Kaplumbağa Terbiyecisi- Osman Hamdi Bey’in Romanı

kaplumbaga-terbiyecisi-emre-canerKitabın adı :Kaplumbağa Terbiyecisi
Osman Hamdi Bey’in Romanı
Kitabın yazarı:Emre Caner
Kitabın yayın evi :KAPI YAYINLARI
Yayın tarihi :2009
Sayfa sayısı:342 sayfa
Kitap hakkında inceleme yazısı :

2005 yılında 5 tirilyon gibi rekor bir fiyata Suna ve İnan Kıraç Vakfı Pera Müzesi tarafından satın alınan Osman Hamdi Bey’ kaplumbağa terbiyecisi adlı eseri 1906 ve 1907 yıllarında iki farklı versiyonda çizilmiştir. Tablonun ilham kaynağı hakkında çeşitli yorumlar getirilmiştir.

Osman Hamdi Bey’in bu tablosu, özellikle ilham kaynağına dair net bilgilerin olmadığı dönemde, geri kalmış bir toplumu çağdaşlaştırmaya çalışan bir aydının yorgun hâlini anlattığı şeklinde yorumlanmıştır.

Zaman gazetesi

Bir başka yoruma göre ;

Düşünceli biçimde dikilen adam, sabır gerektiren zor bir iş olan kaplumbağaları terbiye etme işini, elindeki ney ve sırtındaki nakkareyi çalarak başarmayı ummaktadır.

Germaner, Semra ve İnankur, Zeynep. Oryantalistlerin İstanbulu

Charmeur_de_tortuesTablonun 2. versiyonun Sakıp Sapancı müzesinde sergilenmesinden sonra başka bir idda daha öne sürülmüştür.
Buna göre;

Osman Hamdi Bey, Tour du Monde isimli Fransızca bir derginin 1869 tarihli sayılarından birinde gördüğü bir gravürden esinlenerek bu tabloyu çizmiştir.

Kaynak :Eldem, Edhem. “Bir Ressam Doğuyor: Osman Hamdi Bey’in Sanat Hayatının İlk Aşamalar

İşte tüm bu yorumlar ışında kitap pek çok farklı dalda işlerde çalışan Osman Hamdi Bey’ın toplosunun anlamları ve yorumları üzerinde durmaktadır.

Yorumunuzu bırakın