntı veren havası, yazarın zaman zaman esinlendiği Edgar Poe’nun hikâyelerini anımsatır. Ayırt edilmeyecek kadar birbirine benzeyen kişiler, birtakım sahtekârlar araya karışarak olayları içinden çıkılmayacak hale getirir ve merak uyandırır.

Jules Verne, kişilerini yalınlaştırarak uluslara özgü birtakım «karakteristik» çizgilerle tanıtmasına, ırkçılık gibi bazı önyargılara saplanmasına, hattâ eserlerindeki buluşlardan çoğunun bugünün okuyucusu için olağan şeyler sayılmasına rağmen, gene de büyük bir hikayeci olarak değerini korur.

Bir Öncü

Çağının inanılmaz bilimsel buluşlarını dikkatle izleyen Jules Verne, birçok icadı tıpkı bir kâhin gibi önceden haber vermiştir, gezegenlerarası füze, denizaltı ve helikopterden başka, batiskaf, tank, atom bombası, yüksek gerilim hatları, yapay uydu ve televizyon gibi araçları ilk defa onun kahramanları kullandılar.

Bazı Eserleri

Yer’in Merkezine Yolculuk, Ay’a Yolculuk, Kaptan Grant’ın Çocukları, Deniz Altında Yirmi Bin Fersah, Esrarengiz Ada, Seksen Günde Devriâlem, Michel Strogoff, Begüm’ün Beş Yüz Milyonu, Fatih Robur.

şeri
Ekim 17th, 2009at2:35 am

yah bn dünyadan aya adlı kitabını konusunu ana fikrini kahramanlarını herşeyini istiyorum burda öle bişe yok şikayet edecem szn sitenizi

eemmrree
Kasım 22nd, 2010at8:31 am

ben bunu istemedim ki kitap öeti istedim şikayetçi olcam

ezgi
Şubat 9th, 2011at9:08 am

yha ben kitap özeti istedim ki.siz kitap özeti çıkarcam deyip gitmişsiniz adamın hayatını yazmışsınız kardeşim.ne biççim iş bu!
allah alllah çattık yha

off
Şubat 16th, 2011at1:25 pm

ben kitap özeti istedim bu adamın hayatı deil lütfen bişi yapın !!!!

sude
Şubat 16th, 2011at1:27 pm

biz bu adamın mı hayatı için baktık nerde kitap özeti site önerin lütfenn !!! ama sizi şikayet edicem bu ne yha :((

mert
Şubat 20th, 2011at4:00 am

ben kitap özeti istedim ama yok burayı şikayet edecem

eren
Şubat 20th, 2011at7:30 am

ben bunu istemedim ki siz bana adamın hayatını vermissiniz şikayetçi olucam sitenizden

zias
Şubat 23rd, 2011at1:28 am

iğrenç

irem
Şubat 26th, 2011at5:50 am

ya bencede çok iinenç saçma

beste
Mart 16th, 2011at7:12 am

ben bunu istemedimki özet bzm sınw war onun için sikayetci olcam bbbb

ali nazım köseoğlu seher ışık
Mart 16th, 2011at7:14 am

şikayetçi olacağım ben bunu aramadım bbbb

tahir
Mart 21st, 2011at10:20 am

ben bunu istemedim özet istedim şikayet etcem

MELİKE
Nisan 7th, 2011at4:14 am

YAA BUNE YAA BEN BUNU İSTEMEDİMKİ KİTAB ÖZETİ İSTEDİM SİZ GİTMİŞŞSİNİZ ADAMIN HAYATINI ANLATMIŞINIZ ŞİKAYET EDİCEM

tuğba
Nisan 8th, 2011at12:37 pm

ne biçim site şikayetçi olcam özet dioz adamın hayatı çıkıyo napıyım bn adamın hayatını

konuk
Nisan 26th, 2011at7:55 am

şikayet edicem
özet lazım bize

saliha
Mayıs 1st, 2011at2:50 am

walla çok haklısz roman özeti dyoruz onlar adamın hayatnı wermşler

taha
Haziran 6th, 2011at6:26 am

lütfen bir şeyler yapın aya yolculuk kitap özeti diyom juln vernenin hayatı çıkıyo

7a6a5a4a3a2e1e
Ekim 24th, 2011at5:31 am

ne yapıcaksın kendin oku kendin cevapla

Yorumunuzu bırakın